Artvin’de İşiyle Mutlu Olan Adam: Adil Dalmış

0
1063

ARTVİN-Artvin’de işini seven ve bundan mutluluk duyan adam olarak tanınan Adil Dalmış, açıklama yaparak, “59 yıldır ayakkabı boyacılığı, tamiratı, keçe satışı, çakmaklara gaz doldurarak yaşamımı sürdürüyorum, mesleğimle gurur duyuyorum” dedi.

Çok katlı Otopark Meydanı, Gençlik Spor’un önünde 38 yıldır ayakkabı boyacılığı yapan Dalmış’ı Artvin’de Hacı Dalmış olarak tanıyorlar.

59 yıldır İşini Severek, Güler Yüzü İle Yapıyor

Dalmış 59 yıllık meslek hayatını değerlendirirken: “Ben tam 59 yıldır ayakkabı boyacılığı, tamiratı, keçe satışı, çakmaklara gaz doldurma gibi hizmetlerle Artvin’de yaşamaya çalışıyorum. Ben Artvin’de doğdum. Allah nasip ederse de Artvin’de öleceğim. Bana sorarsınız ki dünyanın en güzel, cennet kenti neresidir? Seçenek olarak a) İstanbul, b) Paris, c) Roma, d) Amerika’nın kentleri, adalar en alta da e) şıkkı olarak Hiç biri ya da Artvin yazsanız ben e) şıkkı derim.  Çünkü bu illerin arasında Artvin yoksa soru eksiktir. Ben Artvin sevdalısı, âşığı biriyim. Onun için başka yerler bana güzel görünmüyor. Bülbülü altın kafese koysanız ah vatanım vah vatanım diye ötermiş. Ben Artvin diyorum.

Biri Eşimle Olmak Üzere 2 Kez Hacca Gittim

İki defa Hacca gittim. İlki 1999 yılıydı. Hanıma dedim ki gel beraber gidelim, o zaman korkuyordu, gelmedi. 2008 yılında gitmek isteyince bir kere daha gittik. Hanımı da hacı yaptık. Bunun dışında ben başka vilayete gitmedim. Bu yaştan sonra da gitmem. Bulunduğum noktada 38 yıldır boyacılık yapıyorum. Artvin’in her şeyi çok güzeldir. Doğası verimlidir. Toprağa ne ekersen bin mislisini alırsın. Ama samimi olacaksın, dost olacaksın, doğru olacaksın, hile hurdanın peşinde olmayacaksın. Zaten Artvin insanı bunlara tenezzül etmez. Onun için Artvin insanına mert, namuslu, sözüne güvenilir, adam gibi adam derler. Ben bu yüzden Artvinli olmaktan her zaman onur ve gurur duymuşumdur.

Yeni Yıl Sağlık Mutluluk, Barış Getirsin

Görüyorsunuz temiz tutuyorum. Burasını herkes “Hacı Baba’nın yeri olarak biliyor. Dünyada gözüm yok benim. Ahrete göç ederken geride ne bıraktım? Sorusu benim için her şeyden önemlidir. 2015 yılının tüm dünyaya, ülkemize, ilimize, mahallemize, evlerimize, yüreğimize sağlık, mutluluk getirmesini diliyorum. Artvin bizim evimiz, geçmişiz, geleceğimiz. Doğasına, insanına sahip çıkalım. Çünkü bu topraklar doğarken beşiğimiz, öldüğümüzde mezarımız, sonsuzluğumuzdur” şeklinde konuştu.