Adalet bildiğiniz gibi: Hopa’da tutuklanan Efraim Vayiç 3 aydır sebepsiz şekilde hapiste

0
1233

Hopa’da Ezilenlerin Sosyalist Partisi ilçe yönetim kurulu üyesi ve Sosyalist Kadın Meclisi sözcüsü Nurcan Vayiç’in gözaltına alınmasının protesto edildiği eylemde, gözaltına alınıp daha sonra tutuklanan Efrayim Vayiç’in iddianamesi hazırlanmadığı için cezaevinde tutulmaya devam ediliyor.

20 Ekim 2017 günü evi basılarak gözaltına alınan Nurcan Vayiç için Hopa’da düzenlenen eylemde 12 kişi gözaltına alınmış, Efraim Vayiç tutuklanarak Artvin Kapalı Cezaevi’ne gönderilmişti.

Bu olayın hemen arkasından Nurcan Vayiç’in eşi, HDP Hopa İlçe Başkanı Cemil Aksu da ifade vermek için gittiği savcılık tarafından tutuklanmıştı.

Cemil ve Nurcan çıktı Efraim hala hapiste

Cemil Aksu ve Nurcan Vayiç, hakkında hazırlanan iddianamelerin mahkemeye sunulması üzerine tahliye edilmişti.

Nurcan Vayiç’in gözaltına alınmasını protesto eden ve aynı suçlamalarla tutuklanan Efraim Vayiç hakkında savcılık “iş yoğunluğu” bahanesiyle dosyayı hazırlamadığı için 3 aydır cezaevinde tutuluyor.

“FETÖ’cüler çıktı, ben kaldım”

Yenil yılın ilk açık görüşünde Efrayim Vayiç ile görüşen annesi Zekiye Vayiç: “Yeni yılı oğlumun hapiste olmasıyla karşıladım. Hala tam olarak ne suçu olduğunu bile söylemiyorlar. Kendisi de bana görüşmemde ‘burada kalan FETÖ’cüler hakkında dosyalar tamamlanıp tahliye edilirken, benimle alakalı iş yoğunluğu var diye dosya hazırlanmadı. FETÖ’cüler tek tek çıkarken ben burada suçsuz şekilde yatıyorum.” ifadelerine yer verdi.