44. Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali İçin Geri Sayım Başladı

0
662

ARHAVİ – Türkiye’nin en köklü kültür ve sanat festivalleri arasında yer alan ve bu yıl 44.sü düzenlenecek olan Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali, 44. yılı geride bırakacak olmanın haklı gururu ve heyecanı ile başlıyor.

Festivalin başlamasına sayılı günler kala festival komitesini oluşturan kurum, kuruluş, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve gönüllü gençler, festivalimizin duyurulması, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerin en iyi şekilde organize edilmesi için çalışmalarına titizlikle devam ediyor.

Son günlerde yaşanan olaylar nedeniyle bu yıl gündüz programında yer alan kültürel ve sportif yarışmalarla sürdürülecek olan 44. Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali, 26-27-28 Ağustos 2016 tarihleri arasında 3 gün boyunca doludizgin yapılacak. Bu yılki festivale Azerbaycan, Gürcistan ve Paraguay’ın yer aldığı uluslararası ekipler ve delegasyonlar katılacak. Ayrıca uluslararası ekiplerin yanında ulusal ekipler olan Aydın Armelit GSK Halk Dansları Topluluğu, Akçaabat Belediyesi GSK Halkoyunları Topluluğu ve Arhavi Belediyesi, HEM ve Gençlik Merkezi Halk Oyunları da festivaldeki yerini alacak.

1 (2)

26 Ağustos Cuma günü başlayacak olan festivalde ilk olarak Saat:15.00’da ulusal – uluslararası halk oyunları ekipleri ve vatandaşlar ellerinde Türk bayrakları ile birlikte kortej yürüyüşünü gerçekleştirecek. Ardından Arhavi Gösteri Merkezi’nde karma sergi ve el sanatları sergisinin açılışı yapılacak. Ardından sırasıyla Saat: 16.00’da Arhavi Gösteri Merkezi’nde Satranç Turnuvası, Saat:18.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda Sokak Basketbolu Turnuvası ve yine Saat:18.00’da Sahil Spor Kompleksi’nde Türkiye Tenis Federasyonu 14 Yaş Tenis Turnuvası Finalleri gerçekleştirilecek.

27 Ağustos Cumartesi günü kültürel etkinlikleri adından söz ettiren festivalde sırası ile Hamsili ekmek yapma yarışması, Laz böreği yapma yarışması, aykırı hızar ile odun kesme, fındık ayıklama, dibekle mısır ayıklama, dik hızar ile tahta biçme, halat çekme, çay toplama ve tahta araba yarışması, çeşitli yarışma etkinlikleri, halk oyunları gösterileri ve sportif müsabakalar ile devam edecek.

1 (6)

1 (7)28 Ağustos Pazar günü Saat 10.00’da Yemişlik Mahallesi’nde Çay-Kur Çay Toplama Yarışması yapılacak. Akabinde Ulukent/Balıklı/Omatğore Düzünde Off-Road Oyunları her yıl olduğu gibi bu yıl da doludizgin geçecek. Off-Road Oyunları devam ederken Arhavi Gösteri Merkezi’nde de halk oyunları gösterileri sunulacak. Saat:17.30’da Arhavi Balıkçı Barınağı’nda yüzme Yarışları ve Saat:18.00’da sahil dolgu alanında Tahta Araba (Lazralli) Yarışmaları yapılacak. Festivalin son günü yapılacak olan sportif etkinliklerle sonlandırılacak. Saat:19.00’da sahil spor kompleksinde tenis turnuvası finalleri, Saat:20.00’da Arhavispor Kulübü Halı Saha Tesislerinde halı saha futbol turnuvası finalleri ve yine Saat:20.00’da sahil spor kompleksinde plaj voleybolu finalleri oynanacak.

3 gün boyunca Türk Hava Kurumu Yamaç Paraşütü gösterilerinin de süreceği 44. Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali ile ilgili haberleri, gelişmeleri ve festival ile ilgili ayrıntıları Arhavi Belediyesi Resmi web sitesi www.arhavi.bel.tr adreslerinden takip edebilecek.