Artvin için Kocaeli’nde buluştular

0
611

“Artvin STK ve Platformları Türkiye Buluşması” birçok ilden gelen Artvin Dernek temsilcilerinin katılımıyla Kocaeli Yükseköğrenim Derneği (KYÖD) Sosyal Tesislerinde gerçekleştirildi.

Artvin, Zonguldak, Sinop, Ankara, Tokat, Sakarya, Kocaeli, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Çanakkale’den gelen Artvin Dernek üyeleri KYÖD Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen Artvin STK ve Platformları Türkiye Buluşmasında bir araya geldi. “Çevre Tahribatı Kıskacında Artvin’in Geleceği” başlığı altında Artvin’de gerçekleştirilen madencilik, taş ocakları, HES’ler ve Cerattepe Yeşil Yol çalışmalarının neden olacağı çevre kirliliklerinin anlatıldığı buluşmada konuşmacı olarak Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, Yrd. Doç. Dr. Oğuz Kurdoğlu, Av. Bedrettin Kalın ve Nur Neşe Karahan yer aldı. Programa CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, DSP İzmit İlçe Başkanı Hülya Yıldırım, İstanbul Artvinliler Hizmet Vakfı Başkanı Mustafa Melek, Kocaeli Artvinliler Dernek Başkanı Mikail Kalyoncu ve çok sayıda Artvinli vatandaş katılım gösterdi.

YAŞAMA HAKKININ SAVUNULMASI ENGELLENMEKTEDİR
Programın açılış konuşmasını yapan İstanbul Artvinliler Hizmet Vakfı Başkanı Mustafa Melek “Bugün çevre tahribatı kıskacında Artvin’in geleceğini konuşacağız. Artvin’de devam eden ve potansiyel madencilik faaliyetleri ve Cerattepe, yeşil yol, taş ocakları, HES’ler ve çevre kirliliği tahribatların Artvin’in geleceğini nasıl tehdit ettiğini dinleyecek ve tartışacağız. Cerattepe yanında son zamanlarda verilen yüzlerce yeni maden ruhsatlarının Artvin’i yaşanması mümkün olmayan bir kent haline getireceği görülmektedir. Artvin’de OHAL kapsamındaki yasaklar devam etmektedir. Bu durum insanların en temel haklarından biri olan sağlıklı bir çevrede yaşama hakkinin savunulmasını ve ifade edilmesini engellemektedir” dedi.

DEVLET MADENCİ ŞİRKETİ KORUYOR
Sözlerine devam eden Melek “Aslında Artvin’de bir güvenlik sorunu yoktur. Artvin TÜİK verileriyle Türkiye’nin en güvenli şehri olarak açıklanmıştır. Jandarmalara maden girişinde nöbet tutturuluyor. Devlet doğayı ve insanı değil, madenci şirketi koruyor. Artvin’de yoksullukla mücadele ile çevre mücadelesi birlikte yürütülmelidir. Çevreyi korumak için mücadele ederken, insanların yoksulluğu için de çareler üretmek zorundayız. Bu konuda neler yapabileceğimiz konusunda fikirler üretmek de bu toplantının gündemi içerisindedir. Hatta bundan sonraki bir toplantımızı bu konuyu tartışmaya ayırabiliriz” dedi.

İKTİDARIN YANDAŞLARINI ZENGİN ETME HIRSI VAR
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay “sizler orada direnirken bizler de mecliste mücadelenize destek veriyoruz. Artvinlilerin doğaya ve yaşama ne kadar duyarlı olduğunu herkes bilir. Bir şeyin altını çizmek istiyorum ki işin bilimsel boyutunun yanı sıra Artvin’de yapılmak istenen projelerin tamamen zarar olduğunu bilmeyen yok. Ama iktidarın yandaşlarını zengin etmek gibi bir hırsı ve gayreti var. Hukuk mücadelesinden büyük bir sonuç alamayacağımız ortadadır. Ortada çürümüş bir yargı vardır. Yargının siyasi iktidarın sopası haline geldiğini hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla oradan bir şey beklemek Ak Parti iktidarı süresince mümkün değildir” dedi.

ARTVİNLİLER DOĞA SEVGİSİYLE BİLİNMEKTEDİR
Altay konuşmasının devamında “Sadece Cerattepe açısından değil Artvin’in bir bütün olarak düşündüğümüzde yapılanları kabul etmemiz mümkün değildir. Artvinlilerin medeni cesareti de vatan sevgisi de doğa ve çevre sevgisi de bilinmektedir. Sadece Artvin’deki Artvinliler değil dünyanın her yerinde yaşayan Artvinliler olarak bu mücadelenin büyüyerek devam edeceğine inanıyorum. Biz büyük bir aileyiz ve bu sorunların üstesinden geleceğiz” dedi.