Artvin İl Özel İdaresi pazarcıların tezgah açmasını engelledi

0
455

 

Artvin’de 15 yıldır kullanılan pazar yeri İl Özel İdaresi’nin farklı projede kullanılacak gerekçesiyle pazarcıların tezgah açması engellendi.

 

DİLAN ŞAHİNBAŞ

 

Artvin’de her hafta Pazartesi günü kurulan semt pazarı yaklaşık 15 yıldır İl Özel İdaresi’ne ait kapalı alanda kurulurken İl Özel İdaresi alanın farklı projede kullanılacağı gerekçesiyle burada pazar yeri kurulamayacağını belirtti.

Ceza kime kesildi belli değil
İl Özel İdaresinden gelen bu açıklama üzerine AKP Belediye Başkanlığı döneminde yapılan yeni pazar yerinde çeşitli sebeplerden dolayı tezgah açmak istemeyen pazarcılar Belediye Başkanı Demirhan Elçin ile görüştü. Bu görüşmenin ardından alınan Meclis kararı ile İl Özel idaresi binasının hemen ön tarafında yer alan Halitpaşa Meydanı’nda pazar yeri kurulması kararı alındı.

‘Bu durumdan memnun değiliz’
Pazarcılık yapan ve geçimini bu şekilde sağlayan Uygur Keleş, eski Pazar yerini il Özel idaresinin vermediğini ifade ederek şunları söyledi. “Artvin belediyesi bu bölgede Pazar açabileceğimizi söyledi. Bu durumdan memnun değiliz. Trafik yoğun, caddenin ortasında sıkışık bir durumdayız. Artvin kısıtlı yer başkan sağ olsun böyle bir çözüm buldu umarım geçici olur” dedi.

‘Biz ekmeğimizin peşindeyiz’
Artvin’de yıllardır pazarcılık yaptığını dile getiren Tuna Atasoy, Belediye Başkanı Demirhan Elçin’e zorluk çıkartıldığını, İl Özel İdaresi’nin pazar yeri için izin vermediğini dile getirerek, “Kendim kiralayıp pazarcı esnafına yer göstereyim diyor yine vermiyor. Başkan da ne yapsın burasını gösterdi. Yeni pazar yerine araçlarımız çıkmıyor bunun kışı var yağmuru var. Eski yerde 15 senedir pazar açıyorum orası iyiydi biz orasını istiyoruz” dedi.

Pazarda tezgah açan Gökhan Şentürk ise, “söylenecek çok şey yok görüyorsunuz. Bize sahip çıksınlar biz ekmeğimizin peşindeyiz” diyerek eski düzenlerine geri dönmek istediklerini vurguladı.

‘Tamamen siyasi bir olay’
Muhammet Aydın ise, ”bizim ekmeğimizle oynuyorlar. Şu halkın çektiğini görmüyorlar mı?  Bir tezgâhı 3 kez kuruyorum. Bize yazık günah değil mi? Yeni yerin giriş çıkışları rampa olduğundan kabul etmedik” diyerek eski Pazar yerinin kaldırılmasının tamamen bir siyasi olay olduğunu düşündüğünü, Belediye ile İl Özel İdaresi arasında olan bir çatışma olduğunu ifade etti 

‘Süreç uzatılıyor’
Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Elçin, yaşanan süreci aktararak, “Artvin’de yaşayan herkesin bildiği gibi Ömer Büyükkent zamanında çok katlı otopark tartışması üzerine Artvin’e kazandırılan bir yer pazar yeri, on, on beş yıldır orası her Pazartesi günleri Artvin’in halk pazarı yeri olarak kullanılıyor. Haftanın bir bölümü otopark olarak kullanılan yer Pazar günü boşaltılarak haftanın 2 günü belediyenin kullanımına sunulan bir yerdi ve bu süreç zarfında herhangi bir ödeme yapılmıyordu” diyerek Artvin Belediyesi olarak Temmuz ayında ücret karşılığında kiralama talebinde bulunduklarını ve Bu kiralama işleminin gerçekleşmesi için İl Genel Meclisinde karar çıkması gerektiğini, Ağustos ayında İl Genel Meclisi’nin gündeme aldığını, ilk ayda bütçe plan komisyonuna havale ettiklerini ve bir sonraki aya aksayarak o ayda İl Genel Meclisi tatil olduğundan ilin genelini ilgilendiren sorunun görüşülemediğini, bunun üzerine Ağustos ayında Artvin İl Özel İdaresi Bütçe Plan Komisyonu’nun aldığı toplantıda oy çokluğuyla Artvin Belediyesi’ne verilmemesi kararı alındığını fakat resmî bir şekilde iletilmediğini bildirdi.

Elçin konuşmasının devamında pazarcılarla görüşerek pazarcıların haklarını araması gerekçesiyle İl Özel İdaresi yetkilileri ve Vali ile görüşmeleri gerektiğine dair konuşma yaptığını ve bu süre içinde de isteyenin yeni Pazar yerine isteyenin de Halitpaşa Meydanı’ndan Emin Özgün Caddesine doğru pazar tezgahı kurabileceğini aktardıklarını söyledi.

‘Artvin halkı lehine her şeyi yaparım’
Elçin, pazarcılarla yapılan görüşmenin ardından Bütçe Plan Komisyonu’ndan kiralama talebine gelen ret kararı üzerine pazarcılarla tekrar görüşme aldıklarını belirterek, “bu süreç içinde geçen haftada pazarcılar tekrar İl Özel İdaresi’ne ait yerde tezgah kurdu ve bizim yetkimizden çıktığı için o hafta pazarcılardan ücret almadık fakat kendilerine önümüzdeki hafta da orada tezgah kurarsanız işgalci konumuna düşeceklerini bu yüzden Belediye’nin belirlediği yerde tezgah açmaları gerektiğini ifade ettim” dedi. Elçin konuşmasını halkın yüzde 51 oyunu alarak Belediye Başkanlığına seçildiğini ve siyasete girmeden Artvin halkı lehine olan her şeyi sonuna kadar yapacağını vurgulayarak, “Bu bir geçiş sürecidir, yeni bir pazar yeri arayışı içinde olacağız, bulduğumuzda yapacağız. Eğer bulamazsak dünyanın her yerinde, Türkiye’nin her yerinde kurulan halk pazarının Artvin’de kurulmaması olanaksızdır, bu yüzden halk pazarı açılmayan yer olarak anılacak değiliz” diyerek sonlandırdı.