Artvin Çoruh Üniversitesi’ne 3 bin 28 öğrenci yerleşti

0
2547

ARTVİN – Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından açıklanan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) tercih sonuçlarına göre Artvin Çoruh Üniversitesi’ne (AÇÜ) 3 bin 28 öğrenci yerleşti.

Artvin Çoruh Üniversitesinde 7 fakültede 18 lisans programına 1055 öğrenci yerleşirken 7 meslek yüksekokulunda 49 ön lisans programına 1973 öğrenci yerleşti.

Tercih sonuçlarına göre Artvin Çoruh Üniversitesi’ne yerleşen öğrencilerin tamamının kayıt yaptırması halinde 2016-2017 eğitim öğretim yılında AÇÜ’de 3028 yeni öğrenci eğitim öğretime başlayacak.

Önlisans programına yerleşen 627 öğrenci sınavsız geçişten faydalanırken, 1341 öğrencinin yerleştirme işlemi ise sınav sonucuna göre yapıldı. Lisans düzeyinde okul birincisi kontenjanından faydalanan öğrenci sayısı 20, ön lisans düzeyinde ise 5 oldu.

Artvin Çoruh Üniversitesi’nde mühendislik fakültesi hariç, fakültelerin tamamında yerleştirme oranı yüzde 100 ile rekor düzeyde oldu. Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği bölümü için 21 kişilik kontenjan belirlenirken bu bölüme sadece 1 öğrenci yerleşti.

Meslek yüksekokullarında bu oran biraz daha düşse de Artvin Çoruh Üniversitesine genel olarak bakıldığında, yerleştirme oranı yüzde 95’in üzerine çıktığı görülüyor.

Eğitim Fakültesinde Fen Bilgisi Öğretmenliği, İlköğretim Matematik Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği ve Türkçe Öğretmenliği bölümünde kontenjanlar tamamen dolarken eğitim fakültesine toplam 295 öğrenci yerleşti.

Fen Edebiyat Fakültesindeki Sosyoloji, Tarih, Türk Dili Edebiyatı Felsefe, bölümleri de belirlenen kontenjanlarını tamamen doldururken Fen Edebiyat Fakültesine bünyesindeki bölümler yerleşen toplam öğrenci sayısı 310 oldu.

Hopa İktisadı ve İdari Bilimler Fakültesi de bünyesindeki, İktisat, İşletme, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümlerinde toplamda 176 öğrenci ile kontenjanlarını doldurdu.

Sağlık Bilimleri Fakültesi ise Hemşirelik Bölümünde 82, Beslenme ve Diyetetik Bölümünde ise 72 öğrenci olarak kontenjanını doldurdu.

Orman Fakültesi 16, İlahiyat Fakültesi de 103 öğrenci ile kendilerine ayrılan öğrenci kontenjanını dolduran bölümler arasında yer aldı.

Ön Lisans Programlarında Boş Kontenjanlar Var

Artvin Meslek Yüksekokulunun bünyesindeki 19 bölümü toplamda 667 öğrenci yerleşirken 81 kişilik kontenjan boş kaldı.

Arhavi Meslek Yüksekokulda ki 7 bölüme 210 öğrenci yerleşirken 26 kişilik kontenjan boş kaldı.

Borçka Meslek Yüksekokulu 6 bölümde 274 öğrenci alırken boş kalan kontenjan sayısı 12 oldu. Hopa Meslek Yüksek Okulu 8 bölümde 321 öğrenci alıp 27 kontenjanı boş kaldı.

Yusufeli Meslek Yüksekokulu ile Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu kendilerine ayrılan kontenjanları doldurmayı başardı.

AÇÜ KAYIT İŞLEMLERİ, KAYIT TARİHİ VE GEREKLİ BELGELER NELER?

Artvin Çoruh Üniversitesi tarafından sağlık lisans tamamlama ile üniversiteye yerleşen öğrencilerin kayıt işlemleri hakkında açıklamalar yapıldı.

2016 ÖSYM, yerleştirme sonuçlarını açıkladıktan sonra öğrencileri şimdi de kayıt heyecanı sardı! Kazandıkları üniversitelerin ön kayıt, erken kayıt tarihlerini ve kazandıkları üniversitelerin gerekli kayıt belgelerini merak eden öğrenciler için Artvin Çoruh Üniversite konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kayıt tarihi hakkında öğrencileri bilgilendiren AÇÜ, Sağlık Lisans Tamamlama ile Üniversitenin Beslenme ve Diyetetik Programına yerleşen adayların kayıt işlemlerinin 11 Ağustos 2016 tarihinde başladığı ve 19 Ağustos 2016 günü mesai bitimine kadar öğrencilerin kayıt işlemlerini yapmaları gerektiğini açıkladı.

AÇÜ tarafından yapılan açıklamanın devamında, “Kayıt Yeri Kayıtlar Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörlüğü Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı Seyitler Yerleşkesi – ARTVİN adresinde yapılacaktır. Kayıt hakkı kazanan adaylar aşağıda istenen belgeler ile birlikte şahsen gelerek kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

Kayıtta İstenecek Belgeler

1-Adayın mezun olduğu Üniversiteden almış olduğu Ön Lisans diplomasının aslı, diplomanın aslını getiremeyecek olanlar için onaylı sureti.

2-Adayın mezun olduğu Üniversiteden almış olduğu mezuniyet transkripti (Not belgesi).

3-Adayın mezun olduğu Üniversiteden almış olduğu derslere ait onaylı ders içerikleri.

4-Sonuç belgesinin internet çıktısı.

5-1994 ve daha önceki yıllarda doğmuş Erkek adaylar için Askerlik şubesinden veya e-devlet üzerinden alacakları askerlik durum belgesi.

Adaylar kayıt işlemini tamamladıktan sonra 5-9 Eylül 2016 tarihleri arasında vakıflar bankasının İnternet bankacılığı, ATM veya şubelerinden öğrenci numarası ile 2016-2017 eğitim öğretim yılı katkı payının güz yarıyılı için birinci taksiti 142 TL katkı payı ödeyeceklerdir. Katkı payını belirtilen tarihlerde ödemeyen öğrenciler öğrenime devam edemez ve öğrencilik haklarından yararlanamaz” ifadelerine yer verildi.