Artvin İl Milli Eğitim Komisyonu Toplandı

0
841

ARTVİN-İl Millî Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci’nin başkanlığında yapılan toplantıda Kahveci bütün katılımcıları selamlayarak 2015-2016 eğitim öğretim yılına güzel bir başlangıç yapıldığını ifade etti.

İl Millî Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci, Artvin 3.Eğitim Çalıştayı’nda alınan kararlar doğrultusunda il genelinde gerçekleştirilen eğitim faaliyetleri ve projeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Başarıyı artırmaya yönelik uygulanmakta olan destekleme ve yetiştirme kurslarının önemine değinen Kahveci, ilimizde yaklaşık 10 bin öğrencinin bu kurslardan istifade ettiğini vurgularken bu kurslara katkı sunan tüm öğretmen ve idarecilere teşekkür etti. Tüm okulların donatım ve kırtasiye ihtiyaçlarının anında giderildiğini ifaden Kahveci, Kurs Merkezi olarak hizmet veren okulların da bu bağlamda ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda sürekli desteklendiğinin altını çizdi.

İl Millî Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci, ilimizde EBA (Eğitim Bilişim Ağı)’ya kayıtlı 23 bin 600 öğrencinin olduğunu, bu sayının kayıt olması gereken öğrenci sayısının yüzde 98’ine tekabül ettiğini bu sonucun ilimiz için iyi bir sonuç olduğunu, hedeflerinin yüzde 100 olduğunu vurguladı.

Öğretmenlerin Mesleki gelişimlerinde Hizmet içi eğitim faaliyetlerinin önemine vurgu yapan Abdulcelil Kahveci bu doğrultuda, Artvin Çoruh Üniversitesi ile işbirliği yaparak 134 öğretmenin “Yapılandırmacı Yaklaşım” seminerinden yararlandığını belirtti. Bir sonraki aşamada ise soru hazırlama teknikleri semineri düzenleneceğini hatırlattı. Hizmet içi eğitim faaliyetlerinin uygulamalı etkinliklerle zenginleştirildiğinde daha faydalı olduğuna değinen Kahveci, bu eğitimlere katılımın gönüllülük esasına dayandığını, bunun da başarıyı artırdığını ifade etti. TÜBİTAK Projeleri ile ilgili olarak proje hazırlayacak öğretmenlere ise dört saatlik eğitim verileceğini belirtti.

İl Millî Eğitim Müdürü Kahveci, ilimizdeki rehber öğretmenlere yönelik  “Akran Arabuluculuğu” eğitimlerinin verileceğini söyledi. Öğretmenlerimize “Proje Döngü Yönetimi Eğitimi”nin de verilerek projelerle ilgili aktif katılımın artırılmasına katkı sunulacağını ifade etti.

Okulöncesi eğitim kurumlarındaki öğretmenler için Montessori eğitimlerinin önemine değinen Kahveci, eğitimlerin ardından okulların bu yönteme uygun materyallerle destekleneceğini belirtti. Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Hüseyin Sırım, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından uygulanmakta olan Engelleri Birlikte Aşalım Projesi kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Temsilcisi ile beraber özel eğitime muhtaç bireylerin ailelerini ziyaret ettiklerini ifade ederken, rehber öğretmeni olmayan okullara da sınavlarla ilgili bilgilendirme çalışmaları yaptıklarını belirtti.  İl Millî Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci, Çalıştayın ana temalarından birini oluşturan Değerler eğitiminin önemine vurgu yaparak, değerler eğitimi çalışmaları kapsamında çeşitli kurumlardan da (AÇÜ, İl Müftülüğü vb.) destek alındığını, bu sayede faaliyetlerin daha verimli olacağını, değerler eğitimi ile ilgili yapılan çalışmaların uygulamaya yönelik faaliyetleri içermesi halinde amacına ulaşacağını ifade etti. Toplantıya katılan okul, kurum yönetici ve öğretmenleri değerler eğitimine yönelik  uyguladıkları çalışmaları paylaştılar.

İl Millî Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci, 0-18 yaş aile eğitimlerine yönelik eğitim faaliyetlerinin yapıldığını, ilimizde okulların velilere ulaşabilme oranının yüksek olduğunu, bu durumun sevindirici olduğunu ifade etti. Okul-veli işbirliği içerisinde, eğitimin daha kaliteli olacağının altını çizen Kahveci, kurumun bünyesindeki bütün birimlerin katkılarıyla aile eğitimlerinin daha çok teşvik edileceğini ve arttırılacağını vurguladı. Velinin eğitime katılımının artmasıyla daha başarılı ve sağlıklı nesiller yetiştirileceğini, okul başarısının ve toplamda il başarısının artacağını ifade etti. Ayhan Şahenk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Orhan Sevim, aile eğitimlerinin ilkokul düzeyinde daha etkili olduğunu, bu bilincin velilere öğrencisi ilkokuldayken verilmesinin daha faydalı olacağını vurguladı. Aile Eğitimi seminerleriyle ilgili olarak velileri bilinçlendirmeye yönelik çalışmaların iyi bir koordinasyonla arttırılması ve katılımcı sayısının yükseltilmesinin önemine değinen Karadeniz Bakır İlkokulu Müdürü Cevat Ünal, bu eğitimlerin çeşitli eğitim materyalleriyle desteklendiğinde daha çok verim alınacağını ifade etti.  Kitap okuma zevk ve alışkanlığının kazandırılması yönünde il genelinde yapılan uygulamalardan bahseden kahveci, okuma etkinlikleri ile ilgili yapılan çalışmaların yarışma olarak değil de şenlik havasında gerçekleştirilmesinin daha etkili olacağını vurguladı. Bu amaçla okuyucu-yazar buluşmalarının düzenlenerek “Kafkasör Okuma Şenliği” adı altında il merkezinde, benzer uygulamaların ilçelerde de Sahara, Macahel, Karagöl gibi belirlenen alanlarda şenlik havası içinde yapılmasının önemine değindi. Masal Anlatma Şenliğinin bu yıl Artvin’e özgü yöresel masallarla gerçekleştireceklerini belirten kahveci, yöresel kültürün ve bu kültürü oluşturan değerlerin nesillere aktarılması noktasında eğitimcilere büyük görev düştüğünü söyledi.   Okullarda öğretmenler rehberliğinde öğrenciler tarafından hazırlanan tiyatro çalışmalarının da Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenecek tiyatro şenlikleri kapsamında sahneleneceğini ayrıca il dışından da bu etkinliğe tiyatro gruplarının davet edileceğini ifade etti.  Bilimsel çalışmalarla ilgili olarak da ilimizde 62 okulun TÜBİTAK 4 bin 6 projelerine başvuru yaptığını söyleyen Kahveci, bu sayının Türkiye genelinde çok iyi bir ortalama olduğunu ifade ederek proje etkinliklerinde ve sınavlarda başarılı olan öğrencilerin Çanakkale gezisiyle ödüllendirileceğini hatırlattı.  Abdulcelil Kahveci, 7 Mart Artvin’in Kurtuluşu kapsamında; Artvin Belediyesi’nin katkılarıyla Artvin konulu Bilgi Yarışması, Artvin temalı resim, şiir ve kompozisyon, resfebe yarışması, Artvin Yöresi Türküleri Etkinlikleri düzenleyeceklerini ifade etti.

Abdulcelil Kahveci, bütün katılımcılara teşekkür ederek toplantıyı sonlandırdı. (Hayati Akbaş)