Artvin Sol Parti: “Bu rezil düzene ve kirli siyasete razı değiliz!”

0
246

Sol Parti Artvin İl Başkanlığı yüksek gelen faturalarla ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi.

Halitpaşa Meydanında yapılan basın açıklaması öncesi kısa bir ön bilgi veren Sol Parti Artvin İl Başkanı Sercan Dede, son günlerde yaşanan yolsuzlukları protesto etmek için soğuk kış gününde sokağa çıktıklarını dile getirdi. Türkiye genelinde eş zamanlı yapılan basın açıklamasını Sol Parti Yönetim Kurulu Üyesi Ezgi İriman okudu. İriman şu ifadelere yer verdi: Doğalgaza yapılan zam üstüne zamlarla faturalar cep yakıyor. Anlaşılıyor ki, kabaran faturalarımızın nedenlerinden birisi de (gizli) Ensar vergisi. İktidardan ihale alan şirketler halkı soyarak; ihale bedeli olarak paralel vakıflara para aktarıyor ve bunu da Kızılay gibi bir yardım kuruluşunu paravan olarak kullanıp vergiden de kaçarak yapıyorlar. İktidar kirli ve karanlık ilişkiler ağında yüzüyor, bu ortaya çıkan ise buzdağının görünen yüzünden başkası değil.

SolPartiArtvinEzgiİriman

Kızılay üzerinden Ensar’a aktarılan 8 milyon dolar, iktidarın karanlık para ağını göz önüne seriyor. Başkentgaz-Kızılay-Ensar üçgenindeki ilişkilerin birinci ayağında Başkentgaz var. Ankara doğalgaz dağıtımı çetrefilli bir süreçte değer düşürülerek Başkentgaz’a devrediliyor. Şirketin sahibi Torunlar. İstanbul başta olmak pek çok ilde AVM’lere sahip olan; Ali Sami Yen Stadının yıkılışında işçi cinayetleriyle gündeme gelen Torunlar’ın patronu Aziz Torun. Aziz Torun, AKP’nin iktidara gelmesinin ardından inşaat piyasasında hızla güçlenerek, dünyanın en zengin 100 kişisi arasına girmeyi başaran birisi.

KIZILAY Elazığ-Malatya depreminden dakikalar sonra SMS ile 10 TL destek isteyen; son yıllarda yolsuzluk ve israf haberleriyle gündeme gelen bir kurum. Ensar Vakfı’na köprü görevi görmesi de şirketler ve iktidar arasındaki rant paylaşımındaki yerini ortaya koyuyor. Kızılay, bir tür vergi kaçaklığının paravanı işlevi görüyor. Yandaş şirketlerle iktidarın paralel kasaları arasındaki bağı Kızılay kuruyor. Bir tür yasal paravandık görevi üstleniyor.

Kerem Kınık, 2015 yılında Kızılay Başkanı oluyor. Bu tarihten itibaren Kızılay’a yapılan ‘yardımlar’da büyük bir artış var. 2015’i takip eden 3 yolda toplanan bağış miktarı 6 milyar 899 milyon TL. Önceki döneme göre bağış 32 kat artıyor. Bu bağışın ne kadarı Ensar’a aktarıldığı şekilde nerelere aktarıldığı bilinmiyor. Ancak; Kızılay’ın sadece ortaya çıkan bu olayda değil pek çok benzer işlemin aracısı olduğunu tahmin etmek zor değil. Karaman’da Ensar Vakfı ve Karaman Anadolu İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği’ne (KAİMDER) ait evlerde kalan çocukların cinsel istismara ve tecavüze maruz kalmasıyla biliniyor. Ensar, iktidarın bir paralel kasası olarak da görülebilir. Belli ki, yandaş şirketler kamudan aldıkları ihale paylarını iktidarın parelel kasalarına yönlendiriyor.

Yolsuzluk, vergi kaçakçılığı, komisyonculuk… Başkentgaz’dan Kızılay’a oradan Ensar’a uzanan çemberin her yerinden pislik akıyor. Bu rezil düzene ve kirli siyasete razı değiliz! Hep birlikte temizleyebiliriz ve temizleyeceğiz!”

Basın açıklamasının ardından grup sesiz bir şekilde dağıldı.