Artvin CHP’den Danıştay’ın Kararına Sert Tepki

0
630

ARTVİN-Danıştay’ın Rize Bölge İdare Mahkemesinin vermiş olduğu, “Cerattepe’de Madencilik Yapılabilir” kararını onamasını ardından Artvin’den açıklamalar peş peşe geldi. Bir açıklamada Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkez İlçe Başkanlığından geldi.

Merkez İlçe Başkanı İlyas Şahin’in yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere ver verildi: “Adalet için yollara düştüğümüz günlerde tam da haykırmaya çalıştığımız adalet isteğimizin ne denli haklı olduğu ortaya çıktı.

Danıştay’ın Rize Bölge İdare Mahkemesinin vermiş olduğu, “Cerattepe’de Madencilik Yapılabilir” kararını onadığını öğrenmiş bulunuyoruz. Herkesin bildiği gibi artık Türkiye’de yargı tamamen siyasetin emrine girdiğinden, maalesef artık adaleti yollarda arıyoruz. Artvinliler olarak hepimizin daha önce 2 kez kazandığımız mahkeme kararlarına rağmen yandaşı zengin etme inadı uğruna AKP iktidarı Artvin’imize kıymıştır. Bu tamamen siyasi bir karardır ve AKP Artvin’in ölüm fermanına hükmetmiştir. AKP’nin ihalesi de, Rize İdare Mahkemesi kararı da, Danıştay’ın kararı da tamamen siyasal karardır. Artık ülkede hukuktan ve adaletten değil, HSK’yı atayan ve yargıyı tamamen kendisine bağlamış tek adam adaletsizliğinden söz edeceğiz.

Artvin’de yaşayan tüm vatandaşlarımıza sesleniyorum: ne olacak şimdi? Vaz mı geçeceğiz Artvin’imizden? Hep birlikte yok mu olacağız, göç mü edeceğiz tarihimizden, vatanımızdan, ata toprağımızdan? Seçim zamanlarında hep söyledik, AKP’nin amacı Artvin’i yok sayıp Cengiz holdingi zengin etmektir dedik ve maalesef haklı çıktık, bundan sonra takdir Artvin halkının.

Belediye Başkanı vicdanen rahat mı acaba? Yerel seçimler öncesi her platformda madene karşı olduğunu söyleyen ve Artvinlilerin yanında olduğunu dile getiren, Artvin halkının rızası olmadan madene izin verdirmem, gerekirse Halitpaşa Meydanında sandık kurar referandum yaparım diyen belediye başkanı, hayırdır, hiç sesin çıkmıyor, mutlu musun? Vicdanın rahat mı şimdi? Haydi, koysana sandığı ortaya, halka sorsana bakalım istiyor mu madeni diye?

Bu halk 16 Nisan’da belediye başkanına da AKP’ye de gereken dersi vermiştir ama yetmez, yetmeyecek. Öyle bir gideceksiniz ki buradan, Gidişinizi nesiller ezberleyecek. Artvin eninde sonunda yine Artvinlilerin yönettiği ve sahip çıktığı bir kent olacak.”