Ardanuç’ta keşif günü

0
1221

Maden ve HES şehrine dönen, eşsiz doğası her geçen gün yok edilmeye çalışılan Artvin’in Ardanuç ilçesinde bugün keşif günü.

Artvin Ardanuç’ta, 99 hektarlık alanda yapımı planlanan patlatmalı kalker ocağı için verilen ÇED gerekli değildir kararına karşı yöre halkının açtığı davada bugün bilirkişi keşfi yapılacak. Projenin sadece 10 hektarlık kısmı incelenerek karar verildiğini ifade eden köylüler ve yaşam savunucuları, bilirkişi keşfi için Hamurlu Köyü’nde buluşuyor.

Yıldırım: Hukuki mücadelemiz sürecek
Keşif öncesi gazetemize konuşan Şavşat Dernekleri Federasyon Başkanı ve köy halkının avukatı Halis Yıldırım, tüm bölgenin HES ve maden projeleriyle yok edilmek istendiğini söyledi. Bugün keşif sırasında köyde hazır bulunacağını da ifade eden Yıldırım, “Proje köyde heyelana sebep olacaktır. Toz oranını da artırarak halkın sağlığını büyük ölçüde etkileyecektir. Hukuki mücadelemizi sonuna dek sürdüreceğiz” dedi.

Şavşat Dernekleri Federasyonu Çevre Komisyonu Başkanı Alimerdan Aymelek, “Bu bölge de yeni yapılan bir taş ocağı değil. Biz yıllardır bölgede maden, taş ocağı ve HES yapılmalarına karşı mücadele ediyoruz” dedi. Aymelek sözlerini şöyle sürdürdü: “ Bu durumlar için meclislerimiz var. Özellikle İstanbul gibi büyükşehirlerden doğrudan yerele hem maddi hem de lojistik olarak destek alıyoruz. Bir önceki taş ocağını, vermiş olduğumuz mücadele ile ikinci kez durdurduk. Bu konu da bilirkişiler hem mahkemeler hem de mevcut hükümetin kararları doğrultusun da hareket ettikleri için oldukça zorlanıyoruz. Mücadele geleneğimizi meclislerle birleştiriyoruz. Hem hukuksal hem de zaman zaman fiili mücadele veriyoruz. Yakın köylerimizde daha önceden yapılan HES’lere ve madene karşı mücadele etmeyenler, aynı bölgede ikincisinin yapımı söz konusu olunca tepki gösteriyor. Çünkü madenlerin ve HES’lerin doğamıza nasıl zarar verdiğini görüyorlar. Biz de mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz”

Köy halkı projeye karşı
Yöre halkından Elyesse Uygun ise keşif sonrası verilecek karar ne olursa olsun, bölgedeki bütün talan projelerine karşı mücadele edeceklerini söyledi. Uygun şunları söyledi: “Bilirkişi keşfi yapılmadan önce ÇED gerekli değildir kararlarına dava açıldı. Bu kararlar kaldırıldı ama şimdi de ÇED sürecini yeniden başlatmak istiyorlar. Yarınki bilirkişinin keşfi de öteden beri devam eden birbirini takip eden ve ısrarlı karşı duruşumuzun neticesidir. Sonucunun ne olacağını bilmesek de lehimizde olmasını umut ediyoruz. Bazen olumlu bazen olumsuz sonuç alabiliyoruz davalarda. Bu dava için de umut ediyoruz ve mücadele azmimizden vazgeçmiyoruz. Köy halkı da projeye tamamen karşı.”

Kardelen Kocatürk/BirGün