‘Artvin Kart’ dönemi başladı

0
791

Artvin Belediyesi Şehir içi otobüslerinde kullanılacak Artvin Kart satışa sunuldu. Artvin Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl hizmete giren şehir içi toplu taşıma otobüslerinde yeni dönem başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin kullandığı İstanbul Kart’ın alt yapısı Artvin Belediyesi şehir içi halk otobüslerine uygulanarak Artvin Kart hizmete sunuldu.

Haftanın 7 günü sabah 07.30 ile 19.30 arasında Katrevan, Yeni Mahalle ve Artvin Belediyesi Mezbanesi güzergâhında hizmet veren şehir içi halk otobüslerinde vatandaşların daha uygun ulaşımdan faydalanmaları için Artvin Kart ile ödeme sistemi getirildi.
Elektronik Ücret Toplama Sistemi olarak da bilinen Artvin Kart ile ödeme yapıldığında sivil 1.75 lira yerine 1.60 lira, öğrenci ise 1.25 lira yerine 1.10 lira ödemiş oluyor.
Öğrenciler indirimli karttan yaralanması için Artvin Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğüne bir adet fotoğraf ve öğrenci kimlik kartı ile müracaat etmeleri gerekiyor.
Belediye tahsilât bürolarından 10 TL karşılığında satın alınan Artvin Kart İstanbul’da toplu taşımalarda da geçerli.
Artvin Belediyesi Şehir İçi Otobüs İşletmesi Belediye Halk Otobüslerinde Ücretsiz Seyahatten Yararlanacak Kişiler
Şehir içi ulaşımından kanunlar çerçevesinde belirlenen kriterlere göre ücretsiz yaralanan vatandaşlar her hangi bir açıklama yapmaya gerek kalmadan kartı cihaza okutarak ücretsiz olarak seyahatini gerçekleştirebilecek.
Ücretsiz yararlanacak kişiler ve aranan şartlar;
– 65 YAŞ KARTI
– ŞEHİT AİLESİ KARTI
– ŞEHİT EŞİ KARTI
– SARI BASIN KARTI
– ENGELLİ REFAKATLİ KARTI –
– EMNİYET HİZMETLERİ KARTI
– GAZİ AİLESİ KARTI
– GAZİ KARTI
– VAZİFE MALÜLÜ AİLESİ KARTI
– ENGELLİ KARTI
– MİLLİ SPORCU KARTI
– ORDU VAZİFE MALÜLÜ KARTI
• 65 YAŞ KARTI: Gün ay ve yıl olarak 65 yaşını doldurmuş yolcularımız, yolculuk sırasında nüfus cüzdanını göstermesi yeterlidir.
• ENGELLİ KARTI: %40 ve üstünde bir oranda Engelli Sağlık Kurulu Raporu´na sahip kişiler.
• ŞEHİT AİLESİ KARTI: T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının düzenlemiş olduğu ve üzerinde Şehit Ailesi ibaresi bulunan kart sahiplerinin alabileceği karttır.
• ŞEHİT EŞİ KARTI: T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının düzenlemiş olduğu ve üzerinde Şehit Eşi ibaresi bulunan kart sahiplerinin alabileceği karttır.
• ENGELLİ REFAKATLİ KARTI: %50 ve üstünde bir oranda Engelli Sağlık Kurulu Raporuna sahip kişilerin refakatçisi ile birlikte iken kullanabileceği karttır.
• SARI BASIN KARTI: Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından verilen Sarı Kimlik Kartına sahip kişilerin kullanacağı karttır.
• EMNİYET HİZMETLERİ KARTI: Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde kadrolu ve fiilen görev yapmakta olan Bekçi, Polis, Komiser, Komiser muavini, Baş Komiser, Emniyet Müfettişi, Polis Müfettişi, Emniyet Amiri, Emniyet Müdürü ve Emniyet Müdürü sıfatını kazanmış emniyet mensupları ile Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde kadrolu ve fiilen görev yapmakta olan Subay, Astsubay ve Uzman Çavuşları kapsar.
• GAZİ KARTI: T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından düzenlenen üzerinde “Gazi” ibaresi bulunan kart sahiplerinin kullanabileceği karttır.
• GAZİ AİLESİ KARTI: T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından düzenlenen üzerinde “Gazi Ailesi” ibaresi bulunan kart sahiplerinin kullanabileceği karttır.
• ORDU VAZİFE MALÜLÜ KARTI: T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından düzenlenen üzerinde “Vazife Malülü” ibaresi bulunan kart sahiplerinin kullanabileceği karttır.
• VAZİFE MALÜLÜ AİLESİ KARTI: T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından düzenlenen üzerinde “Vazife Malülü Eşi” ibaresi bulunan kart sahiplerinin kullanabileceği karttır.
• MİLLİ SPORCU KARTI: T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından adlarına düzenlenmiş ve üzerinde “ücretsiz seyahat kartı” ibaresi bulunan kart sahiplerinin kullanabileceği karttır.