Alman Ajanı İddialarına Son Nokta!

0
604

Alman Ajanı iddialarına, Son Noktayı Proje Koordinatörü İnci Demirkol Koydu. Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan başta olmak üzere dernek yöneticilerine yönelik, maden firmasına yakınlığıyla bilinen bazı basın yayın organları tarafından başlatılan psikolojik algı amaçlı karalama kampanyaları her defasında Artvin Halkı tarafından itibar gösterilmeyerek çürütüldü.

Artvin Kafkasör, Cerattepe bölgesinde madencilik yapmak isteyen şirketlere karşı halkın hukuki ve demokratik direnişleri devam ediyor.  Özellikle maden şirketi bu direnişi kırmak ve Artvin halkını ayrıştırmak için havuz medyası ve bazı yerel medya aracılığı ile algı operasyonlarını da sürüyor.

Maden şirketi geçtiğimiz Şubat ayında Polis ve Jandarmanın yoğun gazlı müdahalesiyle iş makinelerini Cerattepe’ye çıkararak şantiyesinin kurmuştu. Şubat ayından itibaren direnişini sürdüren Artvin halkına yönelik algı operasyonları o günlerde başlamıştı. Artvin’e PKK indi yalanını ortaya atan bazı basın yayın organları halk tarafından büyük tepki toplayınca bu kez, Yeşil Artvin Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan’ı Alman casusluğuyla suçladı.

DEMİRKOL; İDDİALAR GERÇEKDIŞI VE MAKSATLI!

Maden firmasına yakınlığıyla bilinen bazı ulusal ve bazı yerel basın yayın organları tarafından başlatılan bu karalama politikası sübjektif olduğu kadar gerçek dışı bilgilerden oluşuyor. Algı operasyonu haberlerinin ardından Artvin’deki STK’lar toplanarak “Biz Neye Niçin İmza” attığımız biliyoruz diyerek asılsız haberleri yalanlamıştı. Alman casusluğu iddialarının ana dayanağı yapılan proje ile ilgili proje koordinatörü İnci Demirkol önemli açıklamalarda bulundu.  İddiaları asılsız, gerçek dışı ve maksatlı olarak niteledi. Demirkol; “Çevre içi medya ve iletişim Ağır projesi tamamen bir sivil toplum projesidir. Proje, AB Bakanlığı tarafından finans ediliyor. “Dünya Kitle İletişim Araştırma Vakfı” tarafından proje sürdürülüyor. Proje Karadeniz Bölgesi’nde 6 kentte uygulandı.  Projenin maliyeti 146 Bin EURO’dur.

PROJE KAPSAMINDA 17 KİŞİLİK BİR GEZİ DÜZENLENDİ

Proje tamamlanmasının ardından 17 kişilik bir heyetle Almanya’ya gezi düzenledik. Proje kapsamında gezimizi Güneş, Rüzgâr ve atıklardan enerji üretimi konusunda büyük mesafeler almış, bu ülkeye gerçekleştirdik. Ülkemizden daha az güneş görmesine rağmen güneş, rüzgâr gibi enerji kaynakları bizim ülkemizden daha iyi bir şekilde değerlendiriliyor.

Bu kapsamda uzmanlarla görüşme yapma imkânı bulduk. Verimli bir çalışma oldu bu haberleri duyduğumuzda inan arkadaşlarla çok güldük. Ülkemizde verilen çevre mücadeleleri inanın Almanlarınkinden çok üst seviyede. Bırakın onlardan aktivist eğitimi almak onlar çevre mücadelesinde bizim yanımıza bile yaklaşamaz. Bu konu ile ilgili Yeşil Artvin Derneği ile görüşeceğiz. Gerekirse en kısa sürede bir basın açıklaması yaparak bu iddiaları gazetelerinde yazan görsel ve yazılı medyaya karşı hukuksal hakkımızı arayacağız.”dedi.

145 BİN AVROLUK FATURA SANKİ YEŞİL ARTVİN DERNEĞİNE KESİLMİŞ GİBİ ALGI YARATILDI!

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan’ın proje kapsamında yer alan ve  bu programlara katılan kişiler arasında seçilenlerin oradaki enerji ve çevre inceleme gezilerinde Almanya’da çekilmiş fotoğraflarını gazetelerinde servis ederek Alman ajanı başlığı attı.

AB projesini yapan ve yürüten Sivil Toplum Diyaloğu Programı kapsamında hibe desteği ile yürütülen, Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı’na kesilmiş 145 bin avroluk faturanın sanki Yeşil Artvin Derneği’ne kesilmiş veya oradan pay almış gibi algıya dönük haberleri gerek görsel gerek yazılı basına servis edenler, “Çamur at izi kalsın”  psikolojik algı yaratmaya çalıştı.

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan basın açıklaması yaparak, bu iddiaları yazan, yayınlayanları gerçeği anlatmak için toplantıya davet etti. Ancak bu asılsız iddiaları yazanlar toplantıya gelmedi.  Yapılan basın açıklamasını yaptıkları asılsız haberlerine cevap olduğu halde gazetelerinde yayınlamadılar.

MADEN ŞİRKETİ HER TÜRLÜ ALGI OPERASYONU YAPIYOR!

Nur Neşe Karahan ,”Maden Şirketi, Cerattepe’ye girmek için her türlü algı operasyonları yapıyor. Ne yazık ki bunu bizim insanımızı, medyamızı kullanarak yapıyor. Hiçbir şekilde Artvin Halkı’nın birliğini bozamayınca, yalan haberlerle Artvin Halkı’nın mücadeleni kırmak istiyor. En son iddiaları Alman ajanlığı, Almanya’dan para aldığımız yalanı.

Geçen yıl, 8 yada 9 Ağustos 2015 tarihinde bir ayağı Artvin’de de yapılan Avrupa Birliği Bakanlığı, Avrupa Birliği Projesi kapsamında Dünya Kitle İletişim Araştırma Vakfı tarafından sürdürülen “Çevre İçi Medya ve İletişim Ağı” projesi kapsamında burada 1 günlük bir eğitim verildi. . Bu proje ülkemizde düzenlenen Avrupa Birliği Projelerinden hiçbir farkı yok.

Avrupa Birliği Projelerinin nasıl hazırlandığı, nasıl kabul edildiği ve nasıl geçtiğini bu konuda bilgi sahibi olanlar bilir. Bunlar herkesin bilgisi dâhilinde yapılır. Projeyi alan kurum, kuruluş veya STK bunun tüm gereklerini yerine getirmeden projeye başlayamaz. Projenin Finansı Türkiye Cumhuriyet AB Bakanlığı tarafından Karşılanmış. Bu kadar yasal bir projeye katılarak çevre sorunlarımızı konuşmanın, anlatmanın neresi casusluktur?

KORU OTELDE YAPILAN BU TOPLANTIYA YEREL BASIN KATILMIŞTIR

Koru Otel ve Restoranda gerçekleşen “Çevre İçi Medya ve İletişim Ağı” projesi kapsamında bilim insanları, gazeteciler ve yerel çevrebilim mücadelelerinden temsilciler tarafından bir günlük eğitim verildi. Bu oturuma Artvinli basın mensupları da katıldı. Ve bu haber tüm yerel gazetelerde yer almıştır. Proje tamamen AB Bakanlığı, Avrupa Birliği projesi kapsamında. Bunun içinde yurt dışına gezi de var.

ARTVİN HALKI BUNLARIN YALANLARINA İTİBAR ETMİYOR!

Bu projenin bir ayağı da gezi inceleme olduğu için bu geziye 25 yıldır yaşam alanlarımız için mücadele vermiş insanlar olarak katıldık.  Orada gazeteciler STK temsilcileri vardı. Bunların hepsi Alman Ajanı mı? Sonra orada çekilmiş fotoğraflar havuz medyası ve bazı yerel gazetelerde hem de benim fotoğrafımı yuvarlak içine alınarak hedef gösterilerek yayınlamıştır. Ancak Artvin Halkı bunların yalanlarına, asılsız haberlerine itibar etmeyerek, onları hayal kırıklığına uğratmışlardır. Ben gerçekleri çok iyi bilip bunlara ders veren Artvin Halkı’na çok teşekkür ederim.

HUKUKSAL HAKKIMIZI KULLANACAĞIZ

Yeşil Artvin Derneği olarak biz de hukuksal süreci başlatacağız. Artvin’in varoluş, yokoluş mücadelesi olan Cerattepe konusunda sonuna kadar demokratik ve hukuki mücadelemizi sürdüreceğiz. Onlar için başka maden alanları var. Ama bizim için başka Artvin yok. Artvin yok olursa biz de yok olacağımızı çok iyi biliyoruz. Güneş balçıkla sıvanmaz. Bu onurlu davamız da ne kadar çamur atsalar da asla başarılı olamayacaklardır” dedi.

Haber: Adem Güngör