Artvin Hod Maden Projesinde Halkın Katılım Toplantısı Yapılacak

0
977

Artvin’in Yukarımaden(Yukarı Hod) ve Aşağımaden(Aşağı Hod) köyleri mevkiinde Artmin Madencilik tarafından yapılması planlanan Altın, Bakır yeraltı maden işletmesi kapasite artışı, cevher zenginleştirme ve kırma eleme tesisi, kil ocağı, atık depolama tesisi, hazır beton tesisi projesi ile ilgili olarak Bakanlığa sunulan ÇED başvuru dosyası uygun bulunarak, projeye ilişkin ÇED süreci başladı. 25/04/2019 tarihinde Halkın Katılım Toplantısı düzenlenmesine karar verildi.

HOD1

Toplam Proje alanı 3500 ha olan proje için ilk olarak 2015 yılında 1,93 hektarlık alana “ÇED Gerekli Değildir” kararı alan şirket, üretim kapasitesinin arttırılmasına ve zenginleştirme tesisi ile atık depolama tesisi eklenmesine karar vererek yeni  3 poligon için ÇED başvurusunda bulundu.

Raporda belirtilen 3 poligon için, Kuzey ÇED poligonu 131,80 ha; Güney ÇED poligonu 200,85 ha ve Kil Temini ÇED poligonu ise 20,25 ha olmak üzere toplamda 352,9 ha’lık  ÇED alanı belirlendi. Proje kapsamında cevher üretimi her yıl değişiklik göstermekle birlikte yıllık maksimum 1,1 Milyon ton olarak planlanmaktadır.

HOD2
Proje alanına ilişkin temsili görüntü

ÇED başvuru dosyasında yazılana göre bölgede toplam 169 önemli su noktası belirlenmiş, yine başvuru dosyasında ise atık depolama alanının Şurakev ve Şaliçor dereleri üzerinde olabileceği belirtilmektedir.

HOD3
Su kaynakları

Artmin madencilik: Çalık Holding’e bağlı olan Lidya Madencilik ve Kanadalı Sandstorm Gold şirketi tarafında kurulan ortak şirkettir.

Ne olmuştu: 
Ruslar tarafından 100 yıl önce yapılan bakır madeni işletmeciliğinin yeniden hayata geçirmek isteyen Şirket Yukarımaden’de sondaj çalışmalarına devam ederken bakır/altın bulması durumunda ÇED raporu hazırlayacağını söylemiş ancak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Hod madenleri ile ilgili “ÇED raporuna gerek yoktur” kararı vermişti.
Rize İdare Mahkemesi , Hod Madeni ile ilgili (ÇED)Çevre Etki Değerlendirmesine Gerek Yoktur kararlarına ilişkin iptal istemi ile açılan dava sonucunda, Hod’da inceleme yapmak üzere bir bilirkişi heyeti atayarak,keşif yapılmasına karar vermiş 1 Haziran 2016’da ilk keşif yapılmıştı.

Not: Artvin’de Yukarı Maden (Yukarı Hod) ve Aşağı Maden (Aşağı Hod) bölgesinde Sondaja başlayan şirketler altına ulaştıklarını ilan etti ve yabancı ortak Sandstorm Gold yatırım değerlerini yükseltmek için İngiltere borsasına bölgede bulunan altını ilan etti.

Haber:Karadeniz İsyandadır