29. Curispil Festivali’nde Karakucak Güreşleri Nefes Kesti

0
686

ARDANUÇ-Ardanuç’ta geleneksel olarak düzenlenen Efkari Aşıklar Şenliği ve Karakucak Güreş Festivali’nin 29’uncusu ilçenin Curispil Yaylası’nda gerçekleştirildi.

Havanın sıcak olmasından bunalan vatandaşlar festivali bahane ederek Curuspil Yaylası’na akın etti. Bin 600 rakımdaki Curispil Yaylası’nda çadır kuran vatandaşlar hafta sonunun ve festivalin tadını çıkarttı. 2 gün süren Festival boyunca döner tezgâhları bir an olsun boş durmadı. Güreş meydanında ise 85 sporcunun katılımı ile gerçekleşen Karakucak Güreşleri nefes kesti. Artvin ve Erzurum’un yanı sıra yurt dışından gelen sporcular mücadeleleri ile beğeni topladı. Güreşlerin sonunda baş kategorinin şampiyonuna bin 200 TL para ödülü verildi.

Festivalin maskotu ise Ceylan isimli keçi yavrusu oldu. Sahibinin bir an bile peşinden ayrılmayan Ceylan isimli keçi yavrusu herkesin ilgisini üzerine çekti. Festivale gelen vatandaşlar Ceylan ile fotoğraf çektirmek için mücadele verdi. Çadırların kurulduğu, mangalların yakıldığı Curispil Yaylası’nda 2 gün boyunca çeşitli gösteriler ve yöresel sanatçıların sahne aldığı konserler gerçekleştirildi.

Festival Bahane Mangal Şahane

Şehir merkezinde ki hava sıcaklığı nedeni ile ailesi ile birlikte festival için Curispil Yaylası’na gelerek çadır kuran Emrah Özkan; “Dedim ki sende bir defa oluyor bu festival, bölgede çok festival var ama bana göre en güzeli bu. Havalar çok sıcak, buraya geldik çünkü ağacın gölgesi bile yetiyor bize. Burası varken beni sen en güzel tatil köyüne getir ben orada durmam. Buralarda yükseğe çıktıkça insan bütün her şeyi aşağıda bırakıyor. Festival bahane aslında mangal şahane” ifadelerini kullandı.

Festival sayesinde il dışından gelen ve Ardanuç’ta yaşayan Ardanuçluların Curispil Yaylası’nda bir araya geldiğini dile getiren Yıldırım Demir; “Az önce araçların plakalarına baktım, inanın 08 plakalar daha az. İlçemizin dışında yaşayan birçok değerli hemşerimizle buluşma fırsatını bulduk. Hava da güzel ortam da güzel çok güzel bir festival oluyor” ifadelerini kullandı.

Belediyeciliğin para ile değil halk ile yapıldığını dile getiren Demir, “Belediyecilik bazılarının anlayışına göre para ile yapılır. Sakın o belediyeciliği tercih etmesinler, yapamazlar. 3’üncü dönem belediye başkanıyım. Benim babam da belediye başkanıydı. Belediyecilik halk ile yapılır. Halkı yanınıza alırsanız paranızda olur, suyunuzda olur, havanızda olur. Eğer halkı yanınıza alamazsanız ne yazık ki para size hiçbir şeyi kazandırmaz” şeklinde konuştu.