Arhavi CHP ilçe kongresi yapıldı

0
393

CHP Artvin’de ilçe kongrelerini yapmaya devam ediyor. Şu ana kadar Artvin Merkez İlçe, Ardanuç, Murgul, Arhavi ve Kemalpaşa’da İlçe kongreleri tamamlandı.

Cumartesi günü Arhavi’de yapılan 37. İlçe kongresinde divan başkanlığını CHP İl Eski Başkanı Selim Bilgin yaptı. Kongreye CHP Artvin Milletvekili ve YDK Başkanı Uğur Bayraktutan, 22. Dönem Artvin Milletvekili Yüksel Çorbacıoğlu, İl Başkanı Ahmet Biber, İl Kadın kolları Başkanı Gülşen Kurul, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurtoğlu, Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Ekçiçek, Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, İlçe başkanları partililer ve delegeler katıldı.

Divan teşekkülünün oluşturulmasının ardından Divan başkanı Selim Bilgin kongrenin gündemdeki maddelerine geçti. Saygı duruşu ve istiklal marşının söylenmesinin ardından faaliyet ve hesap raporları okundu ve oylamaya sunuldu. Ardından konuşmacılara yer verildi.

MAALESEF UYARILARIMIZ DİKKATE ALINMAMIŞ

Arhavi eski ilçe Başkanlarından Bülent Özbirinci, özellikle delege belirleme yöntemini sert bir dille eleştirdi. Bunun partiye fayda değil, zarar verdiğini savunan Özbirinci; “Bundan önce yapılan yanlışların eleştirilerini yapmıştık. Bugün görüyoruz ki daha fazlasını yapıyoruz. Uyarınızın, eleştirilerimizin bir anlamı olmamış.

GENELGEDE DELEGELER SEÇİMLE BELİRLENECEK DENDİ. AMA GENELGEYE UYULMADI PARTİ SUÇU İŞLENDİ!

Arhavi’de belediyeyi aldık. Çok mutlu olduk. Fakat belediye meclis oylarında 250 oy az aldık. Zafer sarhoşluğu içinde bu gündeme gelmedi. Nerde yanlışın olduğu konuşulması gereken bir konuydu ama es geçildi. Partimiz kurultay sürecine girdi. İlçe kongreleri delege düzenleme süreci başladı. Bir genelge yayınlandı.

Dendi ki Delegeler zaten partimizin tüzüğünde olan maddede seçim yapılacak ve delegeler belirlenecek. Biz de bekliyoruz delege seçimi yapılacak. İlçe yönetimi 1 ay boyunca delege seçimi yapacağız diye oyaladılar. Ben de partimin sıkıntılarını bildiğim için aday olmayı düşündüm. Seçim yapacağız dedikleri halde seçim yok. Seçimsiz delege listeleri yayınlandı.

arthaviilçeseçimleri
Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu

HAK HUKUK ADALET NEREDE KALDI?

Bu partinin anayasası tüzüktür. Bu tüzüğü uygulamak herkesin görevidir. Bu tüzüğe uymamak parti suçudur!. Eğer ki uygulamıyorsanız parti suçu işliyorsunuz. Bu parti suçunun cezası bellidir. Hak Hukuk Adalet, eşitlik nerede?. Bugün ülkemizin en çok ihtiyacı olan adalet nerede? Bu partide temsilde adalet nerede?. İnsanlar kendilerini nasıl ifade edecek? Bakıyorsunuz delege listesinde anasını, kardeşini, teyzesini, amcasının oğlunu, garsonunu yazmış. Nerede bu adalet? Arkadaşlar yanlış yapıyorsunuz. Bugün bu durumu kurtarabilirsiniz.

PARTİM İÇİN HER ZAMAN DOĞRULARI SAVUNACAĞIM!

Yarın bu durumdan siz de mağdur olacaksınız. Partiye yanlış yapıyorsunuz. Eğer tüzüğe uyulsa delege seçimi uygulansa bu parti daha çok saygınlık kazanacak. İnsanlar daha çok güvenecek ve kabul görecek. Biz partinin en sıkıntılı zamanlarında görevler aldık. Var mı bu delege listesinde eskilerden bir kişi? Bu nasıl bir anlayıştır. Solculuk demek var olandan yok olana vermek. Haksızlığa karşı dik durmaktır. Eşit imkânlar sunmaktır. Hırsızlık sadece birinin malını çalmak değildir. Hakkını çalmak da hırsızlıktır. Ben hiçbir zaman susan olmayacağım. Yanlışın karşısında üç maymunu oynamayacağım. Bu parti için her zaman doğruları savunacağım.

Bunu böyle bilesiniz. Bu parti kimsenin malı değil, Kimsenin geleceğini dizayn edecek bir parti de değildir. Parti içinde yetenekli olanlar, güçlü, çalışkan olanlar temsil imkânı bulacaktır. Biz o zaman kabul görür, iktidar oluruz. Ben 10 yıl önce il genel meclis üyesi adayı gösterdiğim Erkan arkadaşımız ilçe başkanlığına adaydır.

İnsan olarak onu çok severim. Ama sizin çizdiğiniz sizin yazdığınız delege ile kimin ilçe başkanı olacaksınız? Kursaydınız delege sandığını. Neden korkuyorsunuz? Biz öcü müyüz? Bu memleketin CHP’ye ihtiyacı var. AKP ülkeyi çok kötü yönetiyor. Ama siz de aynı şeyi yapıyorsunuz. Almışsınız elinize kalemi yazıyorsunuz. Ben böyle bir düzeni kabul etmiyorum. Her zaman da mücadelemi yapacağım. Konuşmamdan rahatsız olan varsa olsun. Siz dün yoktunuz ben vardım hep olacağım.”dedi.

ercanorhan
Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan

GUGUK KUŞUNU BİLİR MİSİNİZ?

Daha sonra söz alan Arhavi Eski Belediye Başkanı Mehmet Çorbacıoğlu’da DELEG seçim yöntemini ve Uğur Bayraktutan’ı eleştirdi. Konuşurken çok duygulanan Çorbacıoğlu, delege listesi içinde neden eski parti emekçilerinin yer almadığını sordu. Guguk Kuşu hikâyesini anlatan Çorbacıoğlu;” Guguk kuşunu bilir misiniz? Guguk kuşu yuva yapmaz. Serçeyi takip eder. Yumurtasını onun yuvasına bırakır.

Onun yumurtası az daha büyüktür. Guguk kuşunun yumurtası 2 gün önceden yavru çıkarıyor. Bu yavru çıkar çıkmaz ilk işi sırtıyla kanatlarıyla diğer yumurtaları aşağıya atmaktır!. Serçe de onu yavrusu bildiği için sürekli onu besler.
Benim yüreğim yanıyor.

CİĞERİM, YÜREĞİM YANIYOR!

Ülkenin haline baktığımda ciğerim yanıyor. Köylü sefaletleri yaşıyor. Esnaf raftan indirdiği malı aynı fiyata yerine koyamıyor. Böyle bir durumda kongreye gidiyoruz. Değerli arkadaşlarım. Ben eylemlerin, arka sokakların, üreticinin sendikacılığın yanından deliyorum.

Genç yaşımda Turgut Altunkaya, Ekrem Şadi Erdemlerle Ayhan Arifağaoğullarıyla, rahmetle anıyorum onları. 5 generalin kapattığı şu altı oklu bayrağımız 9 Eylül 1993 yılında açılış kurultayındayım. Arkasından yapılan bütün bölge toplantılarında oradayım. Anadolu’nun her yerine gittim. CHP’nin başarısı için. Yüreğim cız ediyor. Ben madalya beklemedim. Halk bizi hiç yalnız bırakmadı. Şer güçleri ölümle tehdit etti. Bu olaylara şahit olan insanlar var. Ben ağa ile paşa ile oturtmadım. Gariban halk ile, işçilerle, emekçilerle oldum. Uğur Bayraktutan kardeşim beni iyi dinle. 7 Şubat 2019’da beraber uğurladık Ekrem Şadi Erdem’i. Yüreğimize gömdük. Rahmet ve şükranla anıyorum.

Ben bu partinin neferiydim, ömrümün sonuna kadar neferiyim. Parti içerisinde emeği çok büyük olan insanlar var. Makamlar geçidir. Koltuklar orada. Ama biz faniyiz. Sevgili Turan Altuntaş nerede, Asım Aydın Nerede? Fikri Demir nerede, Kılıçkaya’nın belediye Başkanı Tuncay Özarslan nerede? Onları da rahmetle anıyorum. Yüreğim acıyor, değerli arkadaşlarım. Belediye başkanları hata yapmayın. Halkın özlemlerini dile getirin. Tarlada çalışanlara el verin. Şikâyet ve dileklerin en yoğun geldiği yerdir belediye.

kemalpaşabelediyesi
Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek

BENİM NE GÜNAHIM NE SUÇUM VAR?

Değerli Milletvekili gözümün içine bakıyor. Devlet size dokunulmazlık zırhı geçirmiş. Genel başkanı yanına almışsın kelle alıyorsun!. Benim ne günahım var? Ne suçum var? Onlar hata yapabilir ama senin hata yapma hakkın yok. Bu hataları yapma. Bu eski vekilin suçu ne Akrabam oluşu mu? 85 delegeyi yazdınız oturdunuz. Ama bunlar yeterli değil değerli dostum. Yapmayın, partiyi küçültmeyin.”dedi.

ÖZÜR DİLENECEKSE DİLERİM

Daha sonra söz alan Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin;”Siyaset ayrı bir alan. Belediyeler siyaset yapmaz. Hizmet üretir. Burada bir kırgınlık varsa bana ne görev düşerse yapmaya hazırım. Özür dilenecekse de dilerim. Zor bir dönemde belediye başkanı olduk. Ama bunu şikâyet etme hakkımız yok. Biz hizmet etme iddiasıyla halka söz verdik. Birlikte çalışacağız, birlikte başaracağız. Birbirimize saygı göstereceğiz ve yürekten seveceğiz.”dedi.

ÇOK ZOR KOŞULLARDA AKP İLE MÜCADELE EDEREK SEÇİMLERİ KAZANDIK BUNU BİRLİK BERABERLİKLE BAŞARDIK

İl Başkanı Ahmet Biber, 31 Mart’ta Artvin’in destan yazdığını belirterek; “Biz 31 Mart’ta destan yazdık arkadaşlar. Çok zor koşullar altında AKP’ye karşı mücadele ederek, Millet İttifakıyla Artvin’de 9 belediyenin 8’ini aldık. 8 diyorum. Çünkü Yusufeli’ni de almış sayıyorum. Eksiklerimiz olacak, yanlışlar olacak. Biz kusurlarımızı aramızda konuşacağız, söküğümüzü dikeceğiz. Elbette ki eleştiri olacak. Çünkü biz demokrasiyi savunuyoruz. Ama koşullara da bakacağız. Ülkenin haline bakın. Yangın çıktığında ilk kurtarılacaklar dosyaları vardır. Biz önce ülkemizi AKP’den kurtarmamız gerekiyor.”dedi.

demirhanelçin
Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin

BİLEREK RİSK ALDIM! 8 BELEDİYEYİ BÖYLE ALDIK

Son olarak söz Alan CHP Artvin Milletvekili ve YDK Başkanı Uğur Bayraktutan;”Ben şunu kabul ediyorum. Seçimi kazanmak için inisiyatif aldım. Risk aldım arkadaşlar. Ama 8 belediyeyi aldık. Bu büyük bir başarıdır. Ben Ankara’da 5 yıl boynum eğik gezdim. 31 Mart’tan sonra en başarılı il olduk. Karadeniz de Rize’de 1 Giresun’da 3, Trabzon’da 1 Ordu’da 2, Samsun’da 1 belediye almışız. Ben Ankara’da çok güçlü bir vekilim .Artvin’e tarihinde görülmemiş sayıda milletvekili getirdim.

Artvin’de 8 belediyeyi aldık diyorum. Yusufeli’ni almış sayıyorum. Bu başarının mimarı İl Başkanımız ben genelkurmay başkanımız diyorum Ahmet Biber’dir. Genel başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu’dur. Murgul’da da söyledim. Murgul’u da alacağız. Ben bana yapılan eleştirilere cevap vermeyeceğim. Ülke olağanüstü şartlardan geçiyor. Vasfi Başkanımızla büyükşehir belediyelerini geziyoruz. Arhavi’ye güzel bir proje yapmak istiyoruz. “dedi.
Konuşmaların ardından seçimlere geçildi. Tek aday olarak seçimlere giren Erkan Özyazıcı Arhavi İlçe Başkanı oldu.

ARHAVİ İLÇE BAŞKANLIĞI YENİ YÖNETİM YÖNETİM KURULU ASIL ÜYE İSİM LİSTESİ

Erkan Özyazıcı- Osamn Akgüner- Kenan Albayrak- Hüseyin Çakmak- Tevfik Erçiçek- Tekin Ergünal- Sevim Gümrükçü- Güney Turgut- Selma Kekeva- Rütü Kurdoğlu- M. Fehmi Uyanık

YÖNETİM KURULU UEDEK İSİM LİSTESİ

Osamn Kemal Çalıkoğlu- Hilmi Çelenk- Avni Özdemir, Serpil Özkazanç- Avni Erkan, Necdet Canoğlu- Turan Kasap- Mine Genç-Erdal Gümrükçü- İsamil Hakkı Horoz.

İL KONGRE DELEGELERİ İSİM LİSTESİ

Erkan Özyazıcı- Vasfi Kurdoğlu- Engin Erkan- Şaban Ali Erçiçek- Osman Akgüner- Remzi Gülşen- Ali Erkan- Osman Kemal Çalıkoğlu- Yüksel Çorbacıoğlu- Sevim Gümrükçü- Rüştü Kurdoğlu- Cem Sönmez- A. İsa Ulutaş- Turgut Güney- Emine Atay- Özer Üşümüş- Ali Özcan

Haber: Sami Özçelik