Artvin’de barış bildirisine imza atan akademisyen Onur Açar’ın işine son verildi

0
2325

Artvin’de barış bildirisine imza atan akademisyen Onur Açar’ın işine son verildi.

Artvin Çoruh Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümünde 2013 yılından bu yana araştırma görevlisi olarak görev yapan, aynı zamanda Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde doktorasını sürdüren Eğitim-Sen üyesi Onur Açar’ın sözleşmesi dekanlık tarafından keyfi bir şekilde uzatılmadı.

Usulsüzlük ve hukuksuzluk açık bir şekilde ortada

Onur Açar konuyla alakalı yaptığı açıklamada: “Bu sene sözleşmemin son günü olan 6 Kasım 2017 tarihinde görev süremin hiçbir gerekçe belirtilmeden uzatılmayacağı dekanlık tarafından tarafıma bildirildi. Bu hukuksuz uygulamanın sebep olduğu hak gaspının yanı sıra tarafıma bildirilen belgede rektörlük imzasının bile bulunmayışı usulsüzlüğü de açık bir şekilde ortaya koyuyordu.” İfadelerine yer verdi.

Barış bildirisi gerekçe gösterildi

Rektörlük ve dekanlıkla yapılan görüşmelere değinen Onur Açar, “bu suça ortak olmayacağız” başlıklı barış bildirisine imza attığı gerekçesiyle hakkında verilmiş daha önceki bir cezayı sözde dayanak olarak göstermeye çalıştıklarının altını çizdi.

Barışı ve demokrasiyi savunmaya devam edeceğiz

Bildirinin bir suç unsuru taşımadığını düşündüğünü belirten Onur Açar, “Bildiriye imza atma eylemi sebebiyle daha önceden verilen bir cezayı ikinci bir defa işime son verme gerekçesi olarak kullanmışlardır. Tüm bu haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı biz her zaman fikirlerimizle akademik özerkliği, barışı ve demokrasiyi savunmaya devam edeceğiz.” dedi.