Artvin Barosu yeni adli yıl açılışına katılmayacak

0
475

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Yapılacak Adli Yıl Açılışına Artvin Barosu Katılmayacağını Bildirdi!

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılacak olan Yeni Adli Yıl Açılış Töreni’ne ilişkin Yargıtay’ın Artvin Barosu’na gönderdiği davet yazısına, Artvin Barosu ’da katılmayacağı cevabını verdi.

02.09.2019 tarihinde yapılacak olan 2019-2020 Adli Yıl açılış töreni nedeni ile gönderilen davet için teşekkür eden Artvin Barosu cevap yazısında; “YARGITAY BAŞKANLIĞI’NA ANKARA:  02.09.2019 tarihinde yapılacak olan 2019-2020 Adli Yıl açılış töreni nedeni ile göndermiş olduğunuz nazik davetiniz için teşekkürlerimizi sunarız.

Ancak; açılış töreninin yapılacağını belirttiğiniz salonun yürütme erkinin ev sahipliğinde yapılacak olmasının, yürütmenin denetim mekanizması olan ‘yargı’ erkinin yürütme ile el ele kol kola olduğu şeklinde izlenim uyandıracağı ve ‘hukuk devleti’ ilkesine olan inancı önemli ölçüde zedeleyeceği kanaatindeyiz. Geçmişte yapmış olduğunuz açıklamalarda ülkemizde adalete güven duygusunun %70’lerden %30’lara düştüğünü belirtmiştiniz.

Bu güven duygusunun yeniden tesisi hukukun üstünlüğünü öne çıkaran karar ve içtihatlarınızın yanında yargı erkinin ‘bağımsızlığını ve tarafsızlığını’ gösteren eylemlere de ihtiyaç duyulacağı aşikardır. Yürütme organının ev sahipliğinde yapılacak olan törende yargı bağımsızlığı hususunda konuşmak maalesef ki inandırıcı olamayacaktır.

Mesleğin kazanımlarının her geçen gün geriye gittiği, hukukun üstünlüğü endeksi sıralamasında her geçen gün gerilediğimiz, hakimlik teminatının ortadan kalktığı, savunmaya yapılan saldırıların yoğunlaştığı şu günlerde yürütme erkinin sahasında, yürütme erki tarafından belirlenen çerçevede yapılacak bir etkinlikte bulunmamızın hukuk devleti mücadelemize bir faydasının olmayacağı kanaati ile davetinize icabet edemeyeceğimizi üzülerek bildiririz.

Hukukun üstünlüğüne inanan meslektaşlar olarak yargının sorunlarını, ifade özgürlüğünü, hukuku ve demokrasiyi konuşabileceğimiz bir etkinlikte yer almayı hukuk devletine olan inancımız adına can-ı gönülden arzuladığımızı bu hususta üzerimize düşen görev ve sorumluluğu seve seve yerine getireceğimizi belirtmek isteriz.

Nazik davetiniz için teşekkür eder, Adli Yılın öncelikle siz değerli meslektaşlarımıza ve milletimize hayırlı olmasını temenni ederiz”