15 Ağustos’ta Üniversitelere Kayıt Dönemi Başlıyor

0
528

ARTVİN – LYS 2016 üniversite yerleştirme sonuçlarının ne zaman açıklanacağı belli değil fakat akademik takvime göre 15 Ağustos tarihinde üniversitelere kayıt dönemi başlıyor.

LYS tercihleri geçen hafta bir gün uzatılarak 4 Ağustos Perşembe günü sona ermişti. Öte yandan ÖSYM tarafından sonuçlarının bu hafta açıklanması bekleniyor. Üniversite kayıtlarının ise 15-19 Ağustos 2016 tarihleri arasında yapılacağı açıklandı.

LYS Yerleştirme Sonuçları ÖSYM’nin sitesinden açıklanacağını belirten ÖSYM, 2016-ÖSYS Merkezî Genel Yerleştirme Sonuçları İnternet (https://sonuc.osym.gov.tr) aracılığıyla adaylara duyurulacak. Ayrıca üniversitelere yerleşen öğrencilerin Yerleştirme Sonuç Belgeleri basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyeceğini de açıklayan ÖSYM ek yerleştirmeler hakkında açıklamalarda bulundu.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecektir. Yükseköğretim programlarının 2016-ÖSYS sonuçlarına göre (sınavsız geçiş dâhil) yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır. Sınavsız geçiş dâhil merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır.”