AÇÜ’de Yüzyüze Eğitim Programı Yeterli Katılım Olmazsa Kapatılacak

0

ARTVİN – Artvin’de eğitimlerini sürdüren öğrenciler için yoğun çabalar sonucu, Artvin Çoruh Üniversitesi ile yapılan protokolle yürütülen eğitim programı, yeterli başvuru olmayınca kapatılacak. Öğrencilerin sınıf ortamında akademik düzeyde alma imkânı bulduğu dersler, yeterli başvuru sağlanamazsa kapatılacak.

Şube Yöneticisi Süleyman Şentürk yaptığı açıklamada konuya dikkat çekerek, öğrencilerin ders katılımlarında duyarlı olmalarını beklediklerini söyledi. Şentürk, “Açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelere kayıtlı öğrencilerimiz, Yüzyüze Öğretim Hizmetleri kapsamında, bazı dersleri alabilme olanağı elde etmektedirler. Biz de bu kapsamda geçtiğimiz yıllarda Artvin Çoruh Üniversitesi ile protokol yaptık. Artvin’de eğitimine devam eden öğrencilerimiz, akademik düzeyde sınıf ortamında ders alabilme imkânına kavuştu. Ancak bu yıl itibariyle söz konusu dersler katılım sayısına göre açılabilecek. Bu yüzden kayıtlı öğrencilerimizin duyarlılığını bekliyoruz” dedi.

Süleyman Şentürk açıklamasında şunları söyledi; “Yüz yüze dersler öğrencilerimize, Herhangi bir konuyu anlamakta zorluk çektiklerinde, yanlarında bir öğretici olması; Üniversiteli olma ve aidiyet duygusunu hissetme; Üniversite ortamını yaşama; Sorunlarını paylaşma; Öğrencilerimizin birbirleri ve öğretim elemanlarıyla etkileşimi gibi olanaklar sağlamaktadır.

2016 – 2017 öğretim yılında Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerine kayıtlı öğrencilere yönelik yüz yüze verilen dersler, Güz Döneminde 22 Ekim 2016 tarihinde başlayacak, 13 Ocak 2017 tarihinde sona erecektir. Bahar Dönemi Yüzyüze Öğretim Hizmetleri Dersleri, 11 Mart-26 Mayıs 2017 tarihleri arası planlanmış olup, derslerin gün ve saatleri konusunda bilgi almak isteyen öğrencilerimiz, merkezimize ve Artvin Çoruh Üniversitesi’ne başvurabilirler.

Derslere katılmak isteyen öğrenciler, genel kuralların yanı sıra, hem Anadolu Üniversitesi hem de yüz yüze öğretim gördükleri üniversitelerin tüm disiplin kurallarına uymak zorundadırlar. Ders programları, Güz Dönemi için Eylül ayının son haftası içinde, Bahar Dönemi için ise Mart ayının ilk haftası içinde, derslerin yapılacağı binalarda, Açıköğretim Bürolarında ve internet sayfasında ilan edilmektedir.

Dersler, resmî tatil günleri (29 Ekim, 31 Aralık, 1 Ocak, 23 Nisan, 1 Mayıs, 19 Mayıs), Açıköğretim sınavlarının yapıldığı günler ve Bakanlar Kurulu tarafından kararlaştırılabilecek tatil günlerinde yapılmayacaktır. Merkezlere göre, hafta içi akşamları veya hafta sonları yapılan yüz yüze dersleri için hiçbir ücret alınmamakta, öğrenci kimliği/öğrenci tanıtım kartı gösterilerek dersliklere girilebilmektedir.

Yüz yüze verilen derslere katılım zorunlu değildir. Yalnız derslere katılım olmaması durumunda, o dersler verilmeyecek ve kapatılacaktır. Öğrencilerimizin mağdur olmaması açısından katılımlarını bekliyoruz.”