Artvin’de Halk Sağlığı Haftası Etkinlikleri Sona Erdi

0
????????????????????????????????????

ARTVİN – Artvin Halk Sağlığı Müdürlüğü 3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası nedeniyle kurum personeline yönelik “Sağlıklı Yaşam” toplantısı yapıldı.

Halk Sağlığı Haftası etkinlikleri çerçevesinde İl Sağlık Müdürlüğü toplantı salonunda kurum personeline yönelik gerçekleştirilen Sağlıklı Yaşam konulu toplantıya, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Abdullah Güleç, Toplum Sağlığı Merkezi hekimimiz Dr. Davut Kaya ve çok sayıda kurum personeli katıldı.

Etkinlik, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Abdullah Güleç’ in konuşmalarıyla başlamış olup Toplum Sağlığı Merkezi hekimi Dr. Davut Kaya’nın “Sağlıklı Yaşam” konulu sunumuyla devam etti.

Etkinliğin Türkiye Halk Sağlığı Kurumu çalışanlarının “Halk Sağlığı Haftası” için hazırlamış olduğu video çalışanlarımıza izlettirildi.

Sunumun ardından şu açıklamalara yer verildi: “Bakanlığımız tarafından her yıl 3-9 Eylül tarihleri arası “Halk Sağlığı Haftası” olarak kutlanmaktadır. Bu hafta kapsamında halk sağlığının ve koruyucu hekimlik hizmetlerinin önemi vurgulanmaktadır. Halk sağlığı açısından en önemli amaç, toplumun sağlığını hastalanmadan önce koruyabilmek, basit tedbirler ve önlemlerle doktora, ilaca gereksinim duymadan sağlık sorunlarını atlatabilmesini sağlamaktır. Her sene değişen temalarla kutlanan “Halk Sağlığı Haftası” nın bu yılki teması: “Sağlıklı Yaşam” olarak belirlenmiştir.

Bugün dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok ölüme ve sakatlığa neden olan, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen ve sağlık harcamalarında en büyük payı alan en önemli halk sağlığı sorunu bulaşıcı olmayan hastalıklardır. Bulaşıcı olmayan hastalıklardan ölümlerin yaklaşık yarısı kalp ve damar hastalıkları nedeniyle olmaktadır.

Etkinliğimizin son bölümünde hipertansiyon hastalığına dikkat çekmek amacıyla çalışanlarımıza yönelik tansiyon taraması gerçekleştirilmiştir.”