Arhavili kadınların HES’lere karşı mücadelesi sürüyor

0
614

Artvin’in Arhavi ilçesinde toprakları ellerinden alınan köylüler, dava ve cezalarla susturulmak isteniyor.

Artvin’in Arhavi ilçesinde ‘Acele kamulaştırma’ kararı ile toprakları ellerinden alınan köylüler, haklarında açılan dava ve cezalarla susturulmak isteniyor. Arhavili kadınlar yaşananları “Tam bir Aziz Nesin öyküsü” olarak nitelendiriyor.

MNG Şirketi  tarafından Artvin’in Arhavi ilçesinde 2014 yılında yapımı başlanan HES projesi ilk günden bu yana Arvahililerin tepkisi ile karşılaşmıştı. Daha önce mahkeme kararıyla durdurulan HES yapımı yeniden olumlu ÇED raporları ile halkın gündemine sokuldu. Jinnews’den Evrim Kepenek’in haberine göre yıllardır HES’lere karşı topraklarını ve sularını koruyan Arvahililer ise geçtiğimiz günlerde  Arhavi Asliye Ceza Mahkemesi tarafından “Ìş hürriyetini engelledikleri” gerekçesi ile para cezasına çarptırıldı.

‘TAM BİR AZİZ NESİN HİKAYESİ’

Para cezasına çarptırılanlardan Semra İskender dava sürecini şöyle anlatıyor: “Biz ‘Acele Kamulaştırma’ kararı ile arazimize giren şirkete dava açıyoruz. Artvin Adliyesindeki savcı dilekçemizi kabul ediyor ve MNG şirketinin yetkilisine, ‘Arazimize izinsiz girdiği için’ dava açıyor. Aynı şirket, Arhavi Adliyesinde tapulu arazime girdiği için ‘İşimize engel oldu’ diyerek hakkımda suç duyurusunda bulunuyor. Adalet açısından ortada büyük bir çelişki var. Tam bir Aziz Nesin hikayesi!”

KÖYDE DİNAMİT PATLATIYORLAR

Cezalarla susturulmak istendiğini söyleyen İskender, “Bize diyorlar ki ‘Haksız hukuksuz gerekçelerle arazinize de girsek evinizi de alsak’ sessiz kalın. Bir şey yapmayın. Arazilerimizin yağmalanmasına göz yummamızı istiyorlar” diyor ve ekliyor: “Şimdi susmak zorunda kalsak da hukuk yolu ile açtığımız davalar devam edecek, mücadeleyi orada sürdüreceğiz”  HES projesi kapsamında köyle kanal açmak için dinamit patlattıklarını ve evlerin sallandığını anlatan Semra İskender, “Birçok evde artık sular kirli akıyor çünkü coğrafi yapı ile oynadılar, su kanalları birbiri ile karıştı. Bir an önce bu uygulamalara son vermeleri lazım” diyor.  ‘Şirketin işine engel olduğu’ gerekçesi ile 3 bin TL cezaya çarptırılan Semra İskender, eğer 5 yıl içinde aynı ‘suçu’ işlemezse yani toprağına sahip çıkmazsa bu cezayı ödemeyecek. Ancak, yine kendi arazisine giren şirkete karşı mücadele ederse bu cezayı ödemek zorunda.

Arhavili başka bir kadın Ayten Aydın da, uzun zamandır HES’ e karşı mücadele içinde olduğunu belirterek, Karadeniz’e en çok yine sahibi Karadenizli olan şirketlerin zarar verdiğine dikkat çekiyor. Ayten Aydın, Arhavi’de HES yapmak isteyen MNG’nin Arhavili birine ait olduğu bilgisini paylaşıyor. Ayten Aydın, “Bu nedenle de bölge halkının güvenini daha kısa zamanda kazanıyorlar. Hopa’da Adıyamanlı bir şirket geldi HES yapmak istedi ancak protestolar sonucu gitti. Ancak MNG Arhavi’den gitmiyor” diyor.

Artvin/MA/ Evrensel