Fındıklı Arılı Vadisi SİT alanı olarak kalacak

0
789

Rize Fındıklı Derelerini Koruma Platformu öncülüğünde Fındıklı meydanında toplanan halk, Arılı vadisinin SİT alanı olarak kalmasını kutladı.

Zeki enerji tarafından alanda rahat çalışmanın yolunu açmak amacıyla Arılı vadisinin SİT özelliğinin kaldırılması için Rize Bölge İdare Mahkemesine açılan dava sonucunda bölgenin SİT alanı kalmasına karar verildi. Bilirkişi heyetinin bölgenin biyoçeşitlilik özelliği bakımından önemini vurgulayan raporu sonucunda Rize İdare Mahkemesi  2017-768 sayılı kararı ile Arılı Vadisinin SİT alanı olarak kalmasına karar verdi.

FindikliAriliDeresiKarar

Projeyi yürüten Zeki enerjinin ise EPDK tarafından HES lisansının iptal edildiği duyuruldu.

Basın açıklaması öncesi konuşma yapan Fındıklı Derelerini Koruma Platformu üyesi Avni Ertaş “2007 yılından beri söylüyoruz Fındıklı halkının kabul etmediği hiçbir proje onaylanamaz. 11 yıldır mücadele ediyoruz, direnen direne de söke söke halkı ve hukuku yanımıza alarak kazandık. Artık Fındıklı’nın haklılığını herkes kabul edecek” dedi.

Ertaş, Fındıklı ekoloji mücadelesi ile ilgili gelişmeleri aktardı “2007 yılında başlayan ve 11 yıldan beri devam eden mücadelemiz 20 yıl da geçse de ilk günkü gibi devam edecektir. Çağlayan vadisinde Taşdibi HES projesi yapılmak isteniyordu. Geçtiğimiz yıl Halk eğitim merkezinde bilgilendirme toplantı yapılmıştı, o toplantıda halkın tepkisine ve toplantı yapılamadı diye tutanak tutulmasına rağmen proje Bakanlık tarafından kabul edildi. Muhtarlarımız bu konu ile her türlü merciye itiraz dilekçelerini verdi. Arılı deresi üzerinde yapılmak istenen ıslah çalışmaları ile ilgili birçok toplantı yapıldı. Sonuç olarak Fındıklı halkının dediği oldu komisyon kurularak Arılı vadisinde ihtiyaç ve öncelikli olan noktalar tespit edildi bütün sorumluluk DSİ şube müdürlüğünde. Ancak şu bilinmelidir ki projeler kim hazırlarsa hazırlasın Fındıklı halkı onay vermiyorsa hiçbir proje uygulanamayacaktır” dedi.

Avni Ertaş’ın konuşmasının ardından Fındıklı Derelerini Koruma Platformu üyesi Hüseyin Acar mahkemenin vermiş olduğu SİT kararını açıkladı. Vadide HES yapmak için SİT’i kaldırmak isteyen Zeki enerjinin itiraz süresine rağmen Danıştay’a gitmediğini de aktaran Acar, Zeki Enerji’nin HES lisansının da iptal edildiğini duyurdu.

Basın açıklamasını coşku ile dinleyen Fındıklı halkı sonrasında horon oynayarak kararı kutladı.

Haber: Karadeniz İsyandadır