Arhavi’de maden aranmasına “ÇED Gerekli Değildir” kararı

0
631
Maden aranması planlanan Eğrisu, Sevahil ve Tuvahit Yaylası mevkii

Artvin Cerattepe’de doğa talanı devam ederken sıra diğer ilçelere geliyor. Taş ocakları, derelerindeki HES’lerden sonra şimdi de Arhavi’nin yaylaları tehlikede.

Artvin Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün internet sitesinde yapılan duyuruda “ARTVİN ili ARHAVI, ilcesi Eğrisu, Sevahil ve Tuvahit Yaylası ve Çevresi mevkiindeki MADEN TETKİK VE ARAMA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ tarafından yapılması planlanan Artvin İli Arhavi İlçesi Eğrisu, Sevahil ve Tuvahit Yaylası Metalik Madenler Ruhsatı AR: 201700033 (ER: 3348640) Ruhsat No’lu IV. Grup Maden Arama Ruhsatı Etüdü projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan dosyayı PTD Dosyası incelenmiş ve değerlendirilmiştir ÇED Yönetmeliği’nin 17. maddesi gereğince Artvin İli Arhavi İlçesi Eğrisu, Sevahil ve Tuvahit Yaylası Metalik Madenler Ruhsatı AR: 201700033 (ER: 3348640) Ruhsat No’lu IV. Grup Maden Arama Ruhsatı Etüdü projesi’ne Valiliğimizce “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı verilmiştir.” dendi.

projealani

MTA bölgede IV. Grup Metalik madenleri arayacak

MTA, Eğrisu, Sevahil ve Tuvahit Yaylasında toplam 2.149,07 hektarlık alanda  IV. Grup Metalik maden olarak sınıflandırılan Altın, Gümüş, Platin, Bakır, Kurşun, Çinko, Demir, Pirit, Manganez, Krom, Civa, Antimuan, Kalay, Vanadyum, Arsenik, Molibden, Tungsten (Volframit, Şelit), Kobalt, Nikel, Kadmiyum, Bizmut, Titan (İlmenit, Rutil), Alüminyum (Boksit, Gipsit, Böhmit), Nadir toprak elementleri (Seryum Grubu, Yitriyum Grubu) ve Nadir toprak mineralleri (Bastnazit, Monazit, Ksenotim, Serit, Oyksenit, Samarskit, Fergusonit), Sezyum, Rubidyum, Berilyum, İndiyum, Galyum, Talyum, Zirkonyum, Hafniyum, Germanyum, Niobyum, Tantalyum, Selenyum, Telluryum, Renyum gibi madenlerin rezervini arayacak.