AÇÜ’de 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı Düzenlenen Törenle Başladı

0
535

ARTVİN – Artvin Çoruh Üniversitesi (AÇÜ) 2016-2017 eğitim öğretim yılı düzenlenen törenle başladı.

Artvin Çoruh Üniversitesi Ali Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen açılış törenine Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Mehmet Duman, öğretim görevlileri, kurum müdürleri, davetliler ve öğrenciler katıldı.

Artvin Çoruh Üniversitesi Tanıtım filmiyle başlayan törenin açılış konuşmasını yapan AÇÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman, “Değerli konuklar, 15 Temmuz’da Kurtuluş Savaşı esnasında gösterdiğimiz birlik ruhunu tekrar göstererek zor zamanlarda farklılıklarımızı bir kenara bırakarak nasıl kenetlenebildiğimizi dosta düşmana bir kere daha gösterdik ve gerçek bir millet olduğumuzun şuuruna vardık. Bu şuur bize iç ve dış tehditleri bertaraf etmede her zaman yardımcı olmaktadır. Bu vesile ile 15 Temmuz şehitlerimizi ve teröre kurban verdiğimiz tüm şehitlerimizi burada bir kez daha anıyor ve onlara Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimize de acil şifalar diliyorum.” dedi.

Duman, konuşmasının devamında şunları söyledi : “Üniversitemiz 2016-2017 eğitim-öğretim yılına akademik personel ve fiziki imkânlar bakımından nispeten yeterli bir şekilde başlamaktadır. Artık öğrencilerimiz, şehir yerleşkesi hariç, çekiç seslerinden uzak bir ders yılı geçirecekler. Bu süreçte, merkezi derslikler, laboratuvarlar, atölyeler ve diğer ders ve uygulama mekânlarını hazır bulacaklar. Yalnızca Nihat Gökyiğit Merkez kütüphanesinde yapım çalışmaları ve çekiç sesleri devam ediyor. Bu yapının da en geç 2. Yarıyılda hizmete sunulabileceğini bekliyorum.

Bu yıl üniversitemiz envanterine Şavşat MYO katıldı. Burada yaşlı bakımı programıyla ve Müdürümüz Aşkın Göktürk’ün büyük gayretleriyle eğitim-öğretim başlatıldı. Değerli Müdürümüze huzurlarınızda teşekkürü bir borç addediyorum.

Bu arada aramıza yeni katılan öğrencilerimize ve konuklarımıza yeri gelmişken üniversitemizle ilgili bazı nicel gelişmeleri ifade etmeliyim. Üniversitemiz 2016-2017 eğitim-öğretim yılına 2 enstitü, 8 fakülte, 1 yüksekokul, 7 meslek yüksekokulunda yer alan 49 ön lisans, 18 lisans, 7 lisansüstü programda, 9797 öğrenci kaydı mevcuttur. Bu öğrenciler arasından yaklaşık 300 tanesinin mezun ve 200 tanesinin de yatay geçiş yapacağı beklentisiyle bu yıl 9300 öğrenciyle öğretime devam edebiliriz.

Öğretim kadromuza baktığımızda; 175’i öğretim üyesi olmak üzere toplam 508 akademik, 212 idari personel ile 153 hizmet alımı çerçevesinde şirket bünyesinde çalışan kişiden oluşan toplam 873 kişiden oluşmaktadır.” diye konuştu.

Öğrencilere de seslenen Duman” Öncelikle üniversiteyi kazanmanızdan dolayı sizleri tebrik ediyorum. Ardından Üniversitemizi tercih ettiğinizden dolayı da sizlere teşekkür ediyorum. Üniversitemizin akademik kadrosu ülkemizin ve dünyanın seçkin üniversitelerinde yetişmiş, doktora derecesi almış kişilerden oluşmaktadır. Şehrimizin küçüklüğünün imajımız üzerindeki olumsuz etkilerini biliyoruz. Ayrıca öğrencilerin üniversite tercihlerinde şehir tercihini başta ele aldıklarını da biliyoruz. Öyle ya da böyle üniversitemizi kazanarak eğitimli insanlarıyla tanınan Artvin’e gelmiş olmanızdan memnunuz ve size mümkün olan en iyi imkânları sunmaya hazırız. 2016-2017 eğitim-öğretim yılının tüm öğretim elemanlarımız, çalışanlarımız ve değerli öğrencilerimiz için başarılı geçmesini diliyor, saygılar sunuyorum.” dedi.

Artvin Valisi Ömer Doğanay ise, ülkenin en büyük zenginliklerinin başında genç neslin geldiğini belirterek,” “En büyük zenginliğiz olan gençliğimizi yetiştirecek olan üniversitemizin her daim yanında olacağımızı ifade etmek istiyorum. Yeni akademik yılın, üniversitemiz, öğrencilerimiz, ilimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Hepinize saygılar sevgiler sunuyorum” dedi.

Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ise, eğitimin ülkemiz ve Artvin için çok önemli olduğunu ifade ederek eğitime önem veren bir iktidar olarak en büyük bütçeyi eğitime ayırdıklarını söyledi.

Milletvekili Kışla “ 81ilimiizn 81’indede üniversitelerimiz var. Ülke olarak 190’ın üzerinde üniversiteye sahibiz. Yeni üniversitelerin yıllardır eğitim öğretim hayatını sürdüren üniversiteler düzeyinde eğitim vermesini bekleyemeyiz. Ama kalitenin her yıl çok hızlı bir şekilde arttığını da görüyoruz. Üniversitemizin bu noktaya gelemsinde emeği olan başta rektörümüz olmak üzere tüm eğitim kadrosuna teşekkür ediyorum” dedi.

Kışla, üniversitenin Seyitler yerleşkesinde ki 500 kişilik kız ve erkek öğrenci yurdunun orya yeterli olacağını, şehir yerleşkesinde de yapılacak 2 bin kişilik kız ve erkek öğrenci yurtlarıyla öğrencilerin barın sorununu ortadan kaldıracaklarını dile getirdi.

Ayrıca Seyitler Yerleşkesi yolunu karayolları ağına aldırdıklarını belirten Kışla, böylece mevcut yolun daha konforlu hale getirileceğini söyledi.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ise, kentte eğitimin gelişmesi için belediye olarak her türlü desteği vermeye devam edeceklerini belirtti.

Konuşmaların ardından Artvin Çoruh Üniversitesi 2016-2017 açılış dersinde kapsamında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın tarafından “Kurumsal Tasarım İlkeleri” konulu ders işlendi.

Program, Artvin Çoruh Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Yard. Doç. Dr. Adnan Uzun ve Yard. Doç.Dr. Mehmet Terzi’nin yurt dışı görevlerinde çektikleri fotoğraf sergisinin gezilmesiyle sona erdi.