Artvin’de Besicilerden Hayvan Pazarına İlgi Yok

0
1159

ARTVİN-Artvin Belediyesi Hayvan pazarının sürekli hale gelmesi için her pazar canlı hayvan pazarını açık tutarak besicilikle uğraşan vatandaşların daha uygun ve rahat şartlarda işlerini yapmasına olanak sağladı. Besicilikle uğraşan vatandaşların daha rahat bir ortama ticaretlerini yapmalarını sağlayabilecek bu uygulamaya vatandaşlardan beklenen ilginin gelmediği öğrenildi.

Geçtiğimiz Kurban Bayramı’nda kurban pazarına giden hayvan yetiştiricileri ve alıcılar, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’den senede bir kere kurulan kurban pazarının hayvan pazarına dönüştürülerek her pazar günü halka açık tutulmasını istemiştiler. Başkan Kocatepe de vatandaşlardan gelen talepleri değerlendirerek ilgili birimlere talimat vererek görevlendirmeleri yaptı. Ancak ertesi hafta pazara giden zabıtalar akşama kadar beklemesine rağmen hayvan sahipleri, satmak istedikleri hayvanları pazara indirmediler. Hal böyle olunca alıcı da pazara gelmedi. İlgisizlik nedeniyle Artvin Belediyesi görevlilerini geri çekti. Belediye yetkilisi gerekli tedbirleri aldıklarını ancak gerek hayvan yetiştiricilerinden ve gerekse Artvinli vatandaşlardan hayvan pazarına ilgi olmadı diyerek bu yüzden beklemedeyiz şeklinde açıklamada bulundu.

Hayvan pazarına ilgisizlik konusunda adının açıklanmasını istemeyen bir kasap da şunları kaydetti: ”Artvin’de hayvan sayısı giderek azalıyor. Hayvan piyasasında alıcı çok, satıcı yok. Köylerde bu işi yapanlar çoğunlukla yaşlılar, bu insanlar da araca yükleyip Artvin pazarına indirmek istemiyorlar. Biz köylerde kapı kapı dolaşıp hayvan arıyoruz. Ahırdan hayvanı biz yükleyip getiriyoruz. Böyle bir durum var. Köylü pazara hayvanını getirdi ya satamadıysa geri götürmek zorunda kalacak. Bu da ekonomik olarak en az 200 TL gider demektir. Köylü bu riski göze almaz. Bu yüzden bu pazarın her hafta hareketlenmesi için Artvin’de hayvan sayısının artırılması gerekir. Bu işle meşgul olacak insanların çoğalması gerekir. Köylerde gençler kalmadı, yaşlılar da bir yere kadar yapabiliyor. Devletin hayvancılıkla uğraşanları sıfır faizli kredi veya hibe desteği vermesi gerekir” dedi.

Artvin’de vatandaşlar gelen istek doğrultusunda her hafta kurulmak istenen hayvan pazarı için şartların henüz oluşmadığı tespit edildi. (Hayati Akbaş)