Artvin Halkı Bir Kez Daha Haykırdı: Cerattepe Geçilmez

0
1083

Artvin Cerattepe’de Cengiz İnşaat, polis ve asker eşliğinde sabahın ilk ışıkları ile maden sahasına doğru yola çıktı. Cerattepe’de 239 gündür kesintisiz devam eden direniş karşısında birçok kez geri çekilmek zorunda kalan şirket polis ve jandarma takviyesine rağmen yine sahaya giremedi, Cerattepe’de bekleyiş sürüyor

 

6 İLDEN TAKVİYE ÇEVİK KUVVET VE JANDARMA GELDİ

Sabah erken saatlerde maden şirketi yetkilileri, iş makineleri ve konteynerlar ile beraberinde Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Gümüşhane ve Erzurum’dan gelen çevik kuvvet ve jandarma birlikleri eşliğinde Kafkasör Yaylası’na doğru yola çıktı. Konvoya TOMA ve zırhlı araçlar da eşlik etti. Konvoyda yolu park ederek kapatan 300 dolayında aracı kaldırmak için 2 çekici de yer aldı.

Dün gece Artvin’e sevk edilen polisler geceyi kamu tesislerinde geçirdikten sonra sabahın ilk ışıkları ile maden sahasının bulunduğu alana sevk edildi. Polis Artvin Devlet Hastanesi önünden itibaren Kafkasöre giden yolu kapatırken Artvin halkı da Cerattepe’ye çıkan yolda araçlarıyla barikat kurdu.

Murgul’dan İş makineleri yola çıktı

Bu esnada Cengiz İnşaat da Murgul ilçesinden iş makinelerini Artvin’e doğru yola çıkardı. Polis Valilik önünde eylem olasılığına karşın barikat kurdu.

Artvin Devlet Hastanesi’nde izinler kaldırıldı

Polisin olası müdahalesi halinde yaralananlar olabileceği değerlendirilerek Artvin Devlet Hastanesi’nin uyarıldığı ve acil birimlerdeki sağlık çalışanları sayısının artırıldığı, bölgeye çevre ilçelerden de ambulans takviyesi yapıldığı belirtildi.

Artvin Valiliğinin önüne eylem olasılığına karşın TOMA getirilirken, polis de Valilik önünde barikat kurdu.

Birçok kez denemesine rağmen yaşam savunucuları maden sahasına Cengiz İnşaatı sokmadı. Maden de devam eden dava bilirkişi aşamasına gelirken, şirket bilirkişi keşfini beklemeden ve mahkeme sonuçlanmadan bir an önce bölgeye girmeye çalışıyor.

Jandarmanın ve polisin maden sahasına girmeye çalışırken Artvin halkının direnişiyle karşılaşırken, kent merkezinde de saldırılara karşı bazı esnaflar kepenk açmadı.

Artvin halkı bir kez daha polisi püskürttü: Cerattepe geçilmez

Artvin Cerattepe’de Cengiz Holding’in yapmayı planladığı madene karşı 21 Haziran 2015’ten beri direnen bölge halkı 15 Şubat’ta çevre illerden takviye jandarma getirildiğini öğrenmeleri üzerine Cerattepe’ye çıkan yolu araçlarıyla kapattı. Şirket, sabah erken saatlerde iş makineleriyle yaylaya çıkmayı denerken ilçedeki hastanenin de izinleri kaldırıldı. Yayla yolunu kapatan araçlar nedeniyle yukarı çıkılamayınca Cengiz Holding, polisi halkın üzerine saldırttı. Gaz bombaları ve plastik mermilerle gerçekleşen polis saldırısında yaralananlar oldu.

Cerattepe’de direnişçilerin bekleyişi sürerken polis ilk saldırısı sonrası geri çekildi.

YAŞAM HAKKIMIZI SAVUNUYORUZ, ASLA ÇEKİLMEYİZ”

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan da telefonla görüştüğü kişilere bölgedeki durumuı anlattı. Karahan, şirket yetkililerinin o bölgede inşaata başlayamayacağını belirterek, “Şirkete henüz yer teslimi yapılmadı. Yer teslimi yapılmadan oraya hiçbir şey çıkaramazlar. Şirketin makineleri arkada, polis önde yukarı çıkmaya çalışıyorlar. Artvin halkının yoldan çekilmesini istiyorlar. Yaşam hakkımızı savunuyoruz ve asla çekilmeyiz. Devlet şirketin makinelerini koruyor. Halbuki bizim polisimiz ve jandarmamız halkın polisi ve jandarması olmalı. Valimiz de öyle olmalı. Ancak şirketin polisi, jandarması haline dönüşmüşler” ifadesini kullandı.

Bayraktutan’dan Bakan Çelik’e: Cerattepe’de Çok Kötü Şeyler Olabilir

Artvin’in Cerattepe mevkiinde, çevre felaketine neden olacağı gerekçesiyle maden çıkarılmasına karşı çıkan vatandaşların direnişi devam ediyor.Hukuksal süreç devam ederken, şirkete yer teslimi yapılacağı duyumunu alan insanlar bölgeye gitti.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Artvinli olan Bakan Faruk Çelik’e konu hakkında bilgi vererek, meydana gelmesi muhtemel kötü bir olay öncesi destek istedi. Cep telefonundan ulaştığı Faruk Çelik’e durumun vahametini anlatan Bayraktutan, “Umarım olmaz ama kötü şeyler olacağından korkuyorum.” diyerek, Bakan Çelik’ten İçişleri Bakanlığı ile görüşmesini istedi.

Maden şirketini istemeyen esnaf kepenk kapattı

Artvin’in Kafkasör yaylası Cerattepe bölgesinde madencilik faaliyetlerine karşı çıkan esnaf, eylemlere destek vermek için kepenk kapattı.

Gece geç saatlerde bölgeye askerle müdahale edileceği duyumu üzerine bölge halkı Cerattepe yolunu ulaşımı kapatmıştı. Sabah saatlerinde esnaf, bölgede maden işletmeciliğine karşı çıkan eylemcilere destek için harekete geçti. Birçok esnaf kepenkleri açmayarak, eyleme destek vermek için Atmaca mevkiine gitti. Burada yolları kapatan esnaflardan bazıları “Cerattepe mevkiinde maden çıkarılmasını istemiyoruz. Burada yapılacak maden işletmesi Artvin’deki bütün hayatın durması anlamına gelecektir” dedi.