Artvin Halkevi 8. Olağan Kurulu yapıldı

0
513

Halkevleri Derneği Artvin şubesi 8. Olağan Genel Kurulu yapıldı. 02. 02.2020 tarihinde saat 13’te  Artvin Barosu Avukat Suat Varan hizmet binası toplantısı salonunda gerçekleşen 8. Olağan Genel Kurulda Dursun Ali Koyuncu güven tazeledi.

Genel Kurula, Artvin Baro Başkanı Av. Ali Uğur Çağal, CHP Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, 78’liler Derneği Başkanı Seyfettin Altıkulaç, CHP Kadın Kolları İl Başkanı Gülşen Kurul, CHP Merkez, İlçe Başkanı Olgun Gümrükçü, CHP İlçe Başkanı Vehbi Yılmaz, CHP İl Genel Meclis Üyesi Zafer Gülenç, Kemalpaşa Halkevleri Şube Başkanı Olcay Muti, Tüm Bel Sen Artvin Şube Başkanı Erkan Öztürk, CHP Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Dilek Çoruh, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan, Emekli Sen Şube Başkanı Kamil Güven, Sol Parti İl Başkanı Sercan Dede, OR-KOOP Başkanı Hasan Yaşar, ADD Artvin Şube Başkanı Av. Ayla Varan, Eğitim Sen Artvin Şubesi Başkanı Köksal Gümüş katıldı.

8. Olağan Genel Kurul demokrasi Şehitleri için yapıla saygı duruşu ile başladı. Divan Başkanlığı’na Kemalpaşa İl Genel Meclis Üyesi Şenol Çelik, Diyan üyeliklerine Kemalpaşa Halkevleri Şubesi Yöneticisi Sevcan Altunkaya ve Cengiz Baksı seçildi. Ardından Faaliyet ve hesap raporu okundu. Faaliyet raporunu Özge Yaşar Selvi, mali raporu ise Yasin Öztürk okudu. Tahmini bütçe ve denetleme kurulu raporu okundu.ve ibra edildi.

Tek lise şeklinde gerçekleşen seçimde Dursun Ali Koyuncu yeniden başkan seçildi. Koyuncu konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Halkevleri bu yıl 88. kuruluş yılını kutlayacak. 88 yıllık tarihimizde sanat var, edebiyat var, müzik var, tiyatro sinema var. Eşitlik, özgürlük, bağımsızlık, barış ve halkın hakları mücadelesi var. Kardeşlik, dostluk, yoldaşlık var. Bu tarihte insan ve insanlarımızın büyük emeği var. Bu mücadeleye omuz vermiş herkesi ve özellikle aramızdan ayrılan arkadaşlarımızı saygı ve sevgiyle anıyorum.

88. yılımızda Halkevleri yaşadığımız dönemin mücadele ihtiyaçlarına göre görev ve sorumluluklarını belirleyecek ve yoluna devam edecek. Bütün dünya halkların isyan ettiği bir dönemden geçiyoruz. Şili’den Endenozya’ya, Fransa’dan Ekvator’a… kapitalizmin, neoliberalizmin yarattığı yıkımla, bu insanlık dışı sistemi korumak adına yaratılan diktatörlüklerle, ırkçı, gerici, kadın düşmanı, işçi düşmanı, doğa düşmanı sağ iktidarlarla, neoliberal faşist rejimlerle mücadele ediyor dünya halkları. Artık açık ve nettir kapitalizm insanlara bir gelecek umudunun kırıntısını dahi veremez, bu sistemin en temel, en yaşamsal ihtiyaçlarımızı dahi karşılama ihtimali ve niyeti yoktur.

dursunalikoyuncu
Artvin Halkevi Başkanı Dursun Ali Koyuncu

Bu sistem emekçiler için yoksulluk, yoksunluk ve şiddetten başka bir şey vaat etmiyor. Saray iktidarının attığı tüm adımlar, aldığı tüm kararlar, Türkiye halklarına dayatılan rejimin bizzat kendisi koltuklarını, iktidarlarını, çıkarlarını akrabalarını, suç ortaklarını; sermayeyi, şirketleri, patronları ve elbette emperyalist ilişkileri ve çıkarları korumak için var

Ülkemizin her karışı tarihsel bir kültür zenginliğine sahip. Halkevleri kurulduğu günden bu güne bu toprakların ilerici kültürel mirasını zenginleştirmek, sonraki kuşaklara taşımak için çalışmıştır.

Sanatla ilişki kurmayı, yeteneklerimizi geliştirebilmeyi, üretmeyi bir hak olarak tanımlıyoruz. Her bir şubemizde tiyatrodan, müziğe, danstan sinemaya birçok çalışma yürütülüyor. Binlerce çocuğu her yıl yaz çocuk buluşmalarında ağırlıyoruz; sanatla, bilimle tanışmalarını, üretmelerini sağladık. “Uçurtma çocuk” dergisi özgün bir çaba ve değer olarak bu tarihte yerini alıyor. Albümler, kitaplar yayınladık, festivaller yaptık. Düzenleyicilerinden olduğumuz ve yıl boyu pek çok ilde gösterimleri olan İşçi Filmleri Festivali bu yıl 15. kez izleyiciyle buluşacak. Ama biliyoruz ki birçok eksiğimiz var. Ve bu alanda yapılabilecek çok fazla çalışma var. Şubemizi bu konuda geliştirmek için elimizden geleni yapmamız, ayrıntılı bir çalışma programı oluşturmamız gerekiyor.

Kültürel, sanatsal çalışmaları daha nitelikli, incelikli bir kültür politikası oluşturacak biçimde ele almalı, zenginleştirmeli ve çok daha fazla insanla buluşmasını sağlamalıyız. Aynı zamanda sanatçılarımızla daha fazla dayanışma içerisinde olmalı halkla daha fazla buluşmaları için çaba harcamalıyız. Kısaca kültürel sanatsal ve sosyal projelere daha çok ihtiyacımız var. Hepsinden önemlisi kurumlarımızın daha canlı, birlikteliğimizin daha güçlü olmasına ihtiyaç var. Umutlu, gururluyuz. Çünkü halen bu ülkenin vicdanı devrimciler var. Yolunuz, yolumuz açık olsun” dedi.

Genel kurulun dilek ve temenniler bölümünde davetliler tek tek söz alarak duygu ve düşüncelerini aktardılar. Daha sonra seçime gidilmesiyle genel kurul son buldu.