16 Ülkenin Katıldığı Yarışmada Alanbaşı İlköğretim Okulu Finallerde

0
736

YUSUFELİ-Yusufeli Alanbaşı İlköğretim Okulu öğrencisi Fatih Aykutun16 ülkenin katıldığı “Son Kullanma Tarihi” isimli projeye katılarak finallere katılma başarısı gösterdi.

Alanbaşı İlköğretim Okulu Fen ve Teknoloji Öğretmeni Remziye Kugu’nun rehberliğinde 8. sınıf Öğrencisi Fatih Aykutun “Son Kullanma Tarihi” isimli projesi 16 ülkenin katıldığı finallere katılma başarısı göstermiş ve Artvin ilimizi temsil etti.

Yusufeli Alanbaşı İlköğretim Okulu’ndan edinilen bilgilere göre; “projenin amacı; marketlerde bulunan son kullanma tarihi geçmiş ürünlerin satışını engelleyerek, okuryazarlığı olmayan kişilerin bayat ürünleri almalarını önlemek. Ayrıca görme engelli vatandaşların son kullanma tarihini rahatlıkla anlayabilmesini sağlamak. Projenin Hedefleri; son kullanma tarihi geçmiş ürünlerin satışını ve raflarda yer işgal etmesini engellemek. Okuryazarlığı olmayan kişilerin bayat ürünleri satın almasını önlemek. Görme engelli vatandaşların bayat ürün almasını engellemek. Raf ömrü bitmiş ürünlerin rafta kalmasını engellemek. Müşterilerin aldatılmasını önlemek. Gerçekleştirilen Faaliyetler; Gıda ürünlerinin son kullanma tarihi geçtiği halde çoğu kişi bakmadan alabiliyor. Özellikle okuryazarlığı olmayan kişiler baksa da okuyamadığı için bu ürünleri satın alıyorlar. Bunun giderilmesi için ürünlerin son kullanma tarihi yerine zamanla rengi değişen bir madde koymayı planladık. Rengini değiştiren madde olmazsa renkli naftalin gibi bir madde de kullanabiliriz. Örneğin bir ürün fabrikadan çıktıktan on gün sonra tüketilecek olsun. Yani ürünümüzün raf ömrü on gün olsun. Ürünümüz fabrikadan çıkarken on gün içinde bitmesi gereken renkli naftalin yan tarafına yerleştirilecek ve ağzı açılacak. Satın alan firmalar ağzının açık olmasına dikkat edecek. Bu renkli madde on gün sonra bitecek. Müşteriler yiyeceğin yan tarafına bakınca renkli maddenin bittiğini ve son kullanma tarihinin geçtiğini görecektir. Ya da yan tarafta bulunan renkli kâğıdın başka bir renge dönüştüğünü görecek ve almaktan vazgeçecektir. Böyle okuryazar olmayanlar bile son kullanma tarihi geçmiş ürünleri almayacaktır. Görme engelli vatandaşların son kullanma tarihini öğrenebilmesi için kabartma harfler kullanılacak. Böylece günlük hayatları zor olan görme engelli vatandaşların hayatlarını biraz kolaylaştırmış olacağız. Ulaşılan sonuçlar; Son kullanma tarihi yerine kullandığımız renkli madde havanın oksijeni ile tepkimeye girerek renk değiştirmekte ya da renkli naftalin bittiğinde son kullanma tarihi geçmiş bir ürün olduğu anlaşılmakta ve satın alınmaktan vazgeçilmektedir. Böylece dikkatsiz olanlar ve okuryazar olmayanların son kullanma tarihi geçmiş ürünleri almaları önlenmiş olmakta. Projenin Özeti; Marketlerde ve küçük bakkaliyelerde bulunan son kullanma tarihi geçmiş ürünler dikkatsiz müşteriler ve okuryazar olmayan kişiler tarafından satın alınmaktadır. Son kullanma tarihi yerine kullandığımız havanın oksijeni ile renk değiştiren madde ya da renkli naftalin ürün fabrikadan çıktığı zaman açılmakta ve ürünün raf ömrüne göre ayarlanmaktadır. Bir ürün marketten çıktıktan üç ay sonraya kadar tüketilmesi gerekiyorsa üç aylık renkli naftalin konulmakta ve üç ay sonra naftalin kalmadığı için ürünün son kullanma tarihi geçtiği anlaşılmakta” ifadelerine yer verildi.