Artvin Barosu Başkanlığı’ndan Darbe Girişimi Açıklaması

0
726

ARTVİN – Artvin Barosu Başkanlığı 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan darbe kalkışması hakkında açıklamalarda bulundu.

Artvin Baro Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada; “15 Temmuz 2016 gecesi Türkiye yakın tarihinin en hain ihanetlerinden birine uğramış ancak ülkemizin yıkılmaz devlet geleneği, tek yürek olan siyasi otoritesi, cesur güvenlik görevlileri, gerçeklerin peşindeki habercileri ve Türk halkının sağduyusu, bu menfur girişimin başarıya ulaşmasını engellemiştir.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin temel değerlerini, anayasal düzenini ve demokrasi geleneğini tehdit etmeye kalkışan bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz.

Bu elim olay sırasında hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralananlara acil şifa diliyoruz.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki Kurtuluş Savaşı esnasında kesintisiz faaliyetine devam eden, millet iradesinin müşahhas ifadesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni bombalamaya, sivil ve silahsız vatandaşlarımız üzerine ateş açmaya  cür’et edenler, tarihin en büyük ihaneti içinde bulunmuşlar, ancak; darbeye karşı bölünmez bir bütün olarak kenetlenen milletimizden gereken cevabı almışlar ve menfûr teşebbüsleri akim kalmıştır.

Yaşadığımız vahim ve elim hadiselerden sonra, iktidar ve muhalefet dahil tüm siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarının ve vatandaşlarımızın, demokrasiye, insan haklarına, ifade ve basın özgürlüğüne, bağımsız ve tarafsız yargıya ve hukuk devletine dört elle sarılarak sahip çıkmaları, demokratik standartların yükseltilmesi için gayret sarf etmeleri şarttır.

Her zaman demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğünden yana olan Artvin Barosu olarak, başta darbeler olmak üzere her türlü hukuk dışı müdahalelere karşı olduğumuzu bir kez daha kamuoyunun bilgisine sunarız” ifadelerine yer verildi.