14.Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Borçka ve Hopa’da

0
377

14.Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 20-23 Aralık tarihleri arasında Borçka ve Hopa’da sanatseverler ile buluşacak.

Türkiye ve dünyanın dört bir yanından, emekçilerin yaşamlarını ve mücadele deneyimlerini izleyicilerle buluşturmayı ve ülkemizde işçi filmi üretimini özendirmeyi amaçlayan festivalin Hopa ve Borçka gösterimleri gerçekleşecek.

SANATI DESTEKLEYECEĞİZ

Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’ne ev sahipliği yapacak olan Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan: “Böylesi bir etkinliğin Borçka’ya geldiği için çok mutluyuz. Borçka için sanat ile ilgili tüm çalışmaları gücümüz yettiğince desteleyeceğiz.” dedi. Tüm Artvinlileri 20 Aralık Cuma akşamı saat 19.00’da Acarlar Meslek Yüksek Okulu Konferans salonuna davet eden Orhan, “Her şey daha yaşanabilir bir Borçka yaratmak için. Sanatıyla, kültürüyle Borçka halkı hiç bir etkinlikten eksik kalmayacak.” İfadelerine yer verdi.

SANSÜRSÜZ FESTİVAL

Hopa Halkevi Şube Başkanı ve Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Hopa Komitesi adına açıklama yapan Volkan Altunkaya: “Ücretsiz, sponsorsuz, yarışmasız ‘Alternatif bir film festivalini’, sinemada oluşturulan ‘piyasa’ kurallarının dışında, gönüllü emekle 14 yıldır sürdürüyoruz. Bu sene bir kez daha İşçi Filmleri Festivali’ni Hopa’da yapmaktan dolayı çok mutluyuz. Bu yıl festivalimize rekor sayıda başvuru yapıldı. Elbette bu durumun birçok sebebi var. Sözünü film yaparak söylemek isteyenlerin sayısının artması sebeplerden bir tanesi. Diğer bir sebep ise muhalif/alternatif sinema yapanlar için mecra sayısının azalmış olması. Birçok festival var olan sansür düzenine teslim oldu. AVM’lere sıkışmayan alternatif gösterim mekanlarında sansürsüz ve ücretsiz gösterim yapan bir festivaliz. Festivalimize filmi ile başvuran tüm sinemacı dostlarımıza teşekkür ediyoruz. Bütün Hopa halkını da festivalimize davet ediyoruz.” dedi.

PROGRAMLAR

Borçka program2 1