Artvin’de 1 Mayıs Tertip Komitesinden Çağrı

0
545

Artvin’de 1 Mayıs kutlamaları öncesinde tertip komitesi bir araya geldi. Eğitim Sen Artvin Şubesinde düzenlenen toplantıya  Eğitim Sen, Disk, ÖDP, 78’liler, CHP, TMMOB, Halkevleri, Birleşik Haziran Hareketi temsilcileri katıldı. Toplantı öncesi basın mensuplarına açıklama yapan Komite Başkanı Köksal Gümüş,1 Mayıs etkinlikleri için gereken izinleri aldıklarını belirten Gümüş, son 25 yıldır ilimizde 1 Mayıs’ı kutluyoruz. Hatta ilimize Hopa ilçemiz ve merkez olmak üzere iki bölgede 1 Mayıs kutlamaları gerçekleştiriyoruz dedi.

Gümüş: Yüzü Barışa Kardeşliğe Geleceğe Dönük Herkesi 1 Mayıs’ta Alanlara Bekliyoruz

Geçtiğimiz hafta 1 Mayıs kutlamaları için Artvin Valiliğine başvuru yaptıklarını ifade eden Gümüş, şunları söyledi Artvin Valiliğine yaptığımız başvuru bugün sonuçlandı. Valilik izin verdi. Yine her zamanki gibi Atapark’ta toplanılarak, Halitpaşa meydanına yürüyüşümüzü gerçekleştireceğiz. Emek bayramımızı bir şenlik havasında kutlayacağız. Tüm halkımızı çalışan çalışmayan, yüzü barışa, kardeşliğe, geleceğe, çağdaşlığa dönük herkes davetlimizdi dedi.

Gümüş, “1 Mayıs emeğin ve aydınlığın bayramı olması diliyoruz. Katılımın her zamankinden daha fazla olacağı umuduyla herkesi 1 Mayıs’ta alanlara bekliyoruz dedi.

Bilgin: İtiraz Ettiğimiz Konuları 1 Mayıs’ta Haykıracağız

Disk Genel İş Sendikası Artvin Şube Başkanı Selim Bilgin ise, “1 Mayıs bilindiği üzere emek sınıfının, mücadelesinin taçlandığı bir gündür bizim için. Asla şölen, bayram filan değildir. Disk olarak, geçmişte acıların çekildiği 37 tane şehit verdiğimiz günün adıdır.  Özellikle son yıllardır emek cephesine karşı hem konunu olarak hem de direk kanunsuz olarak yapılan saldırıları görmekteyiz. İş kazalarında resmen dünya birinciliğine oynuyoruz. Biz bunların adına iş cinayeti diyoruz. Biliyorsunuz ki kiralık işçilik diye bir dayatmayla karşı karşıyayız. Bu kanunlaşmıştır yürürlüğe girmiştir. Disk olarak kiralık işçiye karşıyız. Çok yakın gelecekte de beklide bir ay içinde meclise getirilecek kıdem tazminatının fona devredilmesine de şiddetle karşıyız.

Artvin yaşadığımız kent, demokratik kitle örgütleri olarak, sendikalar olarak 1 Mayıs’ta Artvin’de alanlarda olacağımızı duyuruyoruz. Büyük katılımın sağlanacağı  itiraz ettiğimiz konuları Artvin meydanında haykırmak için duyarlı Artvin halkını davet ediyoruz “ dedi.

Güven: Bütün Emeklileri Alanlara Bekliyoruz

Emekli Sen İl Temsilcisi Kamil Güven ise, emeklilerin yıllarca çalışıp, daha sonra yaşlandığı zamanlarda aldığı ücretin, daha önceleri kendilerine yetebilecek kadar ücretleri vardı. Fakat şimdi günlük zamlarla bu yavaş yavaş erimekte. Emeklilerin kazanımlarının daha da geriye gitmemesi için, emekli maaşlarının düşmemesi için, sosyal haklarımız için, bütün emeklileri alanlara davet ediyoruz.