Artvin’de Cengiz yolu açtı, madenciler saldırmaya başladı

0
864

Halkın bütün itirazlarına rağmen OHAL koşullarında, Cengiz Holding tarafından yapımı sürdürülen Cerattepe maden işletmesi sonrası Artvin ve ilçelerinde maden projeleri için girişimler devam ediyor.

Artvin Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün internet sitesinde yer alan duyuruyla bir maden projesinin daha nihai ÇED Raporunun kabul edildiği açıklandı.

Duyuruda; “ARTVİN İli MERKEZ, ilcesinde YAVUZ TÜRKEL tarafından yapılması planlanan IV. GRUP (BAKIR-KURŞUN-ÇİNKO-ALTIN-GÜMÜŞ) AR: 201201363 (ER: 2386882) RUHSAT NUMARALI MADEN OCAĞI projesi ile ilgili olarak hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonunca yeterli bulunmuş olup, nihai kabul edilmiştir. Komisyonun sonuçlandırdığı Çevresel Etki Değerlendirme Raporu halkın görüş ve önerilerini almak üzere Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde ve Bakanlıkta on(10) gün görüşe açılır. Bakanlıkça projeyle ilgili karar alma sürecinde bu görüşler de dikkate alınır. Bakanlık halktan gelen görüşler ışığında rapor içeriğinde gerekli eksikliklerin tamamlanmasını, ek çalışmalar yapılmasını ya da İnceleme Değerlendirme Komisyonunun yeniden toplanmasını isteyebilir. Nihai olarak kabul edilen Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu 10 (on) gün halkın görüşüne açılmış olup, görüş ve öneriler için bu süreç içerisinde ARTVİN Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na müracaat edebilir. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur.” İfadelerine yer verildi.

Nihai ÇED Raporunu indirmek için tıklayınız