Artvin’de Hatila vadisi ziyaretçileri büyülüyor

0
624

Doğa Koruma Ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünden Hatila Vadisi Milli Parkı Çağrısı: Bu Hafta sonu Rotanızda Hatila Vadisi Milli Parkı Olsun

Koruma Ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden Hatila Vadisi Milli Parkı tarafından yapılan çağrıda “Bu hafta sonu rotanızda HATİLA VADİSİ MİLLİ PARKI OLSUN” ifadesi kullanıldı.

Artvin ilinde bulunan Hatila Vadisi, 1994 yılında milli park ilan edilmiştir.

Hatila Vadisi Milli Parkında 125’i endemik olmak üzere 1349 adet bitki türü tespit edilmiştir. Hatila Vadisi Milli Parkı florasının en büyük özelliklerinden biri de, ülkemizde hepsini aynı anda yalnızca bu vadide görebileceğiniz 4 farklı orman gülünün bulunmasıdır.

Orman alanlarında; ladin, köknar, sarıçam, kayın, fıstıkçamı, şimşir, sandal ağacı başta olmak üzere çeşitli ağaç ve çalı türlerini görmek mümkündür.

Milli park alanı içerisinde; ayı, tilki, yaban keçisi, sansar, porsuk gibi memeliler, ötücü ve yırtıcı kuşlar ve ünlü Hopa Engereği barınmaktadır.

Hatila Vadisi Milli Parkının bitki örtüsü ve yaban hayatının oluşturduğu doğal güzelliklerinin yanı sıra, 2015 yılında yapılmış olan 220 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek cam seyir terası ve mükemmel bir görsellik sunan Bazalt Sütunları alanda görülmesi gereken yerlerdir.

Geleneksel Yaylacılık faaliyetleri devam ettiğinden dolayı Yayla Turizmi alan için önemli bir faaliyettir. Yayla turizminin yanı sıra kampçılık, dağcılık, jeep safari, bisiklet turu, foto safari gibi etkinlikler her mevsim farklı bir güzelliğe bürünen Hatila Vadisi Milli Parkı sınırları içerisinde yapılabilecek aktiviteler arasında yer almaktadır. Artvin il merkezine 7 km uzaklıktadır” ifadelerine yer verildi.

Bu çağrının yapılması Artvin adına önemli bir tanıtıma neden oldu.