Artvin’de Acilciler Toplandı

0
????????????????????????????????????

ARTVİN-112 Acil Sağlık Hizmetleri Kurumlar Arası İşbirliği istişare toplantısı yapıldı.

Artvin Valiliği ve Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda 112 Acil Çağrı Merkezinin gereksiz meşgul edilmesinin önlenmesi ve trafikte seyreden ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesine yönelik toplumsal farkındalık oluşturma adına kurumlar arası işbirliği istişare toplantısı yapıldı.

Artvin Valiliği Toplantı salonunda Artvin Vali Yardımcısı Önder Coşğun başkanlığında yapılan toplantıya Sağlık Müdürü Abdullah Güleç, Acil Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Sönmez Avcı, Artvin Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Bahattin Yetim, İl Emniyet Trafik Tescil Şube Müdürü Ramazan Kutlu, Artvin İl Müftü Yardımcısı Muhammed Aydın, Artvin İl  Milli Eğitim Müdür Yardımcısı  Kenan Güray ve Artvin Çoruh Üniversitesi Sosyal Kültürel Hizmetler Şube Müdürü Recep Erdem katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Yardımcısı Önder Coşğun 112 Acil Çağrı Merkezinin gereksiz meşgul edilmesinin önlenmesi ve trafikte seyreden ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesine yönelik toplumsal farkındalık oluşturma adına kurumlar arası istişare toplantısı için burada toplandıklarını ifade etti.

Toplantıda slayt eşliğinde açıklamalarda bulunan Acil Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Sönmez Avcı Eşit, ulaşılabilir, kaliteli, süratli ve verimli olarak ambulans hizmetlerinin yürütülmesini sağlamayı amaç edindiklerini ifade ederek Artvin’de 112 Acil Sağlık Hizmetleri’nin 1 komuta kontrol merkezi ve 19 istasyonda 25 ekip ve sahada çalışan toplam 141 personelce yürütüldüğünü söyledi. Artvin Acil Sağlık Hizmetleri Müdürlüğü olarak 2015 Yılında Ambulans filomuzu büyüttüklerini kaydeden Sönmez Avcı 2015 yılında Sağlık Bakanlığından gelen 1 Kar paletli ambulans ve 6 donanımlı ambulans ile birlikte toplam 35 ambulanslarının bulunduğunu kaydetti.  Avcı konuşmasının devamında; “Kar Paletli Ambulanslarımızla Kış Aylarında Ulaşılması Zor Olan Bölgelere Ulaşılarak Hastalara Müdahalede Bulunup Transportu Gerçekleştirilmektedir. Artvin’de 2002’de 112 Acil Servisle taşınan vaka sayısı 1089 iken 2015 yılında ise bu sayının 14 bin 460’a ulaştığını söyleyerek kentsel vakaları 10 dakika için ulaşma oranlarının Artvin’de yüzde 90 düzeylerinde, kırsak vakalara 30 dakika içinde ulaşma oranlarının ise yüzde 60 olduğunu, Türkiye’de yıllık ortalama 112 acil çağrı hattına gelen 120 milyon aramanın, sadece 4 milyonu gerçek vaka var Artvin’de. Bu sayının Türkiye ortalamasının altında olmasına rağmen yine çok yükseklerde olduğunu belirterek “İlimizde de 2015 yılı içinde 112 acil çağrı hattına gelen 151 Bin 536 aramanın sadece 14 bin 460’ının gerçek vaka. Türkiye’de bu asılsız çağrıların oranı yüzde 95’iken Artvin’de yüzde 90 düzeylerinde” dedi. Artvin’de yürütülen UMKE Faaliyetleri hakkında bilgiler veren Avcı;  “UMKE personeli; çeşitli birimlerde çalışan ve kendi görev tanımları kapsamındaki asli işlerini yapan istekli sağlık personeli arasından seçilir. Bu personel belirlenen eğitim ve faaliyet programına göre yıl içerisinde çeşitli zamanlarda eğitimlere ve tatbikatlara katılır, gerektiğinde olağandışı olaylara müdahale eder.

Asli işlerinin yanında UMKE faaliyetlerini yürüten personel, bu faaliyetlerini bakanlık veya valilik görevlendirmesi ile yapar. Afet veya olağandışı durumlarda aldıkları özel eğitim ve donanımla, kazazedelere olay yerinde, en kısa sürede imkân ve kabiliyetlerini kullanarak uygun yöntemlerle medikal müdahale etmek ve kurtarmak, kurtarılan kazazedeleri, en kısa sürede ileri acil tedavi ünitelerine naklini sağlamak üzere ambulanslara, uygun nakil araçlarına ve görevlilerine teslim etmek, afet birimi ve diğer yerler ile gerekli iletişimi ve bilgi akışını sağlayarak olay yerinde sağlık hizmetlerinin yönetimini yapmak, faaliyetleri kapsamında ilgili kurum, kuruluş ve kişilerle işbirliği yapmak, gerekli hâllerde, yurtdışında meydana gelen afet ve olağan dışı durumlarda sağlık hizmetlerinde görev almak.

 

Acil Sağlık Hizmetleri 2016 Hedefleri

Uygun çalışma ortamı (İstasyon fiziki yapılarını uygun hale getirerek) ve modüler eğitimleri sürekli güncelleyerek personel verimliliğini en üst seviyeye çıkarmak, Kalite Standartları üzerinde alternatif ilaç ve malzeme teminini sağlamak,

Ambulans yaş ortalamasını 3 yaş altına indirmek, çalışan-Hasta memnuniyetini arttıracak faaliyetlerde bulunmak, ilimizde Hava Ambulansı kullanımının arttırılması,

akıllı telefon uygulamasını başlatarak özellikle engelli vatandaşlarımız 112 butonuna bastığında koordinatlar alınarak ambulansın harekete geçmesi sağlanacak,

112 acil çağrı hattının gereksiz aranmasının engellenmesini sağlayacak çalışmalarda bulunarak 132 personel-komuta iletişimi kısa numarası ile daha hızlı olması için 112 hattının meşguliyetini önlemek trafikte ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesine yönelik kamuoyunun bilgilendirilmesi ve tüm vatandaşlarımız tarafından doğru davranışın edinilmesi hedeflenmektedir.

 

İl Düzeyinde Yapılacak Aktiviteler

İletişim Kampanyası, Türkiye genelini kapsayacak şekilde iki faz olarak planlanmıştır. Kampanya, Sayın Bakanın katılımıyla 15 Ekim 2015 tarihinde Bursa İlinde gerçekleştirilmiş olan Lansman Toplantısı ile başlatılmış olup, başlangıç tarihinden itibaren bir yıllık sürede birinci faz tamamlanacaktır.

Başlangıç tarihinden itibaren bir yıl süresince kampanya uygulamaları devam edecek olup, konuyla ilgili özel gün ve haftalarda (Mayıs ayının ilk haftası “Trafik ve İlkyardım Haftası”, Aralık ayının ilk haftası “112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası” vb.)yapılacak özel etkinlikler ile görünürlük yeniden üst seviyeye çıkarılacaktır.

 

112AcilToplanti2İl Milli Eğitim Müdürlüğü İle İşbirliği

İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden beklentiler; Okul sayılarının tespit edilmesi,

Okul Adresleri, Okul Müdürleri iletişim bilgilerinin güncellenerek İl Sağlık Müdürlüğüne bildirilmesi, Okul yönetimlerinin yapılacak aktiviteler hakkında önceden bilgilendirilmesi ve belirlenen sürede gerekli işbirliğinin sağlanması, minik 112 uygulama ekibinin çalışmasına uygun mekânının belirlenmesi.

 

Belediye İle İşbirliği

Kampanya afişlerinin toplu taşıma araçlarında sergilenmesinin sağlanması,

Trafiğin yoğun olduğu, özellikle Şehir Merkezinde Ambulansın rahat ilerlemesi için gerekli kentsel düzenlemelerin yapılması, (Hastane bölgelerinde Ambulansın geçişini sağlayacak emniyet şeritlerinin oluşturulması, yol kenarlarının araç park alanı olarak kullanılmamasının sağlanması), belediyenin sorumluluk alanında olan billboardların ücretsiz olarak kullanımı konusunda desteğin sağlanması, Kent Meydanında stant kurma ve out door ekranlarında animatif banner filmlerin yayınlanmasının sağlanması, Minibüs duraklarında ve yol üst geçitlerinde afiş ve pankartların asılması amacıyla kullanılmasının sağlanması, Kampanya İl Sorumlusunun talepleri doğrultusunda gerekli desteğin sağlanması.

 

Yerel Medya İle İşbirliği

Yapılan aktivitelerin yerel medyada yer almasının sağlanması, aktiviteler konusunda hazırlanan basın duyurularının yayınlanmasının sağlanması, kampanya il sorumlusu ya da görevlendirdiği yetkilinin yerel radyo kanalında program konukluğu sağlanarak halkı bilgilendirme çalışmalarının yürütülmesi.

 

Esnaf Ve Sanatkârlar Odaları Birliği İle İşbirliği

İlde bulunan servis şoförleri ile taksi esnaf odalarıyla iletişim kurularak kampanyaya destekleri konusunda işbirliği sağlanacak, trafikte bulunan taksi, servis ve dolmuş şoförleri bilgilendirilerek trafiği yoğun kullandıkları için ambulans önceliğine özen göstermeleri istenecek. Duraklara verilen çıkartmaların araç arka camlarına arkadan görünecek şekilde takmaları sağlanacaktır, belediye toplu taşıma araçlarına ve dolmuşlara afişlerin asılması sağlanacak.

 

İl Emniyet Müdürlüğü İle İşbirliği

Trafik kontrol noktalarında görevli personele kampanya hakkındaki gerekli bilgilendirme yapılarak seyir halindeki araçların ambulans geçiş önceliğine özen göstermeleri istenecek, verilen broşür, çıkartma ve oto kokularının araçlara dağıtılmasının sağlanması, özel gün ve haftalarda yapılacak etkinliklerde 112 acil çağrı merkezinin gereksiz meşgul edilmesinin önlenmesi ve trafikte seyreden ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesine yönelik toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla kısa bildiriler yayınlanmasının sağlanması.

 

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü İle İşbirliği

İlimizde gerçekleştirilen spor müsabakalarında, Özel gün ve haftalarda yapılacak etkinliklerde Müdürlüğümüz tarafından görevlendirilmiş kişilerin stant kurması ve kampanya ile ilgili broşür, şapka vb. malzemelerin dağıtılmasının sağlanması, Müdürlüğünüze ait out door ekranlarında animatif banner filmlerin yayınlanmasının sağlanması.

 

Artvin Çoruh Üniversitesi İle İşbirliği

Özel gün ve haftalarda yapılacak etkinliklerde Müdürlüğümüz tarafından görevlendirilmiş kişilerin stant kurması ve kampanya ile ilgili broşür,şapka vb. malzemelerin dağıtılmasının sağlanması. Kampanya ile ilgili afişlerin etkinliğin yapıldığı alan girişlerine asılmasının sağlanması.

 

İl Müftülüğü İle İşbirliği

Cuma Hutbelerinin okutulması sırasında 112 Acil Çağrı Merkezinin gereksiz meşgul edilmesinin önlenmesi ve trafikte seyreden Ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesine yönelik toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla vaaz verilmesinin sağlanması. Köy İmamlarına da konu ile ilgili gerekli bilgilendirme yapılarak aynı şekilde 112 Acil Çağrı Merkezinin gereksiz meşgul edilmesinin önlenmesi ve trafikte seyreden Ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesine yönelik toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla vaaz verilmesinin sağlanması” şeklinde konuştu.

Sönmez Avcı’nın sunumunun ardından bazı eklemelerle kurumlar arası işbirliği raporu imzalanarak toplantı sona erdi.