Artvin’de hayvanlar şarbondan öldü

0

Artvin’de geçimini hayvancılıkla sağlayan Fahriye ve Bilalettin Kınalı çiftinin ahırında bulunan 5 büyükbaş hayvanından 3’ü şarbon hastalığına yakalanarak öldü.

Merkez Balcıoğlu Mahallesi’nde, uzun yıllardır hayvancılıkla uğraşan ve geçimini süt satarak elde eden Fahriye ve Bilalettin Kınalı çiftinin ahırında bulunan 5 ineğinin 3’ü, iki gün arayla öldü. Çift, sabah katlıklarında ahırda hareketsiz olarak buldukları ineklerini görünce durumu Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkililerine bildirdi.

Yörede 5 gün içinde 3 büyükbaş hayvanın telef olması üzerine Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri de harekete geçerek bölgede çalışma başlattı. Yapılan incelemelerde hayvanların ölme nedeninin şarbon (Anthrax) virüsü olduğu saptandı. Bölgeye gelen yetkililer ahırı karantinaya aldı, ölen hayvanlar da iş makinesi yardımıyla ahırdan çıkartılıp şehirden uzak bir bölgede toprağa gömüldü.

Ahırda hayvanlarını kaybeden Fahriye Kınalı 50 bin liralık kaybının olduğunu ifade ederek şöyle dedi: “Öyle bir üzüntü stres yaşadım ki bana milyonları verseniz değişmem. Benim şu anda 3 tane çocuğum öldü gibi görüyorum. Artık bildikleri gibi yapsınlar bizi de böyle mağdur bırakmasınlar.”