Acara Başbakanı Trabzon’da

0
756

Trabzon-Batum Arasındaki İlişkiler Türkiye-Gürcistan Arasındaki İlişkilerin Gelişmesinde Önemli Rol Oynuyor.

Hayati Akbaş

TRABZON-Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Arçil Khabadze ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti

Heyette Acara Özerk Cumhuriyeti Yüksek Şura Başkanı Avtandil Beridze,  Eğitim, Kültür ve Spor Bakanı Giorgi Tavamaişvili, Bakan Yardımcısı Natia Sirabidze, Batum Belediye Meclis Başkanı İrakli Çeişvili, Batum Başkonsolosu Yasin Temizkan ve Trabzon Başkonsolosu yer aldı.

AcaraBasbakaniKhabadzeValilik şeref defterinin imzalanmasının ardından yapılan görüşmede Vali Öz, “Türkiye-Gürcistan arasındaki ilişkiler hükümetler düzeyinde, bölgesel düzeyde ve Trabzon-Batum ölçeğinde tarihin çok eskilerine dayanmakla birlikte özellikle son yıllarda bu ilişkilerdeki gelişmeler büyük bir hız kazanmıştır. Ekonomik, ticari, kültür ve turizm alanındaki ilişkiler açısından önemli birliktelikler sağlandığı gibi bazı organizasyonları da başarıyla gerçekleştiriyoruz. Trabzon-Batum arasındaki ilişkiler iki devlet arasındaki ilişkilerin gelişmesinde büyük rol oynuyor. Ticaret, turizm, ekonomik alanındaki ilişkilerin çapı her geçen gün büyüyor ve iki ülke arasında bir kader birliği oluşturuyor. Sarp Sınır Kapısından son bir yılda 6 milyonun üzerinde geçişin olması bu ilişkilerin geliştiğini apaçık bir şekilde ortaya koymaktadır. Yine bugün ilimizde düzenlenecek olan Trabzon-Batum ortak resim sergisinde buluşmuş olacağız” dedi.

Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Arçil Khabadze ise, “Her zaman olduğu gibi bu sıcak karşılamanızdan dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Bize burada ülkemizdeymiş gibi bir sıcaklık hissettirdiniz. Ülkelerimiz ve hükümetlerimiz arasındaki işbirliği, ortaklık her alanda çok üst seviyede yer almaktadır. Bizler de bunu en iyi şekilde karşılıklı olarak yürütmek için gayret gösteriyoruz. Bölge olarak ülkeler arasındaki ilişkilerde köprü vazifesi görüyoruz. Aramızdaki sıcaklık bütün ülkeleri etkiliyor. Önümüzdeki günlerde Trabzon-Batum kardeş şehir olmanın bu yıl 15.yılını kutlayacağız. Bizim kardeşliğimiz kağıt üzerinde kalmış bir kardeşlik değildir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Öz, Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Arçil Khabadze’ye hediyesini verirken, Khabadze de Vali’ye Acara Özerk Cumhuriyeti sanatçılarına ait bazı eserler ve hediyeler sundu.