Artvin’de Çiftçilerin Talepleri ve Önerileri İçin Anket Çalışması Yapıldı

0
663

ARTVİN – Tarımsal Araştırma ve Geliştirme Çalışmaları kapsamında, Artvin İl Gıda ve Tarım Müdürlüğü Sosyologu Kenan Turan tarafından Çiftçilerin Tarımsal Faaliyet Alanlarına Yönelik Tutumlarının Belirlenmesi” araştırma çalışması 11.07.2016- 21.07.2016 tarihleri arasında yapılarak araştırma sonuç raporu hazırlandı.

Bu çalışma esnasında Tarımsal İşletme Danışmanı Bilgi Sisteminde görevli teknik ve sağlık hizmetleri personelinin de katılımıyla kantitatif araştırma tekniklerinden yüz yüze anket yöntemi kullanılarak anket hane bazlı çiftçi ziyaretleriyle yapıldı. Hane ziyaretlerinde ziraat mühendisi ve veteriner hekimler, çiftçilerin var olan sorunlarını yerinde tespit edip çözüm üretmiş olup çözüm üretilemeyen sorunlar rapora eklendi

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan İl Müdürü Dursun Okur; “Saha alan taramalarının tarımsal faaliyetlerimiz açısından çok önemli olduğunu biliyoruz. Bu anlamda yapılan çalışmalar yürüteceğimiz tarımsal faaliyetlerimizin şekillenmesine fırsat tanıdığı gibi faaliyetlerimizin başarı düzeyinin de artmasına anlamlı düzeyde katkı sağlamaktadır. Çiftçilerin sosyo-demografik niteliklerini betimsel anlamda tespit etmek ve tarımsal faaliyet alanlarına yönelik tutumlarını ölçmek ve daha sonra yapılacak çalışmalara altlık oluşturacak yöntemleri belirlemek amacıyla yürütülen ve raporu hazırlanan bu çalışmayı, öncelikle pilot uygulama olarak başlatmıştık. Bu çalışmayı İlçelerimizde de yürüterek plan ve programlarımızı sahayla uyumlu hale getirip çalışmalarımızın başarısını artıracağız. Merkez İlçemizdeki çiftçilerimizin %63’ünün yürüttükleri tarımsal faaliyetleri geliştirme arzusu bizi ziyadesiyle mutlu etmiştir. Çiftçilerimizin talepleri ve önerileri için gerekli çalışmalar başlatılmış olup, çiftçilerimize ve tarımımıza şimdiden hayırlı olmasını temenni ederim” dedi.