Arı sürüsünün saldırısından nasıl kurtulursunuz?

0
1053

Özellikle yaz dönemlerinde vızır vızır uçan arılar tarafından sokulmak konusunda endişeli misiniz? Johns Hopkins Üniversitesi tarafından yayınlanan “Vahşi Doğanın İğnesi” kitabının yazarı, böcekbilimci Justin Schmidt, uçuşan tehditleri savuşturmak için birkaç ipucu sunuyor.

Açık renkli giysiler giyin!
“Arılar; ayılar ve rakunlar gibi koyu renkli yırtıcılara saldırmak için koşullanmıştır.” diyor Schmidt. “Pastel renkli giysiler giymek, sizi onlara karşı daha az tehdit edici hale getirir.”

Kokulardan kaçının!
Nektar seven arılar, keskin bir koku duyusuna sahiptir ve çiçeklere ait kokular ile tatlı kokulara üşüşürler, bu yüzden parfüm ve kokulu deodorantlardan kaçının.

Kımıldamayın!
Bir arı sürüsü tepenize üşüştüyse ne kadar koşmak isteseniz de yapacağınız en iyi savunma, mümkün olduğu kadar sabit durmaktır. “Arılar, hareket ve kokuya çok hassastırlar ve bu yüzden onları el kol hareketleriyle savuşturmak, sizi onlara karşı daha da fazla tehdit edici hale getirecektir.” diyor Schmidt. Doğrusu, arılar ayrılana dek mümkün olduğu kadar uzun süre nefesinizi tutun, diye ekliyor.

Yuvalardan uzak durun!
Schmidt, eğer arıların bir kaya yarığına, yerdeki bir deliğe veya bir ağaç kovuğuna girdiğini görürseniz, burada bir yuva bulunduğunu varsaymanızı ve derhal hızla kaçmanızı söylüyor.

Dalış Yapmayın!
“Arılar derin alınıp verilen nefesten rahatsız olup harekete geçtiklerinden, suya daldıktan sonra geri çıkıp derin bir nefes aldığınızda sizi bekliyor olacaklardır.” diyor Schmidt. Ve çok büyük ihtimalle, bunu yaptığınız zaman burnunuza saldıracaklardır.

* Bu yazı Şule Ölez tarafından evrimagaci.org’a düzenlenmiştir.
Kaynak: NYPost