Artvin AKP Eski Milletvekili Ertekin Çolak’tan Çarpıcı Değerlendirme

0
789

Çolak “Cerattepe madenine gelince ben Artvin’i bir insan vücuduna benzetiyorum. Deriner ve Borçka barajı ile Artvin’in ayaklarını kestik, yapılan yeni yollarla ve HES’ler ile kollarını da kestik şimdi Cerattepe madeni ile kafasına ve beynine bir operasyon yapılırsa bu insan yaşar mı yaşamaz mı bilemem. Yetkililere söyledim” dedi.

 

ARTVİN-Adalet Ve Kalkınma Partisi Artvin Eski Milletvekili Ertekin Çolak, Başbakan Davutoğlu’nun Cerattepe ile ilgili açıklamalarda bulundu.

ertekin colak (1)Çolak; “Sayın Başbakanımızın söylediklerin de çok samimi olduğuna hiç bir Şüphe yok. Lakin 2008 yılında Artvin’deki Cerattepe mitinginde de canlı yayında söylemiştim. Toptan bütün maden faaliyetlerine evet demekte hayır demekte doğru değil. Değerli dostlar sevgili hemşerilerime değişik vesilelerle söyledim ama yine de görüşlerimi soran hemşerilerime var. Buradan tekrar söylüyorum, ciddi bir rahatsızlık geçirdiğim için tedavi oluyorum ve güncel konuları yakinen takip edemiyorum. Ancak Cerattepe madeni ile görüşlerimi soranlara derim ki önemli olan milletvekili olduğum zaman söylediklerimdir. 2008 yılında Artvin de Cerattepe mitinginde şöyle demiştim, madenlere toptan karşı çıkmakta doğru değil toptan evet demekte doğru değil. Ancak Cerattepe madenine gelince ben Artvin’i bir insan vücuduna benzetiyorum. Deriner ve Borçka barajı ile Artvin’in ayaklarını kestik, yapılan yeni yollarla ve HES’ler ile kollarını da kestik şimdi Cerattepe madeni ile kafasına ve beynine bir operasyon yapılırsa bu insan yaşar mı yaşamaz mı bilemem. Şimdi Sayın Başbakanımız Artvin’le ilgili çok güzel söylemiş, samimiyetinden en ufak bir kuşkumuz yok. Lakin baraj ve maden yatırımları Şehre çok yakın ise halk çok büyük zarar görmektedir. Artvin’de çok büyük enerji yatırımları yapılmakta ve Artvin halkı tam yirmi yıldır bu baraj yatırımlarına ülke yararına gördüğü için ses çıkarmadı. Ancak Cerattepe madenini öyle görmemektedir ve şehrin kahir çoğunluğu buna direnmektedir. Ben uzun süre Artvin merkezde yaşadım memurluk yaptım sonrada siyaset yaptım. Yani Artvin’i çok iyi biliyorum zorlukları halkla birlikte yaşadım. Geçmişte olduğu gibi şimdide Allah rızası için vicdanımın sesini dinleyerek söylemek istiyorum. Bu söyleyeceklerimi paraşütle inenler bilmez ve söyleyemez. Kafkasör Yaylası Artvin şehir merkezinin tek mesire alanı ve tek turizm gelişim alanıdır. Artvin halkının tek nefes alma yeridir ve şehrin akciğerleridir. Cerattepe’de hangi yöntemle olursa osun maden çıkarılırsa ağaçlarda kesilecektir Şehirde zarar görecektir, bu kaçınılmazdır.

Çernobil nedeniyle ve Barajların verdiği zararla madende çıkarsa ciddi kanser vakaları daha da artacaktır. Tatlı su yatakları zarar görebilir ve arazi kaymaları kaçınılmaz olur. Yörede yüzlerce yıldır var olan eko sistem bir anda bozulacaktır. Kısacası bu maden çıkarsa yeşil ve sakin bir kent olan Artvin bu özelliğini kaybedecektir. Başka Artvin ve başka Kafkasör yoktur ama Cerattepe madeninden başka çıkarılacak maden vardır.

Artvin Baraj İnşaatlarında Çok Sıkıntı Çekti!

Artvin’den çok büyük enerji yatırımları yapılmakta, Deriner Barajı ve Borçka Barajı yapımı sırasında Artvin halkı büyük zarar ve problem yaşadı. Mitingde söylemiştim.  Artvin’i bir insanın gövdesine benzetirsek barajlar nedeniyle iki ayağını kestik.  Yollarla kollarını kestik, eğer Cerattepe’de beyninden bir operasyon yapılırsa bu insan yaşar mı yaşamaz mı bilemem. Yetkililere söyledim.

Artvin Halkı Barajlarda Büyük Fedakarlık Yaptı!

Burada da söylüyorum, barajların yapımında ülke yararına diye Artvin halkı her türlü fedakârlığı yaptı. Artvin halkı Cerattepe’de kamu yararı görmediği için direniyor. Ağaç kesilmeyecek çevre zarar görmeyecek sözleri teknik olarak mümkün değil. Ayrıca Kafkasör civarı Artvin merkezin tek turizm alanı ve halkın gidebileceği tek mesire alanıdır. Adeta Artvin’in nefes alacağı tek yerdir. Burası kaybedilirse Artvin diye bir şehir kalmaz. Ben Allah rızası için vicdanımın sesiyle bunları söylüyorum. Buradan bazı sende mi diyeceklere şimdiden Söylemek isterim.  Bir şey yanlış yapılıyorsa, söz söyleme durumunda olup da küçük hesaplar nedeni ile söylemeyenlerin insanlık ve vicdanından Şüphe ederim. Ama hemşerilerime de şunu Söylemek isterim kurt dumanlı havayı beklermiş.

Şu anda Artvinlilerin haklı mücadelesini kullanıp Artvin’de büyük provokasyon yapmak için hazırlananlar var. Korkarım sizin haklı davanızı haksız duruma düşürecekler. Aman dikkat 12 Eylül öncesi durumları kullanıp Artvin’i karıştırabilirler. Eğer konu çevrenin dışına çıkarılır ideolojik konulara saparsa kaybeden Artvin olur, Bunları Artvin’de yıllarca Bürokrat ve siyaset yapan Artvin’i iyi bilen biri olarak söylüyorum. Artvin’e paraşütle gelenler bunları bilmez ve söyleyemez. Selam ve saygılarımla Allah’a emanet olun. Durum bu iken kurt dumanlı havayı beklermiş, şu anda ortamı kullanarak Artvin halkının çevre mücadelesini kendi ideolojik çıkarları için el ovuşturanlar Artvin’de pusuya yatmış durumdalar. Eğer çevre mücadelesini birileri söz konusu şirketten hükümete çevirmeyi başarırsa bilin ki Artvin kaybeder. Değerli hemşerilerim; çok dikkatli olunmazsa 12 Eylül öncesinde yaşanan acı olaylarda kullanılarak konu saptırılabilir. Endişeliyim Haklıyken haksız duruma düşebilirsiniz. Ayrıca orada görev yapan polis ve asker bizim evlatlarımız ve kardeşlerimizdir.  Onlar devletin verdiği emirleri yerine getirmekle görevlidir. Onlara yapılan her saldırı ve şiddet sizin mücadelenizi zayıflatacaktır. Selam ve saygılarımla Allah’a emanet Olun” İfadelerine yer verdi.