Artvin’de Girişimcilik Eğitimleri Başladı

0

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin İŞKUR Müdürlüğü tarafından düzenlenen girişimcilik eğitim başladı. Hopa ve Arhavi’nin ardından merkezde de başlatılan girişimcilik kurslarına ilgi yoğun.

Ticaret ve Sanayi Odasında toplantı salonunda düzenlenen girişimcilik eğitimleri, eğitmen Zuhal Dağ tarafından gerçekleştiriliyor. İlk etapta 25 kişinin katıldığı kursta girişimciler kursu tamamlayıp kursiyerler sertifikaları alacak. Eğitimlerinin ilk gününde İŞKUR Müdürü Cevdet Ertürk, kursu ziyaret etti. Ertürk burada yaptığı açıklamasında, “İŞKUR tarafından düzenlenen kursların tamamlanmasının ardından kursiyerlere verilecek belgeyle, girişimciler KOSKEP gidip kendiişlerini kuracaklar dedi. Ertürk, “Hep kendileri çalışma hayatına girmiş olacaklar hem de, insanların yanlarında çalışarak istihdama katkıda bulunmuş olacaklarını söyledi.

İşsizlik sayısının arttığın söyleyen İŞKUR İl Müdürü Cevdet Ertürk, “bu sayıları aşağı çekmek istiyoruz azaltmak istiyoruz. Bunun içinde gece gündüz çalışıyoruz. İstihdama giden yollardan biride bu tür eğitimleri arttırmak ve buralardan girişimcilik sayısını arttırmak.

İnsanların kamu beklentisi var, kamuda bir yere kadar bize cevap veriyor. Bu alışkanlıklarımızı da değiştirmemiz gerektiğine inanıyorum ben. Kamuya giriş için mücadele etmek. Artık gümüz de geçerli olduğun ben düşünmüyorum. Özel sektörün, ayak sesleri duyulmaya başladı. Burada bizim girişimci sayısını artırmamız lazım. Devletimizin güzel teşvikleri var, bu teşviklerden faydalanması lazım. Tarımdan, hayvancılığa, turizmimden hayvancılığa gibi bir sürü destekleri var bunlardan faydalanmak lazım. Bunlardan faydalandıktan sonra kendi işleriniz kurmak suretiyle hem işinizin patronu olacaksınız hem de yanınızda birkaç tane adam çalıştırmak suretiyle istihdama katkıda bulunacaksınız” dedi.

Konuşmasını tamamlayan İŞKUR müdürü bir müddet kursiyerlerle sohbet ederek ziyareti tamamladı.