8. Formulaz Startı Rize Tunca’da Verildi

0
821

RİZE – Rize’nin Ardeşen ilçesinin Tunca beldesinde bu yıl. 8.’si düzenlenen Formulaz Tahta Araba Yarışları büyük ilgi gördü. 

Gelenekselleştirilen  Formulaz Tahta Araba Yarışları bu yılda Rize’nin Ardeşen ilçesinin Tunca beldesinde gerçekleştirildi.18 yaşın üzerindeki yaklaşık 90 yarışmacının katıldığı yarışlarda 170×70 büyüklüğündeki tahta arabalarla 1.6 km uzunluğundaki parkurda kıyasıya yarışıldı.

Yarışmalara  Vali Erdoğan Bektaş, Rize Millet Vekili Osman Aşkın Bak, Ardeşen Kaymakamı Emrah Yılmaz, Ardeşen Belediye Başkanı Hakan Gültekin ve  Milli Motosiklet Sürücüsü ve Dünya Şampiyonu Kenan Sofuoğlu ile çok sayıda vatandaşımız katıldı.

Vali Erdoğan Bektaş yaptığı konuşmada “Bu yıl 8. si düzenlenen Tunca Formulaz Tahta Araba  Yarışları bölgemiz turizminin tanıtımı ve gelişimi açısından önemli bir yere sahip olduğunu belirterek bu sebeple etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

8. Formulaz

Vali Bektaş konuşmalarının ardından Geleneksel Tunca Formulaz yarışlarının startını Çeğetula (halatla yere vurma) ile vererek yarışları başlatmasının ardından   Sofuoğlu da yarışlara sembolik olarak katıldı. Yarış da tahta arabasının tekerleğinin kırılması nedeniyle parkuru tamamlayamamış olsa da, Formulaz yarışlarında yer aldığı için duyduğu mutluluğu dile getirerek tahta araba yarışlarının en az motosiklet yarışları kadar heyecanlı olduğunu belirtti.

Türkiye’nin bir çok ilinden yarışmacıların ve izleyicilerin katıldığı yarışlarda, yarışmacılar yöreye has kıl çorabı ve kara lastik giydiler. Formulaz tahta arabalar saatte ortalama 70 kilometre hıza ulaştıkları için güvenlik gerekçesi ile kask, kolluk ve dizlik de kullanıldı.