Artvin’de Doğaya Yaban Hayvanları İçin Yem Bırakıldı

0
853

ARTVİN-Artvin’de yaban hayvanları için doğaya toplamda 10 bin kilogram kadar yem bırakıldı.

Aralarında Artvin’in de bulunduğu Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Rize 12. Bölge Müdürlüğü kapsamında yer alan Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon illerinde doğaya yaban hayvanları için yem bırakıldı.

5 ile Toplamda 8 Bin Kilogram Yem Bırakıldı

Yoğun kar yağışı sonucu yiyecek bulmakta sıkıntı çeken yaban hayvanları ve sokak hayvanları için doğaya Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Rize 12. Bölge Müdürlüğü tarafından toplamda 8 bin kilogram yem bırakıldı.

12. Bölge Müdürlüğüne bağlı Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon illerinde yüksek kesimlerde yer yer 1-2 metre kar yağışı sonucu besin ortamları karla kaplanan yaban hayvanları için bulundukları doğal ortamlarına kuşlar için 5 bin 900 kilogram besi yemi, yırtıcılar için 600 kilogram sakatat, diğer memeliler için 1.150 kilogram ot-yonca-Pazar artığı ve sokak hayvanları için 350 kilogram et-kemik-yemek artığı olmak üzere toplam 8 bin kilogram yiyecek bırakıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 12. Bölge Müdürlüğü’nün 2015 – 2016 kış dönemi planlanan yemleme miktarlarına ilişkin yaptığı açıklamada; “2015-2016 Kış Döneminde, habitatları karla kaplanan ve yiyecek bulmakta sıkıntı çeken yaban hayvanlarının doğal yaşam ortamlarında desteklenmesi için besi yemi, sakatat, ot-yonca, pazar artığı, yemek artığı ve saman besin sepetinden olmak üzere toplam 39 bin 279 kilogram yemleme planlaması yapıldı. Hava şartlarına göre devam edecek olan bu yemleme çalışmaları ile yaban hayvanlarının doğal yaşam ortamlarında beslenmesi sağlanarak, yerleşim yerlerine inmeleri, tarımsal ürünlere ve insanlara zarar vermeleri önlendiği gibi doğal popülâsyonları da korunmaktadır. 12. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı 5 ilimizde (Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon) her yıl yaban hayvanları için tabiata yem bırakılmaktadır. 2015-2016 yılında 40 ton yemleme planlanmıştır. Yemleme faaliyetleri, çalışanlarımızın yanında Avcı Derneklerimiz, Fahri Av Müfettişlerimiz, Vatandaşlarımız, Öğrencilerimiz ve Sivil Toplum Kuruluşlarımız ile birlikte gerçekleştirilmektedir. Vatandaşlarımızdan, esnafımızdan, avcı derneklerimizden de yem bağışları yapılmaktadır. Bu konuda duyarlılığın artması, yaban hayatının korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından son derece faydalı olmaktadır” ifadelerine yer verildi.