Artvin’de eğitimciler şiddete karşı sokağa çıktı

0

İzmir’in Ödemiş ilçesinde, okul müdürünün makamında uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirmesi, Artvin’de eğitim sendikalarının ortak basın açıklamasıyla protesto edildi.

Halitpaşa Meydanında Türk Eğitim Sen, Eğitim Sen, Eğitim İş ve TEÇ Sen’in ortaklaşa düzenlediği basın açıklamasında İzmir’de Ödemiş Kaymakçı Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Kökmen’in öğrencisi tarafından tüfekle vurularak öldürülmesini kınandı.

Toplanan grup adına konuşan Türk Eğitim Sen Artvin Şube Başkanı İsrafil Bayrak öğretmenlere yönelik şiddet olaylarının sırdan hale geldiğini söyledi. Öğretmenlerin neredeyse her gün, öğrenci ya da veli tarafından sözlü ve fiziki şiddete maruz kaldığını belirten Bayrak, “Öğretmenlerimizin motivasyonuna, itibarına, sıhhatine ve hatta canına kast eden şiddet vakaları, artık eğitim hayatımızın en hayati problemlerinden birisi haline gelmiştir. Bu acı haberlerin sonuncusu da geçtiğimiz Cuma Günü İzmir Ödemiş‘ ten geldi. Ödemiş Kaymakçı Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Kökmen, iki öğrencisi tarafından tüfekle vurularak öldürüldü. Ayhan Kökmen öğretmenimize yüce Allah’tan rahmet, yakınlarına ve eğitim camiamıza sabır ve başsağlığı temenni ediyoruz” dedi.

Öğretmene şiddet konusunda bütün eğitim çalışanlarının yek vücut şekilde dimdik ayakta olduğunu da dile getiren Bayrak, şunları söyledi:

“Öğretmene ve kamu çalışanlarına yönelik şiddet hadiseleri üzerine ciddi idari ve hukuki tedbirler ivedilikle alınmalıdır. Şiddet vakaları konusunda önleyici ve caydırıcı tedbirleri hayata geçirerek mevzuat düzenlemeleri zaman kaybedilmeksizin hayata geçirilmelidir.”