Artvin Valiliği “Olur” İl Özel İdaresi “Olmaz!” Ensar’a, Tarikatlara Var Halkevlerine Yok!

0

Artvin Halkevleri Derneği Şubesi Kültürel etkinlikler kapsamında 2015 yılından beri Türkiye’de sahnelenen “Barış Atay’ın oynadığı “SADECE DİKTATÖR” tiyatro oyununu Artvin’de getirmek için önce 19 Aralık 2017 tarihinde dilekçe yazarak Artvin Valiliği’nden izin istedi.

Artvin valiliği bu dilekçe’ye istinaden 02.01.2018 tarih ve 3776 6704-529-E.14 Sayılı verdiği cevapta “uygundur” denilerek, yazının bir suretini İl Emniyet Müdürlüğü’ne bir suretini de Halkevleri Artvin Şubesi’ne gönderdi. Artvin Valiliğinden olur yazısını alan Dernek yöneticileri Barış Atay ile iletişime geçerek 12.01.2018 tarihinde, uygun olmadığı takdirde 14.01.2018 tarihinde oyunun sergilenmesi için söz aldılar.

DursunAliKoyuncu

3 GÜN ÖNCE 2 BİN TL PARAYI ZİRAAT BANKASINA YATIRIN TAMAM 3 GÜN SONRA OLMAZ!
Valiliğin uygun görüşünün ardından İl Özel İdaresine dilekçe verildi. İl Özel İdaresi 12 Ocak’ta Salonun uygun olduğunu 2 bin TL paranın yatırılması gerektiğini belirttiler. Araya hafta sonu girdiği için 3 gün aradan sonra Pazartesi günü bu kez para yatırmaya gelen Dernek yöneticilerine salonun verilemeyeceği belirtildi. Yöneticiler yazılı bir cecvap verilmesini sitedi.

Verilen yazılı cevapta; “Valilik makamına vermiş olduğunuz 19.12.2017 tarih ve 4 Sayılı yazınız Valilik Hukuk Şube Müdürlüğü’nde incelenmiş olup adı geçen tiyatro oyununun oynanmasına izin verilmiştir. Ancak tiyatro konusunun yeniden incelenmesi sonucu oyun içeriği tarafımızdan uygun görülmemiş olup salon kiralanmasının yapılmayacağını bilinmesini önemle rica ederim.” ifadeleri yer aldı.

ArtvinValiligiYazisi

“SADECE DİKTATÖR” 2015 YILINDAN BERİ SAHNELENEN TEK KİŞİLİK OYUNDUR!
Konuyla ilgili açıklamada bulunan Halkevleri Derneği Artvin Şubesi Başkanı Dursun Ali Koyuncu açıklamasında; “Artvin Valiliği dilekçemize olur verdi. Bu tiyatronun 2015 yılından beri Türkiye’nin birçok ilinde oynandığını ve oynanmaya devam ettiğini herkes biliyor. Valilik bu yüzden bir sakınca görmedi ki olur verdi. Bunun üzerine İl Özel İdaresi’ne bu yazıyla gittik. Tamam dediler. 2 bin TL istediler. Üstümüzde 1.500 vardı.

DursunAliKoyuncu AylaAy YasinOzturk

Akşamüstüydü, araya hafta sonu girdi. Pazartesi günü gittik. Bize bekleyin dediler. Ziraat Bankası hesap numarasını vereceklerdi vermediler. Sonra uygun görülmediğini salonu veremeyeceklerini söylediler. Bunun üzerine bize resmi yazı verildi. Yazıda, Valilik makamına vermiş olduğunuz 19.12.2017 tarih ve 4 Sayılı yazınız Valilik Hukuk Şube Müdürlüğü’nde incelenmiş olup adı geçen tiyatro oyununun oynanmasına izin verilmiştir.

Ancak tiyatro konusunun yeniden incelenmesi sonucu oyun içeriği tarafımızdan uygun görülmemiş olup salon kiralanmasının yapılmayacağını bilinmesini önemle rica ederim.” ifadelerini okuyunca şaşırdık. Şimdi biz şunu söylüyoruz. Bu Salon kamunun malıdır. Ensar’a, tarikatlara sorgusuz sualsizce verilen bu salonlar bize neden verilmiyor? Bu salon halkındır, tarikatların, siyasetçilerin, bir kesimin, bir görüşün malı değildir. Biz, halka ait olan salonumuzdan faydalanmak istiyoruz. Ayrıca şunu da hatırlatmak isterim ki biz kamu yararına Dernekler statüsündeyiz. 2018 yılı itibarıyla bu statümüz nedeniyle diğer kamu yararına dernekler gibi birçok haktan faydalanacağız.

IlOzelIdaresiYazisi

İL ÖZEL İDARESİ’NİN OYUNUN İÇERİĞİNİ BEĞENMEK- BEĞENMEMEK GİBİ BİR YETKİSİ YOK, BU YETKİ VALİLİK VE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ ALANINA GİRER! BU KARARI ONLAR VERİR
Bir başka şey var ki, o da İl Özel İdaresi’nin “bu oyunu beğenmediğimiz için salon vermiyoruz” deme hakkı yoktur! Oyunun içeriği ile ilgili görüşlerini sadece Artvin valiliği ve İl Emniyet Müdürlüğü açıklayabilir ve uygun olup olmadığına onlar karar verir.
Bu açıdan da bakıldığında İl Özel İdaresi yetkisi dışında bir yazıyla ret vermiştir. Bunu da kamuoyunun dikkatine sunuyoruz. Bu salondan başka alternatifimiz yok. Valilik bize olur verdiği için bizde bunu karşı tarafa ilettik. Ahmet Hamdi Tanpınar’da oyunumuzu sergilemek için burada bekleyeceğiz. Halkın malı, kamuya ait olan salonları halkın kullanımına vermeyenleri kamuoyuna duyuruyoruz.” dedi.

Haber: Sami Özçelik