Artvin Hastanelerine Kavuşuyor

0
1069
Artvin Devlet Hastanesi

 

ARTVİN-Artvin İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Kerim Yeşildağ, Artvin’in hastanelerine kavuştuğunu belirterek konu ile ilgili açıklamalar yaptı.

Artvin İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Kerim Yeşildağ konu ile ilgili şu açıklamaları yaptı; “İlimizin ihtiyaçları göz önüne alınarak daha kaliteli ve nitelikli bir sağlık hizmeti verebilmek için Sağlık Bakanlığımız tarafından 2011 ve 2012 yıllarında inşaatlarına başlanılan Yeni Arhavi Devlet Hastanesi ve Hopa Devlet Hastanesi inşaatında sona doğru yaklaşıldı. Yine aynı şekilde Artvin Devlet Hastanesi bakım, onarım ve tadilat projesi ile Borçka Devlet Hastanesi A Blok inşaat projesinin son rötuşları yapılıyor. Çok yakın bir zamanda önümüzdeki 2 – 3 aylık bir süreçte Artvin Halkımız yepyeni, son kalite standartlarına uygun ve modern hastanelerine kavuşmuş olacak. Şimdiden tüm vatandaşlarımıza müjdeliyorum” dedi.

arhavidevlethastanesiinsaat
Arhavi Devlet Hastanesi

Hastaneler hakkında bilgi veren Yeşildağ açıklamalarına devam etti; “Sağlık Bakanlığımızın planladığı, Hopa ve Arhavi İlçemizdeki en önemli yatırımlardan biri olan Yeni Hopa ve Arhavi Devlet Hastanesi inşaatında çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Sağlık hizmetleri açısından bu ilçelerimiz ve bölgemiz adına büyük önem arz eden ve bu doğrultuda yürütülen çalışmalar, vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde şekillendiriliyor. Yeni Hopa Devlet Hastanesi 7 bin 329 metrekare toplam arsa alanı olmak üzere 5600 metrekarelik açık, 9746 metrekarelik kapalı alana sahip olacak. 70 yatak kapasitesine, 20 poliklinik odasına, 10 yataklı diyaliz ünitesine, 4 yataklı 1. Seviye, 4 yataklı 2. Seviye olmak üzere toplam 8 yataklı erişkin yoğun bakım ünitesine sahip olacak. Hastanemizin inşaatı büyük ölçüde tamamlanmış olup Eylül 2015 ayında taşınması planlanmış idi. Fakat malumunuz üzere sel felaketi nedeniyle yeni Hopa Devlet Hastanemizin bir bölümü etkilenmiş ve bu nedenle taşınma ertelenmiştir. Selden etkilenen kısımlar detaylı incelenerek hızlıca hasar tespiti yapılmış ve ortaya çıkan zarar tespit edilerek gerekli ödenek temin edilmiştir. Şu anda hastanemizde tadilat ve tamirat çalışmaları başlamış olup en kısa sürede hastanemiz hazır hale getirilerek taşınma işlemi gerçekleştirilecek, ve yakın bir zamanda hizmete açılacaktır. Arhavi Devlet Hastanemiz ise 7 bin 700 metrekarelik arsa alanı ile 9000 metrekarelik kapalı alanına sahip olacak. Dış cephe ve iç kısımları bitmek üzere olan hastane inşaatında, eski binasının yıkılıp, yerine otopark alanının da yapılmasıyla inşallah 2016 Yılının ilk aylarında hizmete açılmasını planlıyoruz. Tamamlandığı zaman Arhavi Devlet Hastanemiz toplamda yoğum bakımlarla beraber 65 yatağı, 13 poliklinik odasını, 8 yataklı diyaliz ünitesini, 4 yataklı erişkin yoğum bakımı ve 6 küvezli yeni doğan ünitesini bünyesinde barındıracak. Böylelikle İlçe halkının ve bölgenin ihtiyaçlarına tam olarak cevap verebilecek nitelikte, kaliteli bir sağlık tesisimiz olacak.

Hopa Devlet Hastanesi
Hopa Devlet Hastanesi

Borçka Devlet Hastanesinde yeni hastane inşaatının başlayabilmesi ve sağlık hizmetinin kesintisiz devam edebilmesi için eski Hastane A Bloktaki başlatılan geniş kapsamlı inşaat projesi aralıksız devam ediyor ve çok yakın bir zamanda, birkaç ay içerisinde tamamlanmış olacak. Tamamlandığı zaman tam teşekküllü yatan hasta odalarına, ameliyathane, yoğun bakım, poliklinik ve diyaliz ünitesine sahip olacak. Böylelikle Borçka halkımız asıl büyük hastanemiz yapılana kadar yepyeni ve tam teşekküllü bir hastaneye kavuşmuş olacak. Artvin Devlet Hastanemizde ise geniş kapsamlı tadilat ve onarım projesinin, yakın zamanda bir servisimizi açarak meyvesini almaya başlamış idik. Şu anda toplamda her biri 28 yatak kapasiteli 3 yataklı servis, 12 yataklı diyaliz ünitesi ve idari kat olmak üzere projenin büyük bir bölümü tamamlanarak hizmete başlamış durumda. Yakın bir zamanda ameliyathane, laboratuar ve poliklinik katlarının da tamamlanmasıyla inşallah hastanemizin ana bloğunu tamamen hizmete açmış olacağız. Değerli Artvin halkı, göreve geldiğimiz günden bu güne kadar, neredeyse tamamı inşaat sahası olan hastanelerimizin, hızlı ve eksiksiz bir şekilde tamamlanması için yoğun çaba ve mesai harcadık. Sonunda hastanelerimizin hizmete açıldığını da inşallah çok yakın bir zamanda görmüş olacağız. Ben bu süreçte özellikle çok büyük desteği ve  katkısı olan Artvin Valimiz Sayın Kemal Cirit’e, bu projeleri Artvin’imize kazandıran ve tamamlanmasında büyük emeği olan Artvin Milletvekilimiz Sayın İsrafil Kışla’ya, ayrıca bize her konuda destek olan Artvin İl Sağlık Müdürümüz Sayın Abdullah Güleç’e, Artvin’deki tüm Kamu Kurum ve Kuruluşlarına ve emeği geçen sağlık camiasındaki tüm mesai arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum” ifade etti.