Arhavi’de 2 ay önce hayır dedikleri HES’e onay verdiler

0
141

Artvin’in Arhavi ilçesine bağlı Pilarget Vadisi’nde AB Enerji Üretim şirketi tarafından yapılmak istenen Saka I-II Hidroelektrik Santrali (HES) projesinin imar planı yeniden Artvin İl Genel Meclisi’nde görüşülerek AKP oylarıyla kabul edildi.

Eren Dağıstanlı

Artvin İl Genel Meclisi’nin 10 Temmuz 2020 tarihinde yapılan oturumuna saatler kala gündeme getirildiğinden dolayı Cumhuriyet Halk Partili 3 encümenin katılamadığı toplantıda AK Parti-MHP grubundan 2 red, 1 çekimser oyu gelmiş ve 1 oy farkla HES için imar izni çıkmıştı.

Bugün (9 Ekim 2020) yapılan meclis oturumunda itirazlar sonucu yeniden gündeme getirilen projede daha önce red ve çekimser oy kullanan AK Parti ve MHP’li üyeler, bu sefer HES imar iznine onay verdiler.

AK Parti Arhavi İl Genel Meclis üyesinin grubuna karşı oy kullandığı oylama sonucunda 11’e 10 ile HES için imar izni çıktı.

HUKUKA AYKIRILIK YÖNÜNDEN İTİRAZ EDİLDİ

Arhavi Pilarget Vadisi’nde bulunan Balıklı, Ulukent, Sırtoba, Derecik ve Üçırmak köyü muhtarları ile Pilarget Doğa ve Yaşam Derneği 10 Temmuz 2020 tarihli il genel meclisi toplantısının hukuka aykırı olduğunu belirterek HES için verilen imar iznine itiraz etti.

Yapılan itirazlar sonucunda Pilarget Vadisi’nde yapılmak istenen HES projesi Artvin İl Genel Meclisi İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nda görüşüldükten sonra oylanmak üzere meclis gündemine sunuldu.

İMAR KOMİSYONU AFET GEREKÇESİYLE İPTAL İSTEDİ

Bölgedeki afet riski ve projeye karşı toplanan 459 imzanın göz önünde bulundurulmasını talebiyle imar planının iptalini isteyen İmar ve Bayındırlık Komisyonu bir rapor hazırlayarak Artvin İl Genel Meclisi’ne sundu.

İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun hazırladığı raporda, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü personeli Jeoloji Mühendisi Eroltan Durmuş tarafından Arhavi ilçesi afete maruz bölge içerisinde bulunan konutlara ilişkin listeye göre Üçırmak köyünde 16, Arlı köyünde 1, Balıklı köyünde 9, Derecik köyünde 18 ve Ulukent köyünde 7 olmak üzere toplam 50 konut bulunduğu ifade edildi.

YUSUFELİ’NDE HES’E EVET DİYEN ÜYE ARHAVİ’DE HAYIR DEDİ

Arhavi Pilarget’de yapılması planlanan HES projesinin il genel meclisindeki görüşmesinden bir gün önce yapılan toplantıda Yusufeli Kılıçkaya Köyü’nde yapılması planlanan HES projesine “evet” oyu veren AKP Arhavi İl Genel Meclisi Üyesi ve İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Hüseyin Uzunhasanoğlu, Arhavi’de yapılması planlanan HES projesinin yaşamsal olarak zararlı olacağını söyleyerek AKP’li diğer üyelerden de destek istedi.

Bunun üzerine mecliste bulunan CHP Hopa İl Genel Meclis üyesi Murat Özçep “Keşke Yusufeli içinde aynı şeyi söyleseydiniz. Arhavi’deki dere de Yusufeli’ndeki dere de bizim için aynı. Biz bütün hepsine sahip çıkmak zorundayız” diyerek tepki gösterdi.

AK PARTİ İL BAŞKANI HİÇBİR HES’E HAYIR DENMEYECEĞİNİ SAVUNUYOR

AK Parti Arhavi İl Genel Meclisi üyesi ve İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Hüseyin Uzunhasanoğlu meclis toplantısı sonrası yaptığı açıklamada “AK Parti grubumuzun görüşü HES’in olmasından yana, benim görüşüm ise bu HES’in toplumu gereceğini, toplumu böleceğini, yaşam alanı içerisinde yapılacak çalışmanın insanlara zarar vereceğini düşündüğüm için ben buna hayır dedim” ifadelerini kullandı.

HES projesine karşı olduğu için baskı almadığını söyleyen Uzunhasanoğlu: “Beni hiç kimse aramadı. AK Parti il başkanının kendi bir dünya görüşü var ve buna göre davranıyor. AK Parti il başkanlığı Türkiye’de hiçbir HES’e hayır denmeyeceği tezini savunuyor. Bu konuda da bana bir baskı yapmamıştır. Ben demokratik düşüncelerimi kullanmışımdır ve vicdani sorumluluğumu yerine getirdim.”

AK Parti Arhavi İl Genel Meclisi Üyesi ve İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Hüseyin Uzunhasanoğlu

AK PARTİ’NİN AĞASIYIM, BANA YAPABİLECEĞİ BİR ŞEY YOK

HES projesine verilen imar izni sonrası istifa edip etmeyeceği sorulan Uzunhasanoğlu: “Ben AK Parti’nin ağasıyım. Şu anda AK Parti meclisinde görev yapan hiçbir arkadaşımızı aşağılamıyorum; ama ben AK Parti’nin kurucusuyum, AK Parti’nin ağasıyım. AK Parti bana yapabileceği bir şey yok; ama bu konuda parti disiplinine uymadım diyor ise, disiplini harekete geçirebilir, bunun takdiri onların. Ben Arhavi halkının temsilcisi, aynı zamanda AK Parti’nin kurucusuyum. Aynı zamanda AK Parti ile Arhavi halkının köprüsünü oluşturmakla mükellefim ben. Birkaç kişinin yaptığı bu hatanın, o yöre halkının çok ciddi tepkiler göstereceğini düşünüyorum. Çünkü burası o insanların yaşam alanı” cevabını verdi.

BİZİ HALKIN ÖNÜNE ATMAK İSTEDİLER

Artvin İl Genel Meclisi’nin CHP’li üyeleri, bir önceki toplantıya katılamadıkları için eleştiri oklarının hedefi olduklarını ancak HES’in gündeme son gün saatler kala alındığını söylerken grup adına açıklama yapan CHP Hopa İl Genel Meclisi Üyesi Murat Özçep: “10 Temmuz günü yapılan toplantıda Pilarget HES gündemde yoktu. Ben Artvin Hopaspor başkanlığı görevini yürütüyordum o dönem ve İstanbul’da bir toplantıdaydım. Bir üyemiz annesinin rahatsızlığından, diğer üyemiz ise kendi tedavisinden dolayı o gün o toplantıda bulunamadı. Gündemde olduğunu bilseydik, nasıl katılmazdık? Bizim Artvin’de HES’ler kırmızı çizgimizdir. Benim mecliste ikinci dönemim bugüne kadar 30 HES projesine red oyu verdik. Ama o gün yapılan toplantı sonrası bazı yerlerde “CHP’liler HES’e evet dedi”, “CHP’liler müteahhitlerle anlaştı” gibi bizim onurumuzu zedeleyecek bazı laflar söylendi ve bizi halkın önüne atmak istediler.”

CHP’li Artvin İl Genel Meclisi Üyeleri adına açıklamayı Hopa İl Genel Meclisi Üyesi Murat Özçep yaptı

ARTVİN’İN BÜTÜN DERELERİ BİZİM

Yusufeli Kılıçkaya HES projesinin 12-9 oyla geçtiğini söyleyen Özçep: “Bugün Arhavi Pilarget HES oylandı, Yusufeli’ne evet diyen AK Parti encümeni Arhavi’ye hayır dedi. Bizim için; benim de köyüm olsa, başkasının köyü de olsa hayır diyecektik. Arhavi’deki dere de bizim bir varlığımızdır, Yusufeli’deki dere de, Şavşat’taki dere de bir varlığımızdır. Biz dereleri böyle görüyoruz ve böyle korumaya da devam edeceğiz” dedi.

KILIÇKAYA’DAKİ İNSANLARIN ÖNEMİNİN OLMADIĞINI ANLAMIŞ OLDUK

İmar komisyonu başkanı ve AK Parti il genel meclisi üyesinin Yusufeli Kılıçkaya’daki HES için sakıncası yok derken Arhavi için hayır demesini değerlendiren Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan: “Gerçekten inanılmaz bir durumdu. Oradaki insanların ve canlıların bir değerinin olmadığını anlamış olduk. Sadece kendi köyü olduğu için itiraz ediyor. Oradan gerisinin bir önemi olmadığını ifade etmiş oldu.”

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan

KILIÇKAYA’DA 5 KİŞİYLE KONUŞMUŞLAR

Arhavi İl Genel Meclisi üyesinin Yusufeli Kılıçkaya’da yaşayan insanların HES’i istediğini söylediğini ancak durumun böyle olmadığını ifade eden Karahan: “Kılıçkaya’da şu an üretim kooperatifi kuruldu. Şu anda hızla da üretime geçtiler. Komisyonun konuştuğu 3 kişiyle ben de gittim konuştum. Zaten 5 kişiyle konuşmuşlar. Köy halkı adına birçok insanla konuştuklarını söylediler ama konuştukları kişi sayısı belli. Muhtarla ben de gittim görüştüm, ben de kayıtları da var. Kendisi ‘biz öyle bir şey söylemedik, HES de istemiyoruz’  dediler. Talimat ile hareket eden bir il genel meclisi grubu gördüm. Bu çok üzücü” dedi.

KİM DERESİNİ KORUYOR KİM KORUMUYOR ORTAYA ÇIKMIŞTIR

Artvin İl Genel Meclisi’ndeki AK Partili ve MHP’li üyelerin fikirlerinin nasıl değiştiğinin sorgulanması gerektiğini vurgulayan CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç: “HES’lerin nelere mal olduğunu çok acı bir şekilde deneyimlemeye başladık. Suyu alınan vadiler, canlılar; betonlaştırılan topraklar. Vazgeçmek için onlarca neden sayabiliriz. CHP olarak bu konuda tavrımız nettir. Artvin’de, haksız şekilde suçlanan il genel meclisi üyelerimiz bugün üzerine düşeni yapmıştır. Kim deresini koruyor kim korumuyor ortaya çıkmıştır. Daha önce, imar planları için red oyu veren AKP ve MHP’li üyeler bugün kabul oyu verdiler. Aradaki 2 aylık sürede ne oldu da bugün fikirleri değişti. Bunun sorgulanması gerekiyor” ifadelerini kullandı.