Artvin Belediyesi’nin borcu 50 Milyon TL

0
701

Yerel seçimler sonrası belediyelerde yeni dönem başladı. Artvin’de 2014 yılında 7 belediye alan Adalet ve Kalkınma Partisi, büyük bir başarıya imza attı. CHP 2014’te 2 belediye alabilmişti. Büyük bir umut olarak gördükleri yeni belediye başkanları 5 yılı iyi değerlendiremediler. İktidarın nimetleri beklenirken, külfetleri geldi!. Artvin’de ve Türkiye genelinde borcu bütçesinden fazla belediyeler dönemi yaşandı!.

AKP 2014’TE KAZANDIĞI 7 BELEDİYEYİ 5 YIL SONRA KAYBETTİ GERİYE VERDİ

5 yıl çabuk bitti. 5 yılın sonunda verilen karneler çok kırıktı. 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde bu kez CHP 7 belediyeyi alırken AKP 2 belediye alabildi. Yusufeli’nde seçimlere şaibe karıştığı için 2 Haziran’da seçim yenilenecek. O zaman kesin sayı belli olacak. 2014’te AKP’ye 7 belediye veren Artvin Halkı 5 yıl sonra tümünü geri adlı.

Çünkü iktidar nimetleri sözde kaldı. Belediyeler neredeyse hiçbir şey yapmamalarına rağmen, yapılan hizmetlerin neredeyse tamamı kamu kurumları tarafından yapılmasına rağmen, sürekli borçlanmaları, açık ve şeffaf olmamaları, halka hesap vermemeleri bu belediyelerin sonunu getirdi.

CHP ADAYLARI ŞEFFAFLIK SÖZÜ VERDİ!

CHP belediyeleri seçim öncesinde halka şeffaf belediye sözü verdi. Aldıkları belediyelerin borçlarını, alacaklarını belediye binalarından asacaklarını ve nasıl bir belediye alındığının halk bildirileceği söylendi. Şavşat Belediyesi ilk afişi asan belediye olurken, Artvin Merkez Belediye Başkanı Demirhan Elçin, büyük bir toplantı yaparak genel mali durumu Artvin halkıyla paylaştı.
Artvin Grand Düğün Salonunda yapılan toplantıya yaklaşık 1.000 kişi katıldı. Salonda yoğun bir kalabalık yer aldı. ayakta kalan insanlar oldu. Sunum bitene kadar kimse salondan ayrılmadı.

Toplantıya, CHP İl Başkanı Ahmet Biber, İYİ Parti İl Başkanı Necat Kaşıkçı, İYİ Parti Merkez İlçe Başkanı Emrah Özkan, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan, 33 Nolu Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Remzi Yıldız, Kapatılan Kılıçkaya Beldesi son belediye Başkanı ve Yeşil Artvin derneği kurucu Başkanı Erdoğan Gazihan, Belediye Meclis Üyeleri, İl Genel Meclis Üyesi Zafer Gülenç, Çağdaş Eğitim Derneği Başkanı Fehmi Mutlu, Belediye Eski Encümeni Tahsin Aslan, AFGAD Başkan Yardımcısı Sami Özçelik, Kadın Girişimciler kooperatifi Başkanı Hatice Nur Ersöz, Yeminli Mali Müşavir Belkıs Demir, Artvin Halkı katıldı.

NASIL BİR BELEDİYE ALDIK?

Saygı Duruşu Ve İstiklal marşının söylenmesinin ardından, Başkan Elçin yaptığı konuşmada;”Biz Artvin Belediye Başkanı seçildiğimiz taktirde şeffaf bir belediyecilik anlayışını benimseyeceğimizi siz değerli Artvin Halkı’na açıklamıştık. Bugün bunu yapıyoruz. Nasıl bir belediye aldık? Bunu sizlerle paylaşacağım. Borçlarımızı, alacaklarımızı mevcutlarımızı açıklayacağız.

HAYAL EDEMEDİĞİM BİR DURUMLA KARŞILAŞTIM

Şunu üzülerek söylüyorum ki, mali yapısı böylesine bozuk, böylesine denetimden uzak, kimden en alındığı, ne verildiği belli olmayan, 16 müdürlük birimine bir soru sorduğumda aynı şekilde “BİLMİYORUM” cevabını aldığım bir belediye ile karşılaştım. Gerçekten inanılır gibi değil. Kime ne soruyorsam bilmiyorum cevabını aldım. Kimse bir şey bilmiyor. Ve ne yazık ki şu an bende ne olduğunu bilmiyorum.

Ama çağımız teknoloji çağı, kim ne yaparsa yapsın anında kayıt ediliyor. Artvin Belediyesinin kendi borcu dışında Bel-Yap’ın borçları var. Burada Marina’dan, Atatepe’ye, Kafkasör’den, Hanımlar Lokaline kadar her yerde usulsüzlük, yolsuzluk var.

BÜTÇEMİZİN 1,5 KATI BORCUMUZ VAR!

Ben kalem nereye borcumuz var, önce genel olarak anlatacağım. Daha sonra ise her birisini yakından inceleyeceğiz.”dedi. Şunu söyleyebiliriz ki; Artvin Belediyesinin borcu 50 milyon, eski parayla 50 Trilyon. Artvin belediyesinin bütçesinin 33-35 milyon olduğunu düşünürsek bütçenin 1,5 katı bir borcumuz var. Bu borç ödenir.

Şöyle veya böyle ödenir. Bu makam ağlama, sızlanma makamı değil. Biz bunun için gelmedik. Çözüm üretmek için geldik. Ama burada yapılan yolsuzlukların hesabını soracağım. Artvin Halkı’nın 5 kuruşunu kimseye yedirmem. Göreve gelirken ne demiştik, çalmayacağız, çaldırmayacağız” dedi.

Daha sonra tek tek kalem kalem borçları açıklayan Demirhan Elçin,” Bugün belediyeyi hangi durumda aldığımızı sizlere açıkladım. 10 metrelik bir afiş halinde asıyoruz. Bundan sonra Şeffaf Belediyecilik” gereği her ay gelir, gider durumumuzu asacağız ve halkımıza hesap vereceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.

HABER. SAMİ ÖZÇELİK