Artvin Eğitim Sen: Sürgün Bir İnsanlık Suçudur

0
988

Artvin Eğitim Sen üyesi öğretmenler 2017-2018 eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte sendika binasında toplantı düzenleyerek açıklamalarda bulundular. Eğitim Sen Şube Başkanı Köksal Gümüş tarafından yapılan açıklamada, “Yasaları herkese karşı eşit şekilde uygulama mecburiyeti vardır. Çağdışı ve hukuksuz olan bu uygulamanıza son verin” çağrısında bulunuldu. Yapılan açıklamanın şu ifadelere yer verildi; 15 Temmuz darbe kalkışmasından sonra FETÖ ile mücadele kapsamında birçok kurumda açığa alınan ve meslekten çıkarılan kamu çalışanı oldu. Kuruluşundan bu yana tüm dinci-gerici yapılarla mücadele eden sendikamız FETÖ ve benzeri yapılarla 15 Temmuz öncesi ve sonrası da mücadele etmiştir. Etmeye de devam edecektir. AKP hükümeti her krizi fırsata dönüştürdüğü gibi 15 Temmuz sonrasını da bir fırsat olarak görüp ülkenin muhalif kesimlerini cezalandırmaya başlamıştır.

2016-2017 Eğitim-Öğretim yılı başında ilimizde arkadaşlarımız açığa alınmıştır. Açığa alınan arkadaşlarımızın tamamı yaklaşık 4 ay sonra görevlerine geri dönmüşlerdir. Öğretmenlik mesleği ve sendikal çalışmaları dışında hiçbir faaliyeti olmayan üyelerimiz şimdi de Hopa ve Arhavi ilçemizden toplam 10 kişi il dışına sürgün edilerek siyasi bir cezalandırmayla karşı karşıyadır. Eşlerinden ve ailelerinden koparılan arkadaşlarımıza yönelik adli ve idari hiçbir dayanağı olmayan bu uygulamanın tamamen siyasi bir linç girişimi olduğunu biliyoruz.

Şunu iyi bilmelisiniz ki bizler göreve başlarken ülkemizin her yerinde çalışacağımıza gerici ve talancı zihniyetinize karşı laik bilimsel bir Türkiye için mücadele edeceğimize yemin etmiştik. Herkes biliyor ki Eğitim Senli öğretmenler “Laik, bilimsel ve demokratik” eğitimi savunuyor öğrencilerine de bunu öğretiyor. Bizleri yıldırma politikalarının nedeni de budur. Demokratik güçleri dağıtarak “dinsel” eğitime daha fazla alan açmak nihayi hedeftir.

Bu kapsamda Eğitim sen üyelerini de sürgün ederek yıldırmaya çalışıyorlar. Ancak unuttukları bir şey var, Eğitim Sen üyeleri bu ülkenin her karış toprağında seve seve görev yapabilir ; öğrencileriyle, velisiyle en sıcak ilişkiyi kurabilir, en kaliteli hizmeti verebilirler.

Yıldırma politikalarına boyun eğmezler. Şunu iyi bilmelisiniz ki devlet vatandaşlarından intikam almaz. ilkel, insanlık dışı, keyfi uygulamalar yapamaz. Yasaları herkese karşı eşit şekilde uygulama mecburiyeti vardır. Çağdışı ve hukuksuz olan bu uygulamanıza son verin. Sürgünleri durdurun. Yaşaşın Örgütlü Mücadelemiz “ denildi.