Artvin TSO basın mensuplarıyla bir araya geldi

0
108

Artvin Ticaret ve Sanayi Odası (ARTSO), “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” kapsamında basın mensuplarıyla bir araya geldi.

“10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” kapsamında ilimizde gören yapan yerel ve ulusal basın mensubu temsilcileri, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası daveti üzerine kahvaltılı organizasyonda bir araya geldi.

Programa Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin Kurt, Meclis Başkanı İrfan Yıldırım, Başkan Yardımcıları Özkan Öztürk, Yusuf Soybilgin, Meclis Üyeleri, Hatice Nur Ersöz, Coşkun Öztürk, Cengiz Furat, Utku Güneş katıldı.

Basın temsilcileri adına ise, Artvin Faal Gazeteciler Derneği Başkanı Yaşar Kars, Artvin Gazeteciler Cemiyeti temsilen Sevgi Erer ve ilimizde görev yapan yerel ve ulusal basın mensupları katıldı.

Kahvaltının ardından Başkan Seçkin Kurt, makamında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Başkan Kurt, kapağında Atatape’de bulunan dünyanın en yüksek Mustafa Kemal Atatürk heykelinin fotoğrafı olan Nutuk kitabını ve tablosunu Artvin Faal Gazeteciler Derneği Başkanı Yaşar Kars’a ve Artvin Gazeteciler Cemiyeti’ni temsilen Sevgi Erer Boydağ‘ya hediye etti. Başkan Kurt, basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak “Olumlu ve olumsuz eleştirileriniz oldu bu dönemde. Her iki eleştiri çalışmalarımıza renk kattı. Bu eleştiriler ilimizin gelişmesi noktasında ne kadar etkili olduğunu arkadaşlarımızla beraber yaşadık ve gördük” ifadelerini kullandı.

Başkan Kurt, basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak “Burada olmamızın sebebi 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, 10 Ocak günü valiliğin ve belediyenin sizler ile programı olduğu için daha uygun olan bugünü belirledik. Demokrasimizin vazgeçilmez unsuru olan, kamuoyunun doğru hızlı ve en uygun şekilde haberdar olmasını sağlayan, bunu da ilimizde en güzel şekilde yapan siz değerli basın mensuplarının öncelikle 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Başkan Kurt, basın emekçilerin yapmış olduğu haberlerin Artvin’in gelişmesi noktasında çok etkili olduğunu yaşadıklarını ve gördüklerini belirterek “İlimizin gelişmesi, vatandaşlarımızın refah seviyesi artırılması noktasında birçok kez sizlerle beraber olduk. Olumlu ve olumsuz eleştirileriniz oldu bu dönemde. Her iki eleştiri çalışmalarımıza renk kattı. Olumlu eleştiri yaptığınız zaman yaptığımız işten daha büyük zevk aldık daha iyisini yapmak için elimizden geleni yapmaya çalıştık. Olumsuz eleştiri yaptığınız zaman yaptığımız işleri daha uygun daha iyi yapmak için biraz daha dikkatli olarak aynı hataları tekrar yapmamaya çalıştık. Aslında bu eleştiriler dahi ilimizin gelişmesi noktasında ne kadar etkili olduğunu arkadaşlarımızla beraber yaşadık ve gördük” dedi.

Basın emekçilerinin, Artvin halkının yaşanan olaylarda haberdar olmasını sağladıklarını ve doğru ya da yanlış yere eğilmesinde büyük etkiye sahip olduğunu belirterek “Söylenildiği gibi tarafsız, olabildiğince hızlı bir şekilde kamuoyunun ve Artvin vatandaşların olan olayları haberdar olması ve buna göre kendi vicdanlarına göre davranması, sizlerin yapacağı haberlerle beraber doğru ya da yanlış yere eğilmeleri. O yüzden ağacın kökleri sizlersiniz, Çalışmalar, bazen siyasi bazen sosyo-kültürel çalışmaların vatandaşlara aktarılması gibi, bu çalışmaların ana temeli vatandaşın yaşam standartını yükseltmektir, bunları kamuoyuna doğru bilgilendirmesi çok önemli olay. Bizler öncelikle komilerimizin daha sonra bölgemizin istihdam ve katma değer yaratma çalışmalar öncülük yapacağız ama bunu vatandaşa aktaran sizlersiniz. Yani bu çalışmalarla vatandaşların arasında köprü sizlersiniz” ifadelerini kullandı.

Başkan Kurt, Artvin’in ekonomik anlamda iyi sonuçlar alması için çalıştıklarını belirterek “Artvin Ticaret Odası, ticaretin her alanında, ekonominin her alanında, her konuda ilk ilgili paydaş olması noktasında her alanda olduğunu söyleyebilirim. Artvin hangi ekonomik koşullarda daha üst seviyelere çıkabilir noktasında ilk geldiğimizde vizyonumuzu ortaya koyduk. Artvin, göç ver bir il. Yapılan yatırımların karşılığı alınması noktasında da insana ihtiyaç var. Ekonomi insanla beraber yapılan bir argüman. Bu yüzden nüfus sayımızın çok olmaması, göç vermemizin doğrultusunda yapılan yatırımların ekonomik anlamda geri dönmemiş kanaatini çıkardık arkadaşlarımızla. Ya göç alarak ya turizm yaparak insan sayısını artırabiliriz diye konuştuk. Artvin doğa cenneti, bunu kullanmak gerekiyor. Bizler ricacı kurumuz, bu işleri yapan arkadaşlarımızla beraber gerekli kurumlarda konuşarak ekonomik anlamda iyi sonuçlar almak için çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Artvin Faal Gazeteciler Derneği Başkanı Yaşar Kars, iki dernek adına hazırlanan dosyayı Başkan Kurt’a iletti. İçerisinde Artvin Basının ve Artvin ekonomisinin sorunları ve çözümlerini yer aldığı dosyayı alan kurt çalışmalarından dolayı iki dernek temsilcisini tebrik etti.