Artvin’de CHP Kadın Kolları Kongresi Yapılıyor

0
876

ARTVİN-İlçe seçimlerini bitiren CHP kadın Kolları İl Başkanlığı seçimini ise 27 Aralık 2015 Pazar günü yapacak.

CHP kadın Kolları ilçe seçimlerini tamamladı. Buna göre;  CHP Hopa Kadın Kolları Başkanı Sultan Akbıyık, CHP Şavşat Kadın Kolları Başkanı Sevgi Gökçe, CHP Ardanuç Kadın Kolları Başkanı Gülhan Kara, CHP Yusufeli Kadın Kolları Başkanı Şehriye Şahin, CHP Borçka Kadın Kolları Başkanı  Lale Arifağaoğlu, CHP Murgul Kadın Kolları Başkanı Nezahat Yıldırım,  CHP Kemalpaşa Kadın Kolları Başkanı Fatma Kılınç, CHP Arhavi Kadın Kolları Başkanı Dilek Tatar yeni dönemde görev yapacaklar.

İlçe Seçimleri Bitti İl Başkanlığı Seçimi 27 Aralık’ta

İlçe seçimlerini bitiren CHP kadın Kolları İl Başkanlığı seçimini ise 27 Aralık 2015 Pazar günü yapacak.

CHP Kadın Kolları İl Başkanı Gülşen Kurul, seçim tarihinin kesin olduğunu yer ve saatinin ise bir hafta sonra netleşeceğini ve Artvin kamuoyuna duyuracaklarını belirtti.  Başkan Kurul; “CHP Kadın Kolları İlçe Başkanlığı seçimlerini bitirdik. Şimdi İl Başkanlığı seçimimiz var. 27 Aralık Pazar günü seçimi yapıp bitirmiş olacağız. Yer olarak Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi olarak düşünüyoruz. Ancak orada bazı tadilatlar var. O tarihe kadar biteceğini söylediler. Saati ve yeri daha sonra net olarak bildireceğiz. Ben yeni dönem için bir kez daha adaylığımı açıklıyorum. CHP Kadın Kolları İl başkanlığı görevine devam ederek CHP’ye hizmet etmek istiyorum.

Aralık Ayında Türk Kadınına Seçme Ve Seçilme Hakkı Verildi

Aralık Ayı biz kadınlar için çok anlam ifade etmektedir. Geçmişte Cumhuriyet öncesi yapılan seçimlerde kadınlar nüfusa sayılmazken, insan diye sayılmamışken, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk Türk Kadını’na birçok medeni dediğimiz Avrupa ülkesinden önce seçme ve seçilme hakkı vererek büyük bir değer ve onur vermiştir. Atatürk Türk kadınına 5 Aralık 1934 yılında seçme ve seçilme hakkı vermiştir. Dünyada kadınlar, İtalya’da 1948, Japonya’da 1950, İsviçre’de 1971, Fransa’da 1944 yıllarında bu hakları kazandılar.

Kadınlarımız Haklarını Kullanmıyor!

Biz de seçimlerimizi Aralık ayı içinde yaparak, Atamızın bize seçme ve seçilme hakkı verdiğini bu vesileyle hatırlatmak istedik. Ne yazık ki, bugün;  Türk kadını kendisine verilen değer ve onur olan seçme ve seçilme hakkını yeterince kullanmadığı gibi, bu hakları elinden almak isteyen AKP gibi partilere inanarak oy veriyorlar. Onlar kadına değer vermez, sadece oy olarak görür ve bu şekilde faydalanırlar. Geriye doğru baktığımızda kadınlar geçmişte daha özgüven sahibi, toplumda daha çok söz sahibiyken, günümüzde içe kapanık, fikrini “Kocam bilir ben ne bilirim” diyen özgüveni olmayan, ataerkil yapının bir parçası haline geliyor. Türkiye’de kadın seçmen sayısı erkekler kadar iken, TBMM’de temsil oranında ise yüzde 10’a yüzde 90 gibi bir eşitsizlik, adaletsizlik var. Kadınlar yalnızca yüzde 10- yüzde 15’i geçmiyor. 5 Aralık Türk Kadınına Seçme Ve seçilme hakkının verildiği tarih olunca Türkiye’nin ilk Kadın belediye Başkanı Seçilen Kılıçkaya Belediye Başkanı Şadiye Hanımı anmadan geçemeyiz. Artvin bu miras ile ayaktadır. Demokrasi ve Cumhuriyet değerlerini İlk benimseyip uygulayan ve Kadın bir belediye başkanı seçen il Artvin olmuştur. Maalesef 1933 yılında bunu yapan Artvin daha sonraki yıllarda bir daha bunu yapamamıştır.

Kadının Seçimlerdeki Oy Oranı yüzde 50, Temsildeki Oranı İse yüzde 10

Kadının kullanılan oy oranındaki temsili ile TBMM’deki temsili arasında var olan uçurumun ortadan kaldırılması için bütün kadınlarımızın dayanışma içinde olması gerekiyor.  Kadınlarımızı başı örtülü başı açık, türbanlı, çarşaflı, şu partili, bu partili, şu cemaatin müritleri, bu cemaatin müritleri gibi çeşitli dallara, kollara ayırıyorlar. Kadına en büyük değeri veren büyük insan CHP ve Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Mustafa Kemal Atatürk’tür. Kadınlarımıza Atatürk’ü çok iyi okuyup anlamalarını tavsiye ediyorum. Eğer bugün AKP iktidar partisi kadın Kolları kurmuşsa bu Atatürk’ün sayesinde olmuştur. Bunu bütün partilerin kadın kolları bilmeli ve Atatürk’e teşekkür etmelidir.  Ben sözlerimi burada noktalarken 27 Aralık’ta tüm Artvin’i seçimimize davet ediyorum “dedi.